Salon kojarzy się z pewnego rodzaju luksusowym miejscem. Tutaj szyk i estetyka muszą iść w parze z wygodą i funkcjonalnością. W mediach przebijają się 3 trendy odnośnie urządzania salonu: różne style cechujące się minimalizmem, klasyka (ewentualnie z połączeniem retro) oraz glamour i style stawiające na bogate zdobienia. Kanapa w stylu chesterfield to przejaw ostatniego trendu- jest symbolem luksusu, klasy i elegancji. Charakterystyczne pikowanie i głębokie guziki sprawiają, że daleko jej do minimalizmu. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych mebli na świecie.
Historia kanapy Chesterfield
Kanapa w stylu Chesterfield jest kojarzona z tradycyjnym angielskim wnętrzem, ale jej popularność wykracza poza granicę Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy wykonano ją na polecenie lorda Philipa Dormera Stanhope’a, 4. hrabiego Chesterfield, który żył w XVIII wieku. Hrabia Chesterfield był znany ze swojego wyrafinowanego gustu i dbałości o etykietę. Według legendy, hrabia chciał być posiadaczem sofy, w której będzie możliwe siedzenie w wyprostowanej pozycji bez marszczenia odzieży. Tak narodził się projekt kanapy, który ekspresowo zyskał popularność wśród angielskiej arystokracji.
Charakterystyka designu
Kanapa Chesterfield jest łatwo rozpoznawalna dzięki specjalnym wyróżnikom jej stylu. Pozostają one niezmienne od XVIII wieku i stanowią o wyjątkowości owego mebla. Pierwszym z nich jest głębokie pikowanie, nadające jej unikalnego wyglądu i elegancji. Drugą cechą są guziki, które rozmieszcza się na całej powierzchni siedziska i oparcia i to one podkreślają luksusowy charakter mebla. Harmonijną i symetryczną formę dopełniają podłokietniki i oparcie na tej samej wysokości. Kanapy obijane są wysokiej jakości skórą, choć współcześnie zdarza się odstępstwo od tej zasady na rzecz innych tkanin. W XIX wieku kanapy Chesterfield stały się symbolem prestiżu i elegancji w brytyjskich domach. Były szczególnie popularne w bibliotekach, gabinetach i klubach dla dżentelmenów. W XX wieku,wraz z rozwojem technologii oraz wzrostem popularności stylu vintage i retro, kanapy w stylu Chesterfield zaczęły być produkowane na masową skalę i stały się dostępne dla szerokiego grona odbiorców.
Symbol elegancji
Dziś kanapa w stylu Chesterfield jest symbolem klasycznej elegancji i uniwersalnym elementem wystroju wnętrz. Jej wszechstronność sprawia, że coraz więcej projektantów umieszcza ją także w stylach nowoczesnych. Obecnie dostępne są także wersje modułowe i narożne tej kanapy, a możliwość wyboru koloru i detali wykończenia pozwala na stworzenia unikalnego mebla, zgodnie z wolą klienta. Jest to jeden z najbardziej ikonicznych mebli w historii desingu wnętrz.
Kanapa Chesterfield we wnętrzach w stylu angielskim
Aranżacje w stylu angielskim to najbardziej naturalne środowisko dla omawianej kanapy.. Kojarza się przecież z elegancją, komfortem i ciepłą atmosferą. Kanapa w stylu Chesterfoeld jest dopełnieniem aranżacji biblioteki, salonu, czy gabinetu. Fantasycznie wygląda w otoczeniu drewnianych mebli, regałów wypełnionych książkami, kominków, perskich dywanów i ciężkich zasłon. Z kolei w stylu kolonialnym tłem dla tej kanapy są meble z egzotycznego drewna i tekstylia w naturalnych kolorach.
Chesterfieldy w stylu boho i eklektycznym
Styl boho i eklektyczny cechują duża doza swobody, kreatywności i różnorodności. W takich wnętrzach kolorowe kanapy w stylu Chesterfield wyglądają fantastycznie, ponieważ wprowadzają element luksusu i wyrafinowania. Kanapy w jaskrawych barwach, takich jak róż, pomarańcz czy żółć, zestawione z etnicznymi wzorami, roślinnymi motywami i różnorodnymi teksturami tworzą przestrzeń optymistyczną, ciekawą kolorystycznie i pełną witalizmu.
Chesterfieldy w industrialnych loftach
Industrialne wnętrza to królestwo dużej ilością metalu, betonu i odsłoniętych cegieł. W takim otoczeniu kanapa Chesterfield tworzy kontrast, dodając pomieszczeniom przytulności, łagodzi jego surowy charakter, dodaje odrobinę wyrafinowania i elegancji.