Woda w budynku to niszczycielska siła, która niszczy wszystko co znajduje na swojej drodze. Wilgoć przenika do środka degradując mury, powodując powstanie grzybów i pleśni. Podnosi koszty ogrzewania i niszczy konstrukcję budynku. Jedyną formą zabezpieczenia przed wodą jest dobra hydroizolacja. W przypadku nowych domów bardzo ważne jest poprawne zaprojektowanie i wykonanie zabezpieczenia przed wilgocią na etapie budowy. Możliwe jest jednak także wykonanie izolacji wtórnej w starszych domach lub w obiektach, w których pominięto ten element.
Izolacja pozioma posadzki
Woda przenikająca do budynku oznacza spore kłopoty i jeszcze większe koszty. Dom narażony jest na działanie deszczu oraz wód gruntowych. Źle zabezpieczony budynek wchłania wodę niemal jak gąbka, ponieważ działają siły kapilarne, które odpowiadają za podciąganie cieczy. Skuteczną formą zabezpieczenia jest izolacja pozioma posadzki, która powinna być wykonana na etapie budowy. Szczególnie narażone na działanie wilgoci są pomieszczenia znajdujące się w gruncie, m.in. garaże, pomieszczenia gospodarcze, kotłownie i piwnice. Pod ziemią jest duża wilgotność oraz niska temperatura, czyli warunki, które sprzyjają wnikaniu wody do budynków. Odpowiednie zabezpieczenie polega na izolacji ścian oraz podłogi. Co na izolację poziomą posadzki? Najczęściej do jej wykonania stosuje się:
- folię,
- papę.
Obecnie powstaje wiele budynków, które nie mają piwnicy. Wówczas podłoga części mieszkalnej znajduje się bezpośrednio na gruncie i także wymaga zabezpieczenia przed wilgocią. W takim przypadku konieczna jest termoizolacja, którą wykonuje się ze styropianu, natomiast izolacja pozioma posadzki powinna być wykonana z dwóch warstw folii lub papy. Folia jest materiałem prostym i szybkim w montażu, jest także niedroga. Najlepszy efekt można uzyskać, kładąc dwie warstwy. Dobrze położona papa ma bardzo duże właściwości hydroizolujące.
Jaka izolacja przeciwwodna podłogi w starych budynkach?
Wnikanie wilgoci to problem wielu wiekowych domów, w których pominięto hydroizolacje, została ona wadliwie wykonana albo uległa już zniszczeniu. Woda przenikająca do wnętrza niszczy mury, konstrukcję budynku, powoduje także powstanie niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Obecność wilgoci wpływa na wzrost kosztów ogrzewania. Jedyną radą na problem przenikania wody do starych domów jest wtórne wykonanie izolacji poziomej. Jest kilka sposobów pozbycia się wilgoci. Starsze metody polegają na odsłanianiu murów, które muszą wyschnąć. Następnie należy wykonać warstwę chroniącą z papy lub folii. Są to sposoby dość kosztowne, pracochłonne i długotrwałe. Nowoczesnym zabezpieczeniem jest iniekcja krystaliczna, która pozwala na osuszenie i zabezpieczenie ścian od wewnątrz. Metoda polega na umieszczeniu substancji we wcześniej wywierconych otworach preparatu krzemianowego. Substancja jest mieszaniną wody, cementu i aktywatorów krzemowych. Mieszanka tworzy warstwę, która chroni przed wnikaniem wody. Jest to bardzo szybki, tani i ekologiczny sposób na pozbycie się wilgoci z budynku, stosowany m.in. przez firmę TBD Kotula.