Ognisko kojarzy się z kręgiem harcerskim, gitarą, wspólnym śpiewem i wspomnieniami. Pieczone kiełbaski i ziemniaki na ognisku mają niezapomniany smak, zupełnie innych od potraw z grilla. Choć grille wyparły ogniska, to są osoby dla których ognisko w ogrodzie to coś więcej niż pieczenie kiełbasy – to spotkanie w kręgu rodziny i przyjaciół. Jest przy nim więcej pracy niż grillu, ale ma w sobie ten magiczny klimat i ciepło ognia.
Ognisko w ogrodzie- jak przygotować?
Blask ognia z ogniska w ogrodzie rozjaśnia przestrzeń wieczorną porą. Tworzy się wspaniały nastrój do rozmów i gawęd. Letnie wieczory przy palenisku to powrót do lat młodości, tradycji biesiadowania, ale przede wszystkim miło spędzony czas. Taką aktywność warto połączyć wspólnym spożywaniem posiłku – wystarczy tylko odpowiedni sprzęt lub najprostsze, samodzielnie naostrzone kijki. Upieczenie kiełbaski na ognisku w ogrodzie to ogromna frajda dla dzieci i dorosłych. Słuszne jest powiedzenie, że ogniskowa kiełbaska inaczej smakuje niż przygotowana na grillu. Warto wiedzieć, że prawo nie zakazuje rozpalania palenisk na własnej posesji. Oczywiście, trzeba pamiętać o przepisach przeciwpożarowych oraz kilku innych wytycznych jak na przykład zakaz spalania liści i gałęzi.
Wygodne miejsce na ognisko
Dla miłośników ogniska mamy dobrą informację – można je palić w ogrodzie. Trzeba wyznaczyć miejsce na palenisko, zachować odpowiednią odległość między paleniskiem a ludźmi i zabudowaniami. Bezpieczne ognisko nie może zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. Zanim rozpalimy ognisko musimy mieć pewność, że w pobliżu nie ma żadnych łatwopalnych przedmiotów i zachować minimum 4 metry odstępu od sąsiedniej działki. Palenisko nie może znajdować się pod drzewami. Nie wolno palić mokrym drzewem i liśćmi, ponieważ wtedy ognisko w ogrodzie dalekie będzie od ideału- duże zadymienie i nieprzyjemnych zapach, skutecznie zepsują nastrojowe spotkanie. Warto wiedzieć, że jeżeli z ogniska będzie wydzielał się nieprzyjemny zapach, to sąsiedzi mogą wezwać policję.
Wyznaczanie kamiennego kręgu
Kamienny krąg na ognisko to bardzo częsty wybór otoczenia ogniska. Wyznacza ono obszar paleniska. Przyjmuje się, że kamienny krąg powinien mieć około 100 cm szerokości. Krąg musi być umiejscowiony minimum 5–10 centymetrów głębokości poniżej ziemi znajdującej się dookoła. Ławeczki należy ustawić dookoła kręgu, wtedy każdy uczestnik widzimy inne osoby i znajduje się w tej samej odległości od ogniska. Drewniane ławeczki stanowią tradycyjną i jakże piękną oprawę ogniska. Jeżeli ktoś potrafi grać na gitarze , to stworzy niesamowitą atmosferę spotkania przy ognisku w ogrodzie. Trzeba przyznać, że coraz więcej dużych parków, posiada specjalnie wyznaczone miejsca na ogniska. Zamiłowanie do „żywego ognia” w letni lub jesienny wieczór, wraca z przytupem. Polacy lubią śpiewać, biesiadować i gawędzić przy ognisku.
Miejsce na ognisko z cegieł
Do budowy paleniska można wykorzystać również cegły. Ich odporność na wysokie temperatury oscyluje w okolicy 1000 stopni Celsjusza – to znacznie więcej niż ma żar z ogniska.
Misa na ognisko
Misa na ognisko w ogrodzie to niezwykle bezpieczny, choć mało znany wybór. Stalowa lub żeliwna podstawa na nóżkach pod palenisko zabezpiecza trawę przed zajęciem się ogniem. Oznacza to, że możemy zrobić ognisko w dowolnym miejscu. Nie jesteśmy ograniczeni umiejscowieniem paleniska. Miejsce na ognisko w ogrodzie staje się mobilne. Misa na ognisko to rozwiązanie bezpieczne, nawet przy małych dzieciach. Jest na tyle głęboka, że iskry nie wydostają się na zewnątrz. Misy stylizują nam ognisko na „egzotyczne”.
Jak widać ognisko w ogrodzie to znakomita odmiana. Po latach dominacji grilla, powraca do łask. To powrót do dzieciństwa dla ludzi kochających wędrówki i harcerstwo. Piękno ogniska w ogrodzie przejawia się w jego niewątpliwym uroku i gawędziarskiej atmosferze. Jest może trochę staroświeckie, ale za to z duszą i trzaskającymi iskrami.