Świadomość ekologiczna jest coraz większa. Ludzkość dąży do zapewniania komfortu życia z poszanowaniem ochrony środowiska naturalnego. Ekologia coraz częściej wypływa na ludzkie wybory i zachowania. Ekologia na dobre zagościła w budownictwie. Nowoczesne techniki budowlane są ekologiczne i energooszczędne. Jednym z przykładów myślenia ekologicznego w budownictwie są domy pasywne.
Budowane od 20 lat
Na Zachodzie domy pasywne budowane są od 20 lat. W Polsce zaczyna rosnąć zainteresowanie takimi domami. Zmniejszył się koszt budowy i coraz więcej gmin oferuje dotacje na ekologiczne przedsięwzięcia budowlane, takie jak domy pasywne. Pomysłodawcą tego domu był niemiecki fizyk, dr Wolfgang Feist, założycie Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt, który opracował nowy standard energetyczny budynków, zakładający optymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł ciepła.
Domy pasywne są realizacją idei poszukiwania ekologicznych rozwiązań w budownictwie, które zostały założone w protokole z Kioto z 1997 w sprawie walki z globalnym ociepleniem. Po 20 latach od konferencji w Kioto okazało się, że była ona prorocza i budowanie domów w technologiach ekologicznych jest koniecznością.
Czym jest dom pasywny?
W definicji dom pasywny to taki budynek mieszkalny, w którym „roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na tak zwaną energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) 120 kWh/m2″. Domy energooszczędne potrzebują do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m2·rok), a zwykłe nawet 180 kWh/(m2·rok).
Cechą domów pasywnych jest doskonała izolacja i stuprocentowa szczelność. Dzięki temu niewielkie ilości wytworzonego ciepła nie przenikają poza dom, tylko grzeją mieszkańców. Budynek pasywny to bryła prosta bez żadnych ozdób. Sfera dzienna ulokowana jest od strony nasłonecznionej (południowej), okna są duże, ponieważ tylko wtedy można pozyskać dużo ciepła słonecznego. Od strony północnej okna są małe i znajdują tam się takie pomieszczenia jak: łazienka, kuchnia i pomieszczenia techniczne.
Pozyskiwanie energii w domu pasywnym
Dom pasywny całkowicie pozyskuje i zatrzymuje energię wytwarzaną ze źródeł odnawianych: ciepło gruntu, światło słoneczne lub ciepło wytwarzane przez mieszkańców i sprzęty domowe. W domu pasywnym nie może być stosowane paliwo nieodnawialne, np.: olej, węgiel lub gaz. Materiałami izolacyjnymi są: wełna, styropian, folie paroizolacyjne oraz taśmy izolacyjne i montażowe. Szczelność domu sprzyja zmniejsza ryzyko występowania mostków termicznych.
W klasycznie zbudowanym domu nawet 40% ciepła uchodzi przez okna. Okna w domu pasywnym charakteryzują się najlepszą szczelnością oraz zyskami słonecznymi – są potrójnie oszklone, a przestrzeń między szybami wypełniona jest argonem lub kryptonem.
Dom pasywny cechuje się dobrą wentylacją – wysoka szczelność domu idzie w parze z dopływem świeżego powietrza, co powoduje, że mieszkańcy mają zapewniony korzystny klimat w pomieszczeniach niezależnie od pory roku.
Zyski z domu pasywnego
Na kupnie lub budowie domu pasywnego na pewno nie można stracić. Ciepło pozyskiwane jest z darmowych źródeł odnawialnych i koszt produkcji energii jest minimalny. W czasie mrozów płaci się jedynie za energię elektryczną potrzebną do pracy pompy ciepła dogrzewającej powietrze wprowadzane do układu wentylacji mechanicznej. Koszt to ok. 300-400 zł netto rocznie.
W domu pasywnym opłaca się przebywać, bo to oznacza uzyskiwanie ciepła pochodzącego od mieszkańców i pracy sprzętów. Koszt budowy domów pasywnych spada z każdym rokiem, ponieważ budownictwo pasywne jest wspierane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można uzyskać 50000 dotacji z tej instytucji na budowę domu pasywnego.
Ekologiczne rozwiązania budowlane to przyszłość budownictwa. Opłaca się zarówno właścicielowi, jak i gminie. Potrzebna jest edukacja społeczna z zakresu ekologii w budownictwie i promocja ekologicznych technologii w budowie domów.