Nie chcesz, aby ogrzewanie Twojego domu zanieczyszczało środowisko? Jeżeli masz nastawienie ekologiczne, to ogrzewanie klimatyzacją to dobry wybór.
Koszty ogrzewania są wyższe, dlatego poszukiwane są tańsze i ekologiczne sposoby ogrzewania. Ceny prądu oraz materiałów opałowych są niezwykle wysokie. Coraz więcej mówi się o ekologicznych źródłach energii. Wymaga ich choćby projektowana „Dyrektywa budynkowa”. Bezpieczne dla środowiska sposoby ogrzewania powoli wypierają paliwa kopalne i za kilka lat będą standardem. Zastanawiasz się na jakie ekologiczne ogrzewanie zmienić swój sposób wprowadzania ciepła do domu lub firmy? Zapoznaj się z ogrzewaniem klimatyzacją. Choć brzmi to dziwnie jest możliwe i daje świetne efekty. Zobacz, czy warto?
Ogrzewanie klimatyzacją- czy jest godne polecenia?
Wiele osób łapie się za głowę na samą myśl o zmianie ogrzewania. Przerażają ich ogromne koszty i pogłoski, że eko-ogrzewanie daje znacznie gorsze efekty cieplne. Ludzie czują się oszukani, bo przez lata mówiono im, że ekologiczne normy spełniają kotły 5 generacji i piece gazowe. Poza tym Polacy chętniej wybierają standardowe rozwiązania grzewcze obawiając się mroźnych. Klimatyzacja kojarzy się z chłodzeniem, a nie grzaniem. Obawy co do ogrzewania klimatyzacją są uzasadnione, ponieważ jeszcze kilka lat temu klimatyzatory nie posiadały na tyle dobrych podzespołów, aby zapewnić wystarczającą wydajność grzewczą.
W Polsce wciąż wybieramy standardowe rozwiązania grzewcze. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jeszcze kilka lat temu zimy były naprawdę mroźne. Klimatyzatory dostępne w tym czasie na rynku nie posiadały na tyle dobrych podzespołów, by zapewniać wystarczającą wydajność grzewczą.
Klimatyzator jako urządzenie ogrzewające
W Polsce ogrzewanie budynków wciąż jest realizowane przy pomocy systemów zasilanych energią cieplną z paliw kopalnych, gazowych i ciekłych. Innym rodzajem dostarczanej energii przekształcanej na ciepło jest energia elektryczna, która może pochodzić z różnych źródeł – z sieci elektroenergetycznej, a także z fotowoltaiki. Urządzeniami wykorzystywanymi w systemach grzewczych są kotły, kominki, grzejniki, systemy ogrzewania powierzchniowego (ogrzewanie podłogowe, ścienne) i pompy ciepła. Ciekawym, choć zaskakującym w pierwszym momencie pomysłem jest ogrzewanie klimatyzacją. Klimatyzatory ścienne instalujemy w celu ochrony przed upałem. Kiedy kończy się lato powyższe urządzenia, mogą pożyteczne. Możliwe jest bowiem ogrzewanie klimatyzacją jako dodatkowe źródło ciepła.

Grzanie typu: powietrze-powietrze
Nowoczesne modele klimatyzacji oferują funkcję ogrzewania klimatyzacją. Odbywa się to za pomocą pompy ciepła typu powietrze–powietrze, określanej jako klimatyzator typu split.
. W lecie „wypompowują” ciepło z pomieszczeń, transportując na zewnątrz, zaś jesienią i zimą możliwe jest odwrócenie działania – jednostka wewnętrzna będzie grzać, a zewnętrzna chłodzić. Zmiana funkcji z chłodzenia na ogrzewanie w klimatyzatorach odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na pilocie urządzenia.
Opłacalność ogrzewania klimatyzacją
Nowoczesny klimatyzator, nadający się do ogrzewania klimatyzacją pod względem opłacalności użytkowania może być rozwiązaniem konkurencyjnym dla tradycyjnych grzejników elektrycznych. Tego typu klimatyzatory charakteryzują się bowiem wysoką energooszczędnością i doskonałą wydajnością. Ogrzewanie klimatyzacją jest idealnym rozwiązaniem w okresach przejściowych (wiosenno-jesiennych). Zimą klimatyzatory w funkcji ogrzewania są mniej wydajne ze względu na znaczący spadek temperatury na zewnątrz. Ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych jest tańsze niż ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym. Przy zakupie klimatyzatora trzeba zwrócić uwagę na współczynnik SCOP/COP, informujący o wartości wyprodukowanej przez klimatyzator energii przy poborze na poziomie 1 kWh.
Ogrzewanie klimatyzacją jest ekologiczne, ponieważ klimatyzatory nie wydzielają żadnych spalin ani pyłów. Nowoczesne klimatyzatory posiadają systemy filtracyjne, które zatrzymują niebezpieczne wirusy i nie dopuszczają do rozwoju bakterii.