Wilgoć jest znacznym problemem w mieszkaniach i domach. Nie ma nawet większego znaczenia wiek budynku. Wilgoć doprowadza do znacznych problemów ze zdrowiem. Jest niekorzystna dla dla ścian – doprowadza od pojawienia się pleśni. Z wilgocią należy walczyć. Niezbędnym przedmiotem w domu jest pochłaniacz wilgoci. Jest to sprzęt niezauważalny dla oka, który oczyszcza powietrze z nadmiaru wilgoci.
Rodzaje pochłaniaczy wilgoci
Wilgoć w domu może pojawiać się na ścianach i szybach. Wietrzenie pomieszczeń, ogrzewanie czasami niewiele pomagają. Wilgoć zdarza się także w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem z sieci miejskiej. Pochłaniacz wilgoci to rozwiązanie, które powinno być każdym domu, gdzie ten problem występuje. Pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci, co korzystnie wpływa na mikroklimat w domu. Do wyboru są trzy formy pochłaniacza wilgoci: urządzenie elektryczne pozbywające się wilgoci za pomocą kompresora. Mogą być pojemnikami z tabletkami lub saszetkami pochłaniającymi wilgoć.
Pochłaniacz wilgoci w tabletkach
Elektryczny pochłaniacz wilgoci wzbudza pewne obawy- koszt prądu, głośność pracy urządzenia. Rozwiązaniem również godnym polecenia jest pochłaniacz wilgoci w tabletkach z chlorkiem wapnia. Wilgoć powoduje rozpuszczanie się tabletek. Pochłaniacz działa tylko do momentu wytworzenia optymalnej wilgotności w pomieszczeniu – jeśli taka zostanie osiągnięta, tabletka z chlorkiem wapnia przestaje się skraplać.
Pochłaniacz wilgoci w saszetkach
Niewielkie torebki napełnione granulkami ze względu na wysoką chłonność są w stanie zebrać znaczną ilość wilgoci. Saszetki po wyjęciu z opakowań (po np. butach czy zabawkach) można umieścić w samochodzie, szafkach na bieliznę czy niewielkich miejscach narażonych na nadmierną wilgoć.
Elektryczne urządzenie do pochłaniania wilgoci
Elektryczny pochłaniacz wilgoci aktywnie pobiera wilgoć z pomieszczenia za pomocą kompresora. Na jego zakup decydują się osoby, które mają wyjątkowo wysoką wilgotność w pomieszczeniach. Jego cena jest zdecydowanie wyższa niż pochłaniaczy działających bez podłączenia do prądu.
Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?
Najlepiej ustawić go w miejscu, które wymaga oczyszczenia powietrza z wody. Powinien stać blisko źródeł wilgoci, ale powinno się zachować odstęp około 10 cm od ściany. Jeżeli postawimy go w kuchni pozbędzie się nie tylko nadmiernej wilgoci, ale także pochłonie nieprzyjemne zapachy.
Jeśli w łazience duża ilość pary wodnej skrapla się na szybach i lustrze to warto go również postawić w tym miejscu. Zaleca się, aby pochłaniacz wilgoci ustawić także piwnicy, ponieważ jest to pomieszczenie wilgotne i szczególnie narażone na powstanie grzyba na ścianach.
Kiedy kupić pochłaniacz wilgoci?
Pochłaniacz wilgoci to konieczność, kiedy w zawilgoconych pomieszczeniach przebywają dzieci lub osoby podatne na choroby. Dość szybko odczuwa się zdrowotne skutki przebywania w zawilgoconym mieszkaniu. Pochłaniacz wilgoci to przedmiot bezpieczny dla dziecka – bez obaw można go ustawić w dziecięcym pokoju, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wiadomo, że przebywanie najmłodszych w pomieszczeniach, gdzie rozwija się pleśń lub grzyb może oznaczać pojawienie się alergii i problemów z nauką lub koncentracją. Takie dzieci są bardziej narażone na bóle głowy, a nawet na problemy z oddychaniem.
Przy jakich warunkach pochłaniacz wilgoci jest niezbędny?
Pochłaniacz wilgoci jest niezbędny, kiedy w pomieszczeniu wilgoć w powietrzu wynosi więcej niż 60 procent. Powinien być używany w archiwach, bibliotekach i w miejscach, w których trzymane są przedmioty wrażliwe na wilgoć/.
Pochłaniacz wilgoci sprawdzi się w praktycznie w każdym pomieszczeniu. Trzeba go często wymieniać (wyjątek stanowią pochłaniacze elektryczne). Wilgoć w domu nie wynika z zaniedbań pod względem czystości. Najczęściej to skutek wad budynku lub nieprawidłowej wentylacji. Trudno się jej pozbyć na zawsze i jest szczególnie uciążliwa zimą.