Na odbiór mieszkania kupujący zazwyczaj czekają niecierpliwie, zwłaszcza jeżeli od podpisania umowy deweloperskiej minęło już sporo czasu. Z racji tego, że odbiór techniczny jest ważnym wydarzeniem w skali całej transakcji zakupu mieszkania, warto dobrze się do niego przygotować, a najlepiej skorzystać z profesjonalnego wsparcia, takiego jak oferowane przez Pewny Lokal.
Kiedy odbywa się odbiór mieszkania
Na odbiór deweloper zaprasza kupujących po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie dla danej inwestycji. Informacja o konkretnym terminie spotkania przekazywana jest nabywcom zazwyczaj równolegle pocztą tradycyjną i elektroniczną, a często dodatkowo też telefonicznie. Dzięki temu obydwie strony zyskują możliwość potwierdzenia bądź zmiany daty odbioru, a sytuacja, w której kupujący nie stawia się na odbiór (co mogłoby dać deweloperowi podstawę do odstąpienia od umowy w przypadku dwukrotnego niestawiennictwa) w praktyce właściwie się nie zdarza.
Przebieg odbioru technicznego
W odbiorze zawsze uczestniczy kupujący (lub jego pełnomocnik) oraz przedstawiciel dewelopera. Dodatkowo może brać w nim udział przedstawiciel generalnego wykonawcy (który zazwyczaj jest odpowiedzialny za naprawę stwierdzonych usterek), a także pomocnik kupującego – najlepiej ktoś posiadający znajomość norm budowlanych i prawa budowlanego, a także doświadczenie w odbieraniu mieszkań.
Podczas odbioru sprawdzana jest zgodność mieszkania z dokumentacją umowną oraz z normami budowlanymi. Weryfikuje się też obecność ewentualnych usterek w lokalu. Wszystkie stwierdzone wady wpisywane są do protokołu, który podpisywany jest przez kupującego i dewelopera. Następnie, zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma 14 dni na odniesienie się do usterek oraz 30 dni na naprawienie tych uznanych za zasadne.
Na co zwrócić uwagę podczas odbioru
W trakcie odbioru należy bardzo dokładnie przyjrzeć się przede wszystkim:
– tynkom i ścianom,
– pionom, poziomom i płaszczyznom,
– kątom,
– stolarce okiennej i drzwiowej,
– wszystkim instalacjom w lokalu,
– podłogom i wylewkom.
Dzięki dodatkowemu sprawdzeniu mieszkania kamerą termowizyjną można zweryfikować występowanie w mieszkaniu tzw. mostków termicznych, pleśni, zawilgoceń etc.
Odbiór mieszkania a przekazanie kluczy
Odbiór techniczny nie musi być jednoznaczny z przekazaniem mieszkania- wszystko zależy od zapisów umowy deweloperskiej. Jeżeli umowa milczy na ten temat, oznacza to, że klucze zostaną przekazane po podpisaniu umowy przeniesienia własności.
Kwestię odbioru kluczy warto dodatkowo rozważyć w przypadku stwierdzenia w mieszkaniu dużej ilości usterek – w takiej sytuacji, jeżeli umożliwia to umowa lub deweloper sam proponuje takie rozwiązanie, dobrze jest wstrzymać się z przejęciem mieszkania do drugiego odbioru, kiedy weryfikowane są naprawione już usterki (przy czym można też wtedy zgłaszać nowe wady). Dzięki temu deweloper często napraw w lokalu dokonuje szybciej, a jeżeli w międzyczasie w mieszkaniu pojawią się kolejne usterki, to odpowiedzialnością za to nie będzie można obarczyć kupującego.
Co po odbiorze mieszkania – formalności
Po odbiorze pozostaje już tylko podpisanie w kancelarii umowy przenoszącej własność. Co ważne, jej podpisanie nie ma wpływu na zobowiązanie dewelopera do naprawienia wad w lokalu. Dodatkowo kupujący może, w ciągu 5 lat od odebrania mieszkania, dochodzić od dewelopera naprawienia usterek w ramach rękojmi, która, niezależnie od zapisów umownych, jest narzędziem służącym zabezpieczeniu interesu kupującego.
Na każdym etapie odbioru dobrze jest korzystać ze wsparcia eksperta, które zapewnia swoim klientom Pewny Lokal, największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów.