Wykończenie podłóg w domu lub mieszkaniu to ważny element wystroju całości. Raz, że od podłogi zazwyczaj wychodzimy, jeżeli chodzi o kolor mebli i innych sprzętów i dwa, że musi być ona dość wytrzymała, aby dzielnie znosić codzienne użytkowanie i nie zniszczyć się zbyt szybko. Laminat jest mteriałem, który z jednej strony może imitować dowolną inną strukturę, a z drugiej jest piekielnie wytrzymały i odporny na typowe domowe wypadki z podłogą w roli głównej. Dlaczego warto się nim zainteresować? Czy to interesujący sposób na wykończenie podłogi w naszym M?
1. Czym są laminaty mineralne?
2. Dlaczego warto wybrać laminat mineralny na podłogę?
3. O czym pamiętać przy zakupie?
Czym są laminaty mineralne?
Podłogi laminowane to jedna z bardziej wytrzymałych i efektownych opcji, na jakie możemy się zdecydować. Laminat składa się z czterech warstw, co czyni go bardzo odpornym na zarysowanie, ścieranie czy zabrudzenie. Podstawą takiej konstrukcji jest płyta HDF – mocna i twarda, trzymająca podłoże w jednym miejscu. Na niej spoczywa warstwa dekoracyjna, która może być gładka, posiadać teksturę, a nawet idealnie odwzorowywać inną powierzchnię. Dwie kolejne warstwy, żywica i powłoka ochronna, to wykończenie oraz zabezpieczenie podłogi, i to właśnie dzięki nim całość tak dobrze sprawdza się nawet w trudnych warunkach. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.patron-bis.pl/laminaty_mineralne.html.
Dlaczego warto wybrać laminat mineralny na podłogę?
Laminat mineralny ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to dość wszechstronny materiał, występujący w różnych odmianach, jak na przykład laminaty magnetyczne czy laminaty metaliczne. Inną bardzo dużą zaletą jest fakt, że taką podłogę bajecznie łatwo utrzymać w czystości, szczególnie jeżeli ma gładką powierzchnię. Wiele odmian laminowanych podłóg ma również powłokę antystatyczną, co oznacza, że będzie zbierało się na nich mniej kurzu niż normalnie.
Laminat jest także bardzo prosty w montażu – można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że jest prostszy niż układanie paneli. Do ułożenia podłogi nie potrzeba żadnych dodatkowych środków, jak klej, taśmy czy zaprawa. Wystarczy, że będziemy łączyć elementy zgodnie z ideą systemu zatrzaskowego, w jakim się je produkuje. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: https://www.patron-bis.pl/.
Kolejną znaczącą zaletą laminatu jest też jego wszechstronność. Ze względu na swoje właściwości możemy wykorzystać ten materiał zarówno w przedpokoju czy salonie, jak i w kuchni i łazience, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa. W przeciwieństwie do paneli laminatowi mineralnemu takie warunki nie szkodzą, więc jeżeli zawsze chcieliśmy mieć drewno w łazience, teraz jesteśmy w stanie bez większego problemu wykorzystać materiał, który imituje je perfekcyjnie. Do tego stopnia, że nasi goście nie będą w stanie rozróżnić, czy to prawdziwe drewno, czy nie.
O czym pamiętać przy zakupie?
Wybierając laminaty mineralne na podłogę do naszego domu czy mieszkania warto mieć na względzie to, że możemy użyć tego materiału w praktycznie każdym pomieszczeniu. Technologia odwzorowywania tekstury, kolorów i wzorów innych materiałów jest tak dokładna, że nie da się odróżnić prawdziwej podłogi drewnianej od jej laminowanego odpowiednika. Dobierając podłogę powinniśmy jednak mieć na względzie, że warianty kolorystyczne i wzory na laminacie nadal są bardzo ważne, szczególnie jeżeli mamy małe mieszkanie – im ciemniejszą podłogę wybierzemy, tym bardziej pomniejszymy optycznie pomieszczenia, w których ją zamontujemy.