Kuchnia na poddaszu jest spotykana w domach jednorodzinnych z poddaszem, w kamienicach. Może być funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, o ile między skosami jest odpowiednia przestrzeń. W kuchni wiele prac wykonuje się w pozycji stojącej. Od wysokości skosów zależy wygoda podczas przygotowania posiłków. Kuchnia na poddaszu to wyzwanie projektowe i aranżacyjne.
Kuchnia na poddaszu – najważniejsze zasady planowania
W kuchni najważniejsza jest wygoda i swobodny dostęp do produktów spożywczych. Niezwykle istotna bywa wysokość skosów, ponieważ to od niej zależy komfortowe przygotowanie posiłków, czy wstawanie od stołu. Dobrym pomysłem będzie wyspa , w której można umieścić zlewozmywak, kuchenkę lub płytę grzejną. Skosy mają wpływ na wysokość mebli kuchennych: standardowa czy na zamówienie. W kuchni na poddaszu w zabudowie najczęściej mogą być jedynie szafki dolne stojące. Kolejnym ważnym elementem pomieszczenia kuchennego na poddaszu są okna, które zapewniają dostęp naturalnego światła.
Kuchnia na poddaszu – najważniejsze instalacje
Kuchnia nie może funkcjonować bez dostępu do ciepłej i zimnej wody oraz swobodnego odprowadzenia ścieków. Średnice instalacji wodnej są nieduże i nie trzeba ich prowadzić ze spadkiem. Doprowadzenie wody do zlewu i zmywarki w miejscu, jakim jest kuchnia na poddaszu nie stanowi problemu. Rurę kanalizacyjną układa się ze spadkiem, dzięki czemu ścieki swobodnie spływają do pionu kanalizacyjnego. Jeśli kuchnia ze skosem znajdzie się daleko od pionu, trzeba zastosować miniprzepompownię, aby przetłoczyć ścieki na odpowiednią odległość. W zależności jedzenie będzie przyrządzane płycie grzejnej, na kuchence czy też indukcyjnej trzeba doprowadzić odpowiedniej instalację gazową lub elektryczną. Kuchnia na poddaszu musi zapewnioną właściwą wentylację.
Wymiary i szafki
Wpływ na aranżację kuchni na poddaszu ma wysokość ścianki kolankowej, czyli ściany nośnej która znajduje się powyżej najwyższego stropu budynku (stanowi oparcie dla dachu). Jeśli ścianka kolankowa ma wysokość 75-80 cm, wówczas najlepszym wyjściem, które zapewni użyteczność przestrzeni kuchennej, jest zabudowa podręcznych schowków z drzwiczkami przesuwnymi. Innym rozwiązaniem jest postawienie przed istniejącymi ściankami – nowej ściany z płyty gipsowo-kartonowej. Ściany będą wyższe, ale minusem rozwiązania jest mniejszy metraż kuchni. Z kolei ścianki o wysokości 90 cm to całkiem niezła wiadomość, ponieważ można ustawić typowe szafki dolne. Niestety ścianka kolankowa o wysokości 90 cm to za mało na wstawienie w tym ciągu kuchenki lub płyty do gotowania, jeśli planowany był tradycyjny okap. Taki model nie zmieści się w niskim miejscu. Rozwiązaniem może być montaż okapu wysuwanego z blatu. Szczęściarzami są osoby, które dysponują ścianką kolankową mającą minimum 110 cm- wtedy można już powiesić szafki wiszące.
Najlepsze miejsce na kuchnię na poddaszu
Osoby dysponujące lokalem mieszkalnym na ostatniej kondygnacji w bloku lub kamienicy, zazwyczaj mają już wydzielone miejsce, jakim jest kuchnia na poddaszu. Właściciele domków jednorodzinnych mogą swobodnie wybrać lokalizację kuchni. Zaleca się, aby kuchnia poddaszu była usytuowana od strony północnej lub wschodniej. To bardzo korzystna lokalizacja w czasie upalnego lata, ponieważ pomieszczenie jest narażone krócej na działanie promieni słonecznych. Minus kuchni na poddaszu jest zbyt krótka długość przewodów wentylacyjnych, aby zapewnić właściwy ciąg i trzeba montować dwa kanały wywiewne. Do jednego należy podłączyć okap kuchenny, a drugi może być pomocny w usuwaniu zużytego powietrza.
Kuchnia na poddaszu może być ciekawie urządzona, funkcjonalna i bezpieczna. Trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu i zachowaniu trójkąta roboczego, co znacznie ułatwi przygotowywanie posiłków. Z lodówką zwykle nie ma problemów, ponieważ na rynku są dostępne lodówki różnej wielkości.