Cechą charakterystyczną większości domów parterowych jest ich przejrzysty układ funkcjonalny z jednoznacznym rozdzieleniem strefy dziennej i gospodarczej od prywatnej oraz nocnej. Funkcjonalny podział przestrzeni, komfort użytkowania, brak schodów oraz mało ustawnych skosów sprawia, że projekty domów parterowych zarówno te w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu, są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Ich dużym atutem jest również stosunkowo niski koszt realizacji. Domy parterowe buduje się szybko i tanio. Są one w stanie zadowolić niejednego, nawet najbardziej wybrednego inwestora.
Życie na jednym poziomie
Przede wszystkim podejmując decyzję o budowie domu parterowego, należy mieć na uwadze to, że wymaga on przeważnie większej działki pod zabudowę niż np. dom dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym. Niemniej jednak dom jednopoziomowy, nazywany potocznie bungalow, ma sporo zalet, które skutecznie wpływają na wysoki komfort użytkowy tego typu obiektów mieszkalnych.
Zaletą projektu parterowego jest bez wątpienia brak w nim schodów. Ułatwia to komunikację oraz pozwala skoncentrować życie rodzinne na jednym poziomie. Projekty domów parterowychwpisują się zatem doskonale w potrzeby przede wszystkim rodzin z małymi dziećmi oraz seniorów. Tutaj każdy zyskuje swoją prywatność i jednocześnie otrzymuje komfortową przestrzeń do codziennego funkcjonowania. Co równie istotne, bungalow zapewnia swoim użytkownikom bezpośredni kontakt z naturą poprzez swobodny dostęp do ogrodu z niemal z każdego obszaru domu.
Czego pragną inwestorzy?
Na jaki projekty domów parterowych decydują się najczęściej inwestorzy? Największą popularnością cieszą się budynki zaprojektowane w stylu skandynawskim i nowoczesnym, a także w estetyce glamour oraz konwencji nowojorskiej. Nie brakuje jednak w firmie projektowej Modern House zamówień na projekty w klasycznej stylistyce, z tradycyjnymi elementami wykończenia (np. wykuszem w jadalni).
Modnym trendem w przypadku domów parterowych jest wykończenie elewacji za pomocą różnych naturalnych materiałów, jak np. kamień czy drewno. Popularnym kierunkiem jest również łączenie industrialnych elementów (beton, metalowe detale, czarne ramy okien) z rustykalnymi komponentami typu drewniane belki itp.
Projekty domów parterowych Modern House
Projekty domów parterowych to najczęściej bardzo komfortowy i funkcjonalny układ pomieszczeń, podzielony na konkretne strefy – dzienną i nocną. Na uwagę zasługuje przede wszystkim część dzienna, która najczęściej jest otwarta na taras, co uzyskuje się za pomocą dużych przeszkleń, niejednokrotnie wypełniających całą ścianę salonu. Strefa dzienna zdaje się być również często o wiele przestronniejsza oraz nowocześniejsza od części nocnej.
W projektach domów parterowych Modern House coraz częściej stosowane są duże przeszklenia z wieloma wyjściami na ogród, także z innych pomieszczeń niż salon. Architekci z Modern House regularnie projektują budynki mieszkalne, w których coraz większą rolę odgrywają trendy ekologiczne. Wielu inwestorów rezygnuje z dużych kotłowni grzewczych na rzecz rozwiązań zasilanych z odnawialnych źródeł energii. Uzyskaną w ten sposób wolną przestrzeń przeznaczają na dodatkowy pokój, garderobę lub kolejne pomieszczenie gospodarcze.
„Nowoczesna stodoła”
Dom parterowy nie musi być wcale drogą inwestycją, o ile nie będzie on wymagał zbyt dużej powierzchni działki do posadowienia, a jego bryła nie będzie zbyt skomplikowana. Dla obniżenia kosztów i jednoczesnego zachowania pełnego komfortu przestrzennego warto obecnie stawiać na projekty domów parterowych o prostej konstrukcji, z dachem dwuspadowym, które doskonale wpisują się w nowy trend tzw. „nowoczesnej stodoły”. Tego typu projekty charakteryzują się także dużymi przeszkleniami, podziałem na strefy oraz ekologicznymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku.
Przymierzam sie do budowy takiego domu. Fajny artykul.