Jeśli marzymy o drewnie we wnętrzu, lecz przerażają nas koszty takiego przedsięwzięcia, warto zainwestować w coś łudząco podobnego do tego szlachetnego materiału – płytki drewnopodobne. Jakie mają zalety? Co warto o nich wiedzieć?
Drewno? Za drogie? Nie zawsze się sprawdza? Mamy alternatywę!
Naturalne materiały we wnętrzach są szczególnie cenione. Jednym z bardziej popularnych jest drewno. Niestety, nie zawsze to możliwe, by móc je wybrać, szczególnie w łazience, gdzie panują trudne warunki. Zbyt duża wilgotność wpływa negatywnie na jakość tego materiału. Niby można zdecydować się na bardziej odporne drewno egzotyczne, ale kosztuje o wiele więcej. Czasem więc inwestycja w naturalne materiały przekracza nasze możliwości finansowe.
Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z tej drewnianej, bardzo estetycznej faktury. Producenci mają w swojej ofercie cudownie wyglądające płytki drewnopodobne. Choć jeszcze kilka lat temu ich estetyka pozostawała wiele do życzenia, to dzisiaj ciężko je odróżnić od prawdziwego drewna, głównie dlatego, że ulepszono proces produkcyjny, korzystając z zaawansowanej technologii druku cyfrowego.
Płytki drewnopodobne – z jakich materiałów powstają?
Najczęściej wytwarzane są z ceramiki lub gresu. Niezależnie, jakie z nich wybierzemy, mamy pewność, że zapewnią nam wiele możliwości aranżacyjnych, co ma szczególnie znaczenie, jak remontujemy, urządzamy bądź odświeżamy mieszkanie. Każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż dostępne są w wielu odmianach – kolorach i wzorach. Jak wspomnieliśmy, płytki ceramiczne imitujące panele drewniane, tak samo, jak te wykonane z gresu idealnie odwzorowując drewno, zarówno gdy mowa o barwie, rysunku słojów, jak i znakach szczególnych, które niespotykane są w przypadku innych materiałów – szczególnie mowa o drobnych niedoskonałościach, np. seki.
To płytki idealne do salonu i innych pomieszczeń, w których chcemy, aby zachwycał aranżacyjny kunszt. Marząc o takim efekcie, zainwestujmy w płytki drewnopodobne włoskich i hiszpańskich producentów, jak Marazzi, Emil Ceramica, Peronda, Cotto Tuscania, Provenza, Baldocer, Delconca.
Płytki drewnopodobne – najważniejsze zalety
O niektórych z nich już wspomnieliśmy, zwłaszcza o tym, że płytki drewnopodobne zapewniają duże możliwości aranżacyjne, gdyż dostępny jest ogromny wybór różnych formatów i wzorów. To oczywiście nie wszystkie walory płytek imitujących drewno, co widać także po tym, jak są praktyczne. Odporne na różne negatywne czynniki jak zarysowania i płowienie (nie ma obaw, że szybko ulegną zniszczeniu. Tak samo nie ma ryzyka, że zszarzeją z czasem), ale też niestraszny im wpływ wody i wilgoci, co ma szczególnie znaczenie w takich miejscach jak łazienka i kuchnia.
Są jednocześnie bardzo łatwe i bezproblemowe w pielęgnacji, ponieważ do tego celu wystarczy tylko raz na jakiś czas przetrzeć je wodą z dodatkiem detergentu. Są też niezawodne pod wieloma innymi względami, mianowicie świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym, doskonale przewodząc ciepło. Można je też używać wokół kominka lub pod piecykiem (kozą), bo tego rodzaju podłoga jest odporna na wysokie temperatury. A co równie ważne – ich cena nie przeraża, jest o wiele korzystniejsza niż na przykład w przypadku drewna, zwłaszcza egzotycznych gatunków.
Jak widać, płytki drewnopodobne zachwycają pod wieloma względami. Warto o nich pomyśleć, gdy planujemy wymienić starą podłogę na nową.
A jeśli planujesz zakup płytek drewnopodobnych włoskich lub hiszpańskich producentów, to koniecznie sprawdź ofertę sklepu housedeco.pl