Wybierając baterie łazienkowe musimy zwrócić uwagę na mnóstwo czynników. O ile odpowiednie dobranie baterii do zlewu nie jest jeszcze wielkim wyzwaniem (chociaż i tutaj musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy), to wybranie odpowiedniego natrysku, zwłaszcza, jeśli musimy połączyć ze sobą różne upodobania domowników, łatwe nie jest.
Wybierając baterie, które mają zostać z nami przecież przez lata, musimy na początku, zwłaszcza przy małych łazienkach czy zlewach, zwrócić uwagę na ich kształt, rozmiar oraz miejsce, w którym chcemy mieć uchwyt. W przeciwnym razie szafki czy rury mogą sprawić, że bateria wybrana wyłącznie ze względu na to, czy nam się podoba czy nie, co przecież też ma znaczenie, może się nie zmieścić lub na przykład zasłonić nisko zawieszone lustro.
Sztuka wyboru baterii
Jeśli już wiemy, jak musi wyglądać nasza bateria łazienkowa, powinniśmy jeszcze zastanowić się, czy najlepiej będzie do naszej łazienki pasowała bateria w klasycznym chromowym kolorze wykonana z mosiądzu, czy potrzebujemy jakichś niestandardowych rozwiązań. Wówczas musimy się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami. Bardzo przydatną funkcją nowoczesnych baterii są wyciągane wylewki, które przydadzą nam się szczególnie w łazience, jeżeli na przykład będziemy chcieli nalać wody do wiadra lub miski albo posprzątać łazienkę. Coraz popularniejsze są również baterie termostatyczne, które pozwolą nam na wybór odpowiedniej temperatury bez konieczności regulacji jej rączką, co może być bardzo przydatne chociażby przy małych dzieciach.
Baterie prysznicowe
Prawdziwym wyzwaniem jest jednak wybór baterii prysznicowej. Mamy tutaj do wyboru kilka zupełnie różnych rozwiązań, jak na przykład deszczownię, natryski punktowe czy przesuwne. Całe spectrum baterii znajdziemy na przykład tutaj: armatura Kraków. Różnice między nimi to nie tylko wygląd (chociaż i tutaj są bardzo duże), ale przede wszystkim nasz gust i potrzeby. Deszczownie mają zazwyczaj największy przepływ wody na minutę, niekiedy nawet dwukrotnie większy od natrysków. Z kolei wybierając natrysk warto sprawdzić, która rączka będzie dla nas najbardziej ergonomiczna, ile ma strumieni natrysku i z jakiego materiału jest wykonana. Bardzo ważna jest możliwość regulacji ciśnienia – część z nas lubi podczas kąpieli poczuć mocne uderzenie masującej wody, inni chcą po prostu namoczyć czy spłukać ciało, a mając delikatną skórę wolą unikać zbyt wysokiego ciśnienia. Dzięki odpowiedniej regulacji każdy z domowników będzie usatysfakcjonowany. Zwróćmy również uwagę na gwarancję, jaką daje nam producent. Różnica waha się między 2 a 10 lat, warto wziąć to pod uwagę.
Rączki zapewniające komfort mycia
Remontując łazienkę warto też dobrze zastanowić się nad wyborem samej rączki. Te również mają różny kształt i różne funkcje, które mogą być nam potrzebne (a jeśli nie będą, nie warto przepłacać). Można poczuć dużą różnicę wybierając rączkę z mosiądzu lub z tworzywa ABS, a decydując się na rozwiązanie z samodzielnym oczyszczaniem wydłużymy żywotność sprzętu.