Dywan towarzyszy człowiekowi od pradawnych dziejów, bo znane już były na przełomie III i II wieku przed naszą erą. Persja i dywany perskie uznane są za kolebkę tkactwa, choć u zarania dywany stanowiły plątaninę włókien roślinnych i wełny zwierzęcej i służyły jako izolacja przed piachem, chłodem, wilgocią -na takich dywanach przesiadywali, leżeli , biesiadowali koczownicy.
Z biegiem lat zaczęto dbać, by dywany były nie tylko zwykłym „izolatorem”, ale by cieszyły też oko – zaczęto stosować wymyślne, coraz bardziej skomplikowane, barwne wzory. Dywanami zaczęły się interesować coraz częściej plemiona osiadłe, nie tylko koczownicy, a więc był to moment, kiedy dywany trafiły pod strzechy.
Już w VII wieku wełna i jedwab były podstawowym składnikiem ówczesnych kobierców i przeważały wśród nich surowe wzory geometryczne i symetrie oparte na planie koła, czyli arabeski. Pojawiły się także motywy kwiatowe i zwierzęce a w XV wieku również o wiele bogatsze motywy roślinne.
Początkowo dywany tkane były ręcznie, zresztą do dziś są miejsca, gdzie są tak wytwarzane, ale obecnie tę rolę przejęły maszyny i większość dywanów produkowana jest maszynowo. W dalszym ciągu do ich produkcji używana jest wełna i jedwab, ale i bardziej odporne i tańsze włókna sztuczne.
Dywany przetrwały do naszych czasów i ciągle cieszą się niesłabnącą popularnością, choć znajdują spore grono zwolenników jak i przeciwników.
W jakim celu stosujemy dywany we wnętrzach
- Obecnie, jaki i pierwotnie, dywan stanowi izolację pomiędzy podłożem a naszymi nogami czy naszym ciałem – to podstawowy cel stosowania dywanu, który nie zmienił się od początków stosowania go. Dywan izoluje zarówno przed chłodem jak i hałasem, czyli ociepla i wycisza. Każdy zna to uczucie, kiedy bosymi stopami chodzimy po miękkim podłożu, kiedy nasze pociechy bawią się na nim rozkładając zabawki, czy kiedy nasze zwierzaki układają się na nim zapadając w ulubioną drzemkę – to swoista strefa relaksu.
- Wełna, jedwab czy tworzywo regulują wilgotność w pomieszczeniu a naturalne jaki i sztuczne włoókna sprawiają, że dywan jest trudnozapalny – włókna posiadają swoją wilgotność, którą oddają do pomieszczenia, w którym jest sucho, natomiast w wilgotnym wchłaniają ją z otoczenia.
- Dywan działa jak filtr – zatrzymuje cząsteczki kurzu pomiędzy włóknami, który dzięki temu nie unosi się w powietrzu. Podczas czyszczenia, odkurzania zgromadzony kurz zostaje wchłonięty przez filtr odkurzacza przez co alergeny kurzu zostają usunięte z pomieszczenia. Z powodu zatrzymywania kurzu dywany mają też swoich przeciwników -szczególnie osoby uczulone na kurz eliminują ten element wystroju wnętrza. Dla takich osób dywan to źródło alergenów – czyli złego samopoczucia.
- Dywany poprawiają estetykę pomieszczenia, są też niejednokrotnie elementem prestiżu i luksusu zwłaszcza wtedy, kiedy jest to tkany ręcznie, z naturalnych włókien dywan. Dywany występują w nieskończonej liczbie możliwości kolorystycznych i wzorniczych, dzięki czemu ich zastosowanie może każdemu wnętrzu nadać zamierzony charakter. Dywany orientalne, o wzorach tradycyjnych, geometrycznych, awangardowych, w kolorach chłodnych, ciepłych, jasnych, ciemnych –to wszystko pozwala na kształtowanie klimatu pomieszczenia – zarówno w stylach klasycznych jak i nowoczesnych dywan zajmuje wysoką pozycję w wystroju wnętrz.
Jak dobrać dywan do salonu
Zakup dywanu powinien być przemyślany -należy zastanowić się, czy dywan ma zostać położony pod stołem jadalnym, czy na środku eleganckiego salonu, jakie będzie jego otoczenie, z czym będą się dobrze komponować meble, tapety, zasłony, jaki jest odpowiedni rozmiar, kształt, kolor dywanu i ile będzie on kosztował.
Kilka orientalnych jak i nowoczesnych dywanów może za rozsądną cenę, stworzyć miłą atmosferę w Twoim domu. Niezależnie od kraju pochodzenia dywanu, od tego czy został on wykonany w warsztacie czy przez artystów ludowych, wprowadza do wnętrza element zgoła inny, niż typowa dekoracja w zachodnim stylu.
Dywany orientalne cieszą się największą popularnością i pasują odpowiednio dobrane zarówno do pomieszczeń klasycznych, eklektycznych jak i nowoczesnych.
Dywan orientalny w salonie – zasady doboru
Kupując dywan orientalny zastanówmy się, jaki powinien być jego:
- kolor,
- wzór,
- rozmiar,
- kształt.
Kolor, czy też zestaw kolorów i wzór to bardzo ważne elementy, gdyż zbyt bogate zdominują i przytłoczą nam pomieszczenie. Zbyt duży rozmiar również zdominuje inne elementy wyposażenia i przysłoni np. elegancką podłogę wykonaną z dekoracyjnego drewna.
Jeśli wybierzemy bogato zdobiony wzór dywanu, to reszta wystroju powinna być stonowana, delikatna, z meblami o prostych, surowych kształtach, by przebywanie w takim pomieszczeniu nie było męczące. W takim pomieszczeniu dywan może być okazały, zajmować dużą przestrzeń, może dominować.
Jeśli jednak posiadamy ciężkie, bogato zdobione meble, grube, ciężkie zasłony, to dywan nie powinien być rzucający się w oczy, bez dużych, przytłaczających wzorów, czyli stonowany, o delikatnych wzorach i kolorach, niezbyt gruby. W takich pomieszczeniach dywan powinien być niewielkich rozmiarów – jako element przy fotelu służącym do wypoczynku i relaksu czy stoliku kawowym.
Jeśli dywan położymy pod stołem jadalnianym, to powinien być odporny na zaplamienia, wygniatanie i wycieranie – ciągłe przesuwanie krzeseł może niszczyć czy wycierać włókna – dywany z naturalnych włókien są mniej odporne na uszkodzenia, natomiast te o sztucznych włóknach lepiej sobie radzą w miejscach intensywnego użytkowania.
Dywan nie powinien się przesuwać podczas chodzenia po nim, więc powinien mieć odpowiednią grubość i ciężar – jeśli położony jest pod stołem, fotelem czy innym meblem, to nie ma to znaczenia, jeśli jednak leży samodzielnie na jakimś fragmencie podłogi, to powinien być grubszy, cięższy, by uniknąć przesuwania podczas chodzenia, zwłaszcza, jeśli w naszym domu buszuje gromadka wesołych dzieciaków czy rozbrykanych zwierząt.
Przemyślane zakupy
Aby zakupy były udane, by zakupiony dywan cieszył nasze oko, świetnie prezentował się w danym pomieszczeniu, powinniśmy dobrze je przemyśleć. Nie każdy z nas ma jednak zmysł do tworzenia ciekawych aranżacji, nie zawsze też mamy wyczucie stylu, doboru do reszty wyposażenia. Ponieważ dywany nie są zbytnio tanie, lepiej taki zakup skonfrontować i powierzyć fachowcom w dobrym salonie. Najwyższej jakości dywany orientalne znajdziesz w sklepie https://dywanyalladyn.pl/pl/
Odpowiednio przeszkolony personel doradzi nam zakup odpowiedniego -pokaże różnorodne zastosowania, wersje kolorystyczne, inspiracje zarówno w katalogach branżowych jak i w salonie, odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania.
Dodatkowym atutem jest możliwość bezpłatnej konsultacji w naszym domu na terenie całego kraju!
Wybrany model, lub kilka zostaną przywiezione do naszego domu czy biura, byśmy mogli go przymierzyć i przekonać się, czy rzeczywiście pasuje docelowo do naszej przestrzeni i do naszego wnętrza. Taka wizyta nie zobowiązuje do jego kupna, więc taka opcja jest bardzo dobrym udogodnieniem.
Prezentacja taka pozwala dobrać odpowiedni model do naszych wymagań, nastroju i oczywiście wystroju wnętrza.