Gips jest uznawany za jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Używany jest on zarówno do prac budowlanych, jak i wykończeniowych. Ponadto stosuje się go nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.
Gips jest uznawany za jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Używany jest on zarówno do prac budowlanych, jak i wykończeniowych. Ponadto stosuje się go nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Materiał ten charakteryzuje się tym, że z łatwością łączy się z wodą i pod wpływem powietrza tworzy zwartą strukturę. Warto także zaznaczyć, że gips jest materiałem całkowicie neutralnym dla zdrowia. To między innymi te zalety sprawiają, że jest on tak często wybieranym materiałem. Jak wybrać najlepszy rodzaj gipsu do planowanych prac? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Najpopularniejsze rodzaje gipsu – krótka charakterystyka
Wśród najpopularniejszych rodzajów gipsu wyróżniamy między innymi gips budowlany oraz szpachlowy. Czym różnią się one od siebie? W jakich pracach najlepiej sprawdzi się gips budowlany, a w jakich gips szpachlowy? Te materiały są do siebie bardzo podobne – są wygodne w nakładaniu, doskonale izolują temperaturę i hałas oraz wchłaniają nadmiar wody. Różnią się jednak ze względu na zastosowanie.
Poznaj zastosowanie gipsu szpachlowego i budowalnego
Cechą gipsu budowlanego jest to, że jest on szybkowiążący. Używany jest on przede wszystkim do wypełniania ubytków w ścianie oraz maskowania wszelkiego rodzaju niedoskonałości na ścianach. Gips budowlany najlepiej sprawdzi się przy wygładzaniu powierzchni przed malowaniem, tapetowaniem oraz układaniem płytek. Ten rodzaj gipsu nadaje się również do szlifowania (w przeciwieństwie do gipsu szpachlowego, którego trudniej się szlifuje). Charakteryzuje się on sztywną konsystencją oraz krótkim czasem schnięcia (który wynosi nawet kilkanaście minut).
Gips szpachlowy z kolei cechuje duża wytrzymałość oraz wysoka przyczepność. We współczesnym budownictwie jest wykorzystywany przede wszystkim do łączenia płyt gipsowo-kartonowych, wypełniania wszelkich łączeń np. w prefabrykatach kasetonach sufitowych, a także naprawy pęknięć oraz uzupełniania dziur.
Sprawdź gotowe masy szpachlowe: https://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/produkty/masy/masy-szpachlowe/gotowa-masa-szpachlowa-nida-excellence/.