Kleszcze to pajęczaki stanowiące spore zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Chorób odkleszczowych jest sporo, a nie można w 100% uchronić się przed kleszczami. Władze miejskie zdają sobie sprawę z tego, jak olbrzymim zagrożeniem są kleszcze i stosują opryski na terenach, gdzie występuje znaczna ich ilość. Warto też rozważyć oprysk na kleszcze w ogrodzie, choćby po to, aby uchronić swojego psa.
Kleszcz- letni przeciwnik
Człowiek może ochronić się przed wybiciem kleszcza w skórę wkładając pełne buty i długie spodnie. Nie jest do końca wygodny strój w upały. Kosmetyki odstraszające kleszcze minimalizują ryzyko „ataku pajęczego wroga”. W gorszej sytuacji są zwierzęta. Obroże i inne środki przeciw kleszczom nie zawsze zapewniają skuteczną ochronę. Dlatego warto pomyśleć o ochronie swojego ogrodu przed kleszczami.
Oprysk na kleszcze- czy bezpieczny dla ludzi i zwierząt?
Inwazja kleszczy na przydomowym trawników lub ogrodzie jest niebezpieczna dla wszystkich. Nie można czekać aż kleszcz wczepi się w człowieka, czy w zwierzę. Walkę z pajęczym przeciwnikiem powinno się rozpoczynać od zauważenia pierwszego pająka. Muszą być to metody skuteczne. Oprysk na kleszcze zabije wiele okazów tego pajęczaka i zminimalizuje ryzyko jego pasożytowania na ludziach i zwierzętach. Większość dostępnych na rynku preparatów jest bezpiecznych dla ludzi i zwierząt, pod warunkiem, że stosuje się je zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Nie ma sensu przeprowadzanie oprysku na kleszcze, jeżeli tego samego dnia prognozowane są opady deszczu. Konieczne może być także unikanie przebywania w ogrodzie przez określoną liczbę godzin. Zaletą preparatów na kleszcze jest to, że działają także na komary. Za jednym opryskiem można też pożegnać się z komarami. Oprysk na kleszcze najlepiej przeprowadzać od kwietnia do września, kiedy pajęczaków jest najwięcej.
Miejsce oprysku na kleszcze
Zdecydowanie warto postawić na opryski drzew i ich okolic, ponieważ kleszcze bytują w zacienionych miejscach. Jednym z ulubionych miejsc ich przebywania są tuje które przecież bardzo często sadzimy w ogrodzie i cenimy za wyjątkowe walory estetyczne.
Zasady bezpieczeństwa podczas oprysku
Podczas wykonywania oprysku na kleszcze trzeba pamiętać o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Należy go przeprowadzać w bezwietrzny dzień, aby repelent nie był rozwiewany, a osoby przebywające w ogrodzie lub jego pobliżu nie wdychały oparów zastosowanego specyfiku. Nikt, poza osobą pryskającą nie powinien przebywać w tym czasie w ogrodzie. Deszcz niweczy pracę, więc oprysk przeprowadza się w suchy dzień, w którym nie są przewidywane opady. Osoba dokonująca oprysku musi chronić swoje ciało- powinna mieć założone rękawice, okulary ochronne i maseczkę ochronną. Oprysk na kleszcze należy powtarzać co miesiąc przez okres wiosenno-letni, chyba, że producent preparatu zaleci inny czas powtarzania zabiegu. Warto pamiętać, że opryski na kleszcze mogą zabijać również pożyteczne owady.
Naturalne metody na pozbycie się kleszczy
Jeżeli ktoś obawia się oprysków na kleszcze, to ma do wyboru także naturalne metody zwalczania tych szkodników. Oprysk z wywaru i kory czeremchy skutecznie zwalcza pajęczaki, a sama roślina bardzo dekoracyjnie wygląda w ogrodzie. Warto posadzić w ogrodzie rośliny, których zapach odstrasza kleszcze. Są to: kocimiętka, wrotycz, cebula i chrzan. Kleszczami żywią się żabki, ryjówki, ptaki (perliczki) i niektóre chrząszcze. Zwierzęta to sojusznicy w walce z pajęczakami. Szczury i myszy są naturalnymi żywicielami kleszczy, więc należy je odstraszać z ogrodu. Z łusek cebuli można wykonać preparat na rośliny, który skutecznie zwalczy kleszcze. Suche łuski mielimy na proszek i posypujemy im roślinę, na której widzimy kleszcza.
Kleszcze należy zwalczać. Odstraszając je naturalnymi sposobami, zapraszamy ich naturalnych wrogów, którzy są nieocenionymi pomocnikami w walce z pajęczakami. Jeżeli zdecydujemy się na chemiczne opryski na kleszcze, to musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.