Jak przechować suszone grzyby?
Sezon grzybowy w pełni, ludzie wracają z lasu z pełnymi koszami i pomysłami na wykorzystanie tych leśnych przysmaków. Zbieranie grzybów to okazja do kontaktu z przyrodą i relaksujące zajęcie. Z grzybów można przyrządzić wiele dań – od zupy po farsz do pierogów, warzyw, czy mięsa. Z grzybów robi się przetwory, można je też mrozić i suszyć. Suszone grzyby mają swój wyjątkowy smak, a podczas ich gotowania po domu rozchodzi się wyjątkowo miły aromat. Aby susz nadawał się do spożycia przez długi czas, trzeba wiedzieć, jak przechowywać suszone grzyby?
Jak suszyć grzyby?
Najlepsze grzyby to suszenia to: borowiki, podgrzybki, kozaki. Grzyb nie powinien być robaczywy. Istnieje kilka sposobów na suszenie grzybów. W piękny, słoneczny dzień można je rozłożyć na stole w ogrodzie. Dobrym sposobem jest suszenie na sznurku. Szybką metodą na suszenie grzybów jest ułożenie ich na suszarce do owoców i włączenie urządzenia na kilka godzin. Wysuszone grzyby trzeba gdzieś przechować. Tylko dobre warunki przechowywania sprawią, że grzyby będą miały długi okres przydatności do spożycia, nie dostanie się do nich wilgoć, czy „robactwo”. Zatem jak przechować suszone grzyby? Zapewniając zbiorom odpowiednie warunki.
Jak przechowywać suszone grzyby, aby zachowały smak?
Odpowiednie przechowywanie suszonych grzybów sprawia, że dłużej zachowają swój wspaniały smak i aromat. Zapewnienie grzybom odpowiednich warunków chroni suszony przysmak przed wilgocią i molami spożywczymi – szkodnikami, które niszczą susz. Początkujący grzybiarze często szukają porad z serii: jak przechowywać suszone grzyby? Najważniejsze jest to, aby przed umieszczeniem grzybów, np.: w słoiku sprawdzić, że żadna sztuka jest nie jest wilgotna. Jeżeli choć jeden będzie odrobinę wilgotny, to cały susz zajdzie wilgocią i będzie nadawał się do wyrzucenia.
Gdzie przechować grzyby?
. Najlepszym wyborem będą zwykłe szklane słoiki. W dobrze zakręconych słojach, suszonym grzybom nie zagrażają żadne szkodniki. Szkło chroni grzybki przed utratą zapachu i nie dopuszcza do rozwijania się pleśni. Istotne jest również to, że słoik nie ma swojego własnego zapachu, co sprawia, że grzyby nie przesiąkną inną wonią. Słoik, w którym mamy zamiar przechowywać grzyby musi być czysty i suchy. Można oczywiście dno słoika wyłożyć odrobiną ryżu, który chroni przed wilgocią, a na górę położyć liść laurowy chroniący przed molami, ale nie jest to konieczne. Znawcy grzybów wręcz ostrzegają, że umieszczenie w słoiku liści laurowych może sprawić, że grzyby stracą swój zapach i odrobinę przejdą aromatem liści.
Jak nie należy przechowywać grzybów?
Grzybiarze odradzają, aby przechowywać suszone grzyby w foliowych torebkach, ponieważ grzyby wtedy pleśnieją i nabierają brzydkiego zapachu. Suszonych grzybów nie wolno przechowywać na sznurkach (są świetne jedynie do suszenia) ani w materiałowych torebkach, ponieważ nie stanowią one ochrony przed pleśnią i molami. Grzyby stracą wtedy swój aromat. W przypadku przechowywania na sznurku, na grzybach mogą zbierać się owady i oczywiście kurz. Takie suszone grzyby nie będą nadawały się do spożycia.
Gdzie postawić słoiki z grzybami?
Dla prawidłowego przechowywania grzybów znaczenie ma nie tylko pojemnik, ale także miejsce jego przechowywania- musi to być miejsce ciemne, suche, gdzie temperatura nie przekracza 24 25°C. Trzeba chronić je przed słońcem i wilgocią. Najlepiej włożyć je np. do szafki w kuchni lub piwnicy. Nie wolno słoika otwierać nad parującą wodą. Zawartość grzybową trzeba wykorzystać jak najszybciej.
Co można zrobić z suszonych grzybów? Bogactwo kulinarnego wykorzystania suszu grzybowego jest imponujące – sprawdzają się jako składnik farszu do pierogów, pasztecików, kulebiaków, mięsa, czy warzyw. Suszone grzyby to znakomity i idealny dodatek do kiszonej kapusty. Można ich użyć także do zrobienia zupy oraz sosów. Najczęściej wykorzystuje się je do przygotowania potraw wigilijnych. Suszone grzyby mają fantastyczny aromat, który jest jednym z charakterystycznych zapachów grudniowych świąt.