Ciemna, klaustrofobiczna łazienka to już przeszłość. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej łazienka wyposażona jest w okno, a w budownictwie jednorodzinnym sami możemy zdecydować czy chcemy ją doświetlić naturalnym światłem czy pozostawić bez okna.
Rodzaje okien i ich montaż
Spośród dostępnej na rynku oferty można wybrać okna, które rozróżniamy ze względu na ich kształt i przeznaczenie – pionowe, połaciowe, półkoliste, łukowe lub trójkątne oraz ze względu na materiał z jakiego powstały – plastikowe lub drewniane.
Montaż okna, niezależnie od wybranego modelu warto zaplanować już na etapie projektowania łazienki, by później okno, meble i sprzęty nie kolidowały ze sobą i nie utrudniały nawzajem użytkowania. Zgodnie z tym okno nad wanną o standardowej wysokości 60 cm powinno znaleźć się na wysokości uwzględniającej również obecność parapetu, czyli min. na wysokości 70 cm od podłogi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sedesu. Jeżeli na etapie projektowania domu nie wiemy jeszcze, jakich gabarytów sprzęty wstawimy do łazienki, zawsze lepiej zamontować okno na większej wysokości.
Podczas gdy okna pionowe lub o asymetrycznym kształcie można wstawić w ścianie łazienki, połaciowe montuje się na poddaszu. Podziwianie rozgwieżdżonego nieba z pewnością spodoba się wielbicielom długich kąpieli w wannie.
Zalety łazienki z oknem
Łazienka z oknem ma wiele zalet. Naturalne światło czyni wnętrze jasnym i pozwala oszczędzać energię elektryczną, ponieważ nie trzeba włączać światła za każdym razem kiedy się wejdzie do łazienki, a w zależności od zamontowanego modelu można podziwiać to, co dzieje się na zewnątrz. Poza tym, okna o niestandardowym kształcie przyciągają uwagę stanowiąc jednocześnie oryginalną ozdobę wnętrza.
Prócz walorów estetycznych okno w łazience ma również czysto praktyczne zastosowanie. Łazienka to szczególne miejsce, w którym łatwo o wilgoć, rozwój pleśni i grzybów mogących być przyczyną chorób układu oddechowego. Okno rozwiązuje problem nadmiernego zawilgocenia czy nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy je otworzyć i wpuścić do środka świeże powietrze.