Masz już dzieci i szukasz odpowiedniego mieszkania? Chcesz,aby dzieci czuły się tam dobrze? Wybierz mieszkanie z przydomowym ogródkiem.
Mieszkanie w przydomowym ogródkiem w centrum miasta brzmi niczym bajka. To świetna propozycja dla rodzin z dziećmi, które szukają komfortowej i bezpiecznej przestrzeni dla aktywności swoich pociech. Maluchy nie lubią ciasnych pokoi, chcą bawić się i biegać. Ogródek to bezpieczne miejsce. Mieszkanie z przydomowym ogródkiem zapewni dodatkową przestrzeń do zabawy dla dzieci i do rodzinnego odpoczynku.
Idealne dla rodzin z dziećmi
Ogródek to również świetne miejsce dla najmłodszych członków rodziny. Mogą się tutaj bezpiecznie bawić i obserwować kwitnące rośliny, pomagać przy pielęgnacji kwiatów, co jest przy okazji wspaniałą lekcją przyrody. Naturalna przestrzeń sprzyja kreatywności i aktywności fizycznej. . Możemy również stworzyć ogród przyjazny dla owadów, przyczyniając się do ochrony bioróżnorodności, o którą coraz trudniej w mieście. W takim ogródku może znaleźć się piaskownica, trampolina, huśtawka, zjeżdżalnia, czy drewniany domek do zabawy. Dziecko może zaprosić swoich przyjaciół i wspaniale spędzić czas podczas pięknej pogody. Wystarczy kocyk, lody, czy ulubione napoje i owoce, aby urządzić piknik dla dzieci i ich przyjaciół lub przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy. Mieszkanie z przydomowym ogródkiem pozwala na lepszą integrację dzieci mieszkających w sąsiedztwie i na zaprzyjaźnienie się rodziców.
Dla miłośników zwierząt
Dzieci przeważnie chcą opiekować się zwierzątkami. Rodzice obawiają się, że mieszkanie w bloku nie jest najlepszym miejscem dla psa, kota, czy królika. Sytuacja zmienia się, kiedy do mieszkania przynależy ogródek, w którym w sposób bezpieczny mogą przebywać nasze zwierzęta. W takim ogródku nie wolno jednak hodować zwierząt- nie możemy mieć tam klatek z królikami, czy kurami.
Dodatkowa przestrzeń do pracy
Duży wpływ na zainteresowanie mieszkaniami z przydomowym ogródkiem miało rozpowszechnienie pracy zdalnej. Jeżeli większość dnia spędzamy w domu, doceniamy możliwość pracy w ogrodzie w pogodny, ciepły dzień. Wtedy nasza praca staje się przyjemniejsza i bardziej efektywna.
Prawo do użytkowania ogródka
W beczce miodu pojawia się łyżeczka goryczy. Deweloperzy w różny sposób rozwiązują kwestię własności ogródka lokatorskiego. Przeważnie nie jest własnością właściciela mieszkania i nie wszyscy nabywcy mieszkań otrzymają ogródki. Mieszkanie z przydomowym ogródkiem to przywilej osób, które wykupiły lokal na parterze. Ich posiadacze mają prawo do użytkowania na czas nieograniczony, tak zwaną służebność gruntową. Jeżeli teren ogródka stanowi część wspólną, a właściciel nie ma umowy na wyłączne korzystanie, to sprawa się komplikuje. Aby zagospodarować taki ogród, należy mieć zgodę wspólnoty. Nie ma również pewności, czy inni mieszkańcy bloku dobrowolnie zrezygnują z możliwości użytkowania tego terenu.
Skomplikowana sytuacja
Kupując mieszkanie z przydomowym ogródkiem, warto dokładnie dowiedzieć się o formę własności. Sytuacja może okazać się bardziej skomplikowana i popsuć urok posiadania takiej przestrzeni. Jeżeli teren ogródka stanowi część wspólną, a właściciel nie ma umowy na wyłączne korzystanie, to , aby zagospodarować ogród, należy mieć zgodę wspólnoty. Nie ma pewności, czy inni mieszkańcy bloku dobrowolnie zrezygnują z możliwości użytkowania tego terenu. Jeżeli ogródek jest tylko w użytkowaniu właściciela mieszkania to wspólnota może określać warunki gospodarowania. W przydomowych ogródkach nie wolno prowadzić działalności gospodarczej.
Regulamin takich ogródków określa, że można w nich hodować jedynie rośliny niskie, aby nie zakłócać dostępu światła słonecznego na wyższe kondygnacje. Należy regularnie pielęgnować rośliny na własny koszt. Obowiązuje też nakaz koszenia trawy. Przy korzystaniu z ogródka nie można zakłócać ciszy i spokoju innym mieszkańcom- raczej impreza do późnych godzin nocnych odpada.