0
Opublikowany 29 czerwca 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Płytki ścienne – rodzaje i przeznaczenie

scienne-plytki-lazienkowe
scienne-plytki-lazienkowe

Przed każdym remontem warto skrupulatnie zaplanować koszty oraz przygotować się na dodatkowe wydatki wynikające z niespodziewanych sytuacji. W przypadku kafelek sprawa jest uproszczona, dlatego że stosunkowo łatwo policzyć metraż i kupić odpowiednią ilość z niewielki zapasem.

Płytki ścienne są przeznaczone zarówno do kuchni, jak i do łazienki, salonu i przedpokoju. Można je spotkać także w obiektach użyteczności publicznej.

Rodzaje płytek ściennych

Najbardziej popularnymi materiałami do produkcji płytek jest gres i ceramika. W obu przypadkach mamy do wyboru kilkanaście kolorów, dlatego wybór konkretnego modelu dopasowanego do indywidualnych preferencji użytkownika nie stanowi problemu.

W przypadku wspomnianego gresu często wybieranymi kolorami są różne odcienie szarości, które charakteryzują się uniwersalnością i szerokim zastosowaniem. Dużym uznaniem cieszą się również płytki beżowe, czarne, grafitowe, wielokolorowe oraz egzemplarze imitujące kamień naturalny. Oprócz koloru można także wybrać połyskliwość. W tym wypadku najczęściej kupowany jest mat, rzadziej lekki i wysoki połysk. Na koniec została kwestia wielkości. W sklepach dostępne są zarówno niewielkie, średnie, jak i bardzo duże egzemplarze przeznaczone do przestronnych pomieszczeń. Do niedawna w małych kuchniach czy salonach kładziono wyłącznie małe płytki, obecnie używa się również egzemplarzy średniej wielkości, które wyglądają równie dobrze i jednocześnie skracają czas remontu.

Płytka ceramiczna wyróżnia się niezwykle pięknym wyglądem, dzięki czemu odświeży każde pomieszczenie, nadając mu nowego blasku. W tym wypadku najbardziej popularne są różne odcienie bieli, która przyczynia się do rozjaśnienia łazienki, salonu, kuchni czy przedpokoju. W kwestii połyskliwości najchętniej kupowany jest mat, choć modele cechujące się lekkim i wysokim połyskiem również mają duże powodzenie. W sklepach dostępne są zarówno wersje kwadratowe, jak i prostokątne, dzięki czemu każdy może dopasować płytkę do swojej wizji pomieszczenia. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę czy płytki na ścianę zostały opisane jako rektyfikowane. Oznacza to, że cechują się prawie identycznymi wymiarami oraz ostrymi krawędziami, które umożliwiają ich układanie bardzo blisko siebie, praktycznie bez użycia fugi. Do kuchni i do łazienki warto wybierać pierwszy gatunek kafelek, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania.

Płytki ścienne – dodatkowe informacje

Przed zakupem należy jeszcze poszukać oznaczenia wariacji tonalnej, która informuje o różnicach w kolorystyce poszczególnych płytek tego samego modelu. Występowanie różnic jest zamierzone i wraz ze wzorem płytki tworzy piękną kompozycję. Oznaczenie V1 gwarantuje brak jakichkolwiek różnic, V2 to niewielkie różnice, V3 to umiarkowane, natomiast V4 to istotne różnice. Kupując płytki ścienne przez Internet, warto wybierać sprawdzone firmy z wieloletnim doświadczeniem, które gwarantują nie tylko szeroki wybór, ale również wysoką jakość produktów, konkurencyjne ceny i pomoc na każdym etapie zakupów. Ważna jest także szybka i bezpieczna dostawa oraz natychmiastowa reakcja w razie potencjalnych problemów z zamówionym towarem.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe