Ostatni miesiąc roku to czas magiczny. Pora podsumowań, sprzątania po starym roku i przygotowania do nowego roku. Dla ogrodników to czas szczególny- podziękowania przyrodzie za „współpracę” i plony. Na wigilijnym stole muszą znaleźć się plony ogrodu, np.: kapusta, owoce z suszu, fasola, „dary” z wody- ryby i lasu- grzyby. Taki układ wigilijnego stołu zapewnia obfitość w kolejnym roku. Nasi przodkowie- Słowianie, ustawiali 12 potraw na stole podczas przesilenie zimowego, aby upamiętnić każdy miesiąc roku. Zima nie zwalnia z prac ogrodowych.Grudzień w ogrodzie to czas, który nie jest wolny od prac ogrodowych. Teoretycznie jest to czas hibernacji roślin. Jednak trzeba pomóc roślinom odpornym na mróz.
Grudzień w ogrodzie – pozorny spokój
Ostatni miesiąc roku kojarzy się przede wszystkim z głębokim snem roślinności i czasem, w którym nie dzieje się nic w ogrodzie . To tylko pozory! Jak zadbać o ogród w grudniu i jakie prace w nim wykonać? A może posadzić rośliny na zimę? Pytań, które mają pasjonaci ogrodnictwa w związku z grudniem w ogrodzie, jest sporo. O zimie przecież krąży mnóstwo półprawd. A więc pora rozprawić się z mitami i cieszyć się spędzaniem wolnego czasu w ogrodzie nawet w grudniu. Możemy przecież nie tylko przystrajać świerki lampkami.
Kalendarz ogrodnika na grudzień
Grudzień w ogrodzie to tylko pozornie jest bezużyteczny. Rośliny przechodzą w stan hibernacji, ale przecież i tak trzeba o nie dbać, żeby po zimie cieszyły oko właściciela. Niektóre gatunki są odporne na mrozy. Gatunki, które niekoniecznie radzą sobie z mrozem i śniegiem trzeba zabezpieczyć przed zimą. Oczywiście, powinno się to zrobić jesienią, ale jeżeli ktoś o tym nie pamiętał, to grudzień jest ostatnim momentem na zabezpieczenie roślin przed zimową pogodą. Teoretycznie grudzień w ogrodzie nie zakłada żadnych prac. Jednak miłośnicy zieleni zawsze znajdą zajęcie.
Poprawianie okrycia i przycinanie krzewów
Od czasu do czasu podczas zimy, warto przyjrzeć się temu, w jakim stanie są okrycia roślin. Opady deszczu i śniegu lub silne podmuchy wiatru mogą je przesunąć, a nawet uszkodzić, a to może zaszkodzić roślinom. Uszkodzone okrycia należy poprawić. Dzięki systematycznemu doglądaniu rośliny powinny przetrwać do wiosny. Jeżeli grudzień w ogrodzie jest bardzo zimny, to należy zastosować dodatkowe okrycie na rośliny w postaci warstwy słomy lub dodatkowej warstwy agrowłókniny. Jeżeli w wyniku wiatru lub mrozy uszkodzeniu ulegną gałęzie drzew lub krzewów, to należy je usunąć, a miejsce po usunięciu dodatkowo osłonić.
Jak dbać o sadzonki warzyw?
Jesień to ostatnia pora na sadzenie niektórych warzyw. Grządki należy zabezpieczyć słomą, gałęziami, liśćmi lub agrowłókniną. Istotne jest to, by okrywać warzywa oddychającymi materiałami. W grudniu można także sadzić warzywa. Na pierwszy rzut oka, takie działanie wydaje się bezcelowe, bo przecież w mroźną pogodę nic nie wyrośnie. Jednak już wczesną wiosną można mieć pierwsze plony z warzyw posadzonych w listopadzie i w grudniu. W ostatnim miesiącu roku można posiać takie rośliny, co w listopadzie, czyli: koper ogrodowy, marchew, pietruszkę i pasternak.
Trawnik w grudniu
Grudzień w ogrodzie to czas kiedy nie trzeba się specjalnie przejmować pielęgnacją trawnika. Odpada koszenie i podlewanie. Jeśli spadnie dużo śniegu, to nie należy po nim zbyt często chodzić. Udeptany śnieg będzie się topić przemieniając się w lodową skorupę. Powyższa sytuacja zdecydowanie nie sprzyja kondycji trawnika. Kiedy przychodzi wiosna i śnieg na dobre stopnieje ujawnia się przykra niespodzianka- trawnik jest przerzedzony i słaby.
Obowiązkowo należy odśnieżać ścieżki i chodniki. To kwestia estetyki i bezpieczeństwa w przestrzeni przydomowej lub na działce. Bardzo dobrym pomysłem jest wystawienie karmika dla ptaków i dbanie o to, aby zawsze było tam pełno ziarna. Dokarmianie jeży i kotów pomaga zwierzętom przetrwać zimę. Dokarmiane koty warto zabrać na zabieg kastracji, aby zapobiegać bezdomności zwierząt.