Gdy zima trwa w najlepsze, bardzo łatwo rozmarzyć się o tym, co przyniesie wiosna.
To dobry moment, by zacząć planować wszelkie ogrodowe zmiany. Do otwarcia sezonu zostało jeszcze trochę czasu, dlatego warto myśleć o tym już teraz. Nowe kwiaty? Może nowy trawnik? Niezależnie od naszej decyzji ogrodowa przestrzeń powinna zostać odpowiednio zaprojektowana i uporządkowana, a do tego świetnie nada się murek oporowy. Z czego możemy wykonać go najtaniej? Jakich materiałów użyć? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Zdjęcia i aranżacje znajdziesz na: https://remontujemysami.pl/murek-oporowy-z-czego-najtaniej-tani-murek-oporowy/
Murek oporowy z czego najtaniej – nasze propozycje
Tak jak sugeruje tytuł, zajmiemy się najtańszymi opcjami materiałów na murek oporowy. Wytypowaliśmy 4 różne rozwiązania, które nie zabolą naszego portfela zbyt mocno, a mimo wszystko pozwolą osiągnąć satysfakcjonujące efekty.
Betonowe płyty
To bardzo popularne rozwiązanie, które posiada wiele zalet i wbrew temu, co można by o nim pomyśleć, jest bardzo estetyczne. Główną zaletą betonu, w kontekście taniego murka oporowego, jest cena (jakżeby inaczej), wytrzymałość i łatwość wykonania.
Ogólnie rzecz biorąc, murek oporowy jako konstrukcja, ma za zadanie oddzielić pewną część ogrodu od reszty. Może służyć do uzyskania wielu różnych poziomów lub stworzyć kwietnik, czy inną roślinną kompozycję. Wprowadza więc poczucie harmonii i porządku. Materiał, z którego chcemy go wykonać, musi być estetyczny, by całość nie wyglądała przypadkowo. Dodatkowo konstrukcja nieustannie narażona jest na czynniki atmosferyczne i działanie roślin – szczególnie ich korzenie.
Betonowe płyty bardzo dobrze nadają się do tego zadania. Wytrzymają naprawdę wiele, a raz zbudowany murek będzie nam służył przez wiele następnych lat. Gdyby nie sam ciężar materiału, jego wykorzystanie można by uznać za najbardziej praktyczne, gdyż ułożenie większych płyt nie zajmuje zbyt wiele czasu. Nie wymagają obróbki, ani wylewania głębokich fundamentów.
Urobek skalny
Granitowa kostka potrafi kosztować krocie, jednak cena urobku tej skały jest już znacznie niższa. Tylko jak wykonać z tego murek oporowy? Pomoże nam przy tym odpowiednia forma, którą możemy wykonać ze stali nierdzewnej. Mówiąc bardziej obrazowo, to tak jakbyśmy zamykali urobek w klatce. Poza samą konstrukcją cena tego rozwiązania będzie naprawdę niska, a jej efekt może być naprawdę niesamowity.
Warto zaznaczyć, że do dyspozycji mamy nie tylko granit, a de facto każdą możliwą (przystępną cenowo) skałę, gdyż urobek często uznaje się za odpadek, co z kolei motywuje jego niską cenę.
Cegła
Cegła jest w tym zestawieniu dość specyficznym rozwiązaniem. Jako materiał jest względnie tania, jednak cena za wymurowanie murku oporowego może już nie być taka tania. To rozwiązanie ma też swoje wady. Cegła nie jest zbyt wytrzymała na bliski kontakt z glebą. Jej wilgoć oraz działanie roślin potrafią być dość destrukcyjne dla tego materiału. Oczywiście nadal mówimy tu w kontekście okresu kilku do kilkunastu lat.
Mimo wszystko, w momencie kiedy sami jesteśmy w stanie wymurować taką ceglaną konstrukcję, rozwiązanie jest warte naszej uwagi.
Drewno
Najmniej wytrzymałe z wszystkich czterech materiałów. Jednak budowa murku oporowego z drewna jest bardzo prosta i zajmie znacznie mniej czasu niż w pozostałych przypadkach. Do dyspozycji mamy wiele różnych rozwiązań. Najbardziej popularne jest wkopywanie w ziemię drewnianych kołków. Trzeba przyznać, że jest to nad wyraz estetyczna opcja, która wprowadzi do naszego ogrodu bardzo przyjemny klimat.
Jednak jak już wspomnieliśmy, konstrukcje z tego materiału bardzo łatwo się psują. Czynniki atmosferyczne bardzo mocno wpływają na strukturę drewna, dlatego należy je odpowiednio zaimpregnować. Z tego powodu w ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem stały się stare podkłady kolejowe. Niesamowicie wytrzymałe bele drewna nadają się do tego zadania wręcz idealnie i kosztują grosze.
Tak oto prezentuje się nasze zestawienie “Z czego najłatwiej wykonać murek oporowy”. Cena nie zawsze przekłada się na jakość, a w tym przypadku wszystko zależy od naszej kreatywności. Wytypowane powyżej materiały mają stanowić jedynie zachętę i startową bazę pomysłów. Cała reszta jest w Waszych rękach.