Niszczenie nawierzchni drogi, aby położyć pod nią instalację przesyłową, to już przeszłość. Osiągnięcia nowoczesnej technologii pozwalają na wykonanie odpowiednich odwiertów bez kosztownych i czasochłonnych wykopów.
Zaawansowane sterowanie pozwala osiągnąć znakomitą precyzję, a przeciski zaoszczędzą masę czasu i energii, które pochłonęłaby metoda odkrywkowa. Przewierty sterowane pozwalają ominąć najcięższe przeszkody i co najważniejsze, są w miarę tanie i szybkie w użyciu.
Pod lasem i pod rzeką
Przewierty sterowane to stosunkowo nowa technologia. Pierwsze próby zostały wykonane w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Niedopracowaną jeszcze technikę wykorzystano podczas budowy gazociągu pod korytem rzeki Pajaro w Kalifornii. Dopiero później opracowano metody zdalnego sterowania, które pozwoliły na zwiększenie precyzji przewiertów. Metoda upowszechniła się, gdy rozwój technologii pozwolił na jej masowe, tańsze użycie. Z biegiem czasu przewierty sterowane miały coraz więcej zastosowań. Obecnie używa się ich przede wszystkim przy budowie sieci energetycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, ale również podczas montażu światłowodów telekomunikacyjnych, a nawet realizacji projektów nawadniania pól.
Wiercenie pilotowe
Jeżeli na trasie realizowanej sieci kanalizacyjnej lub telekomunikacyjnej stoi obiekt, którego nie możemy naruszyć, jak. np. rzeka, droga lub rezerwat przyrody, wybierzemy wówczas przewierty sterowane. Ze względu na koszt pojedynczej maszyny i wiedzę wymaganą przy ich obsłudze, najlepiej będzie powierzyć to zadanie sprawdzonej firmie, np. przedsiębiorstwu Szymbud z Kielc. Przewierty wykonuje się pod gruntem. Pierwszy etap to wiercenie pilotowe, które wytyczy w gruncie trasę projektowanej sieci przesyłowej. Zdalnie sterowana wiertnica posiada skośnie ściętą głowicę pilotową. Dzięki temu możliwe są przewierty horyzontalne. Możemy wówczas regulować trasę przebiegu planowanej sieci pod każdym kątem. Ominiemy w ten sposób przeszkody tkwiące pod ziemią, jak np. resztki starej sieci lub głazy. Maszynie towarzyszy sonda, przekazująca obraz prac na ekran monitora, dzięki czemu jesteśmy w stanie śledzić postęp prac centymetr po centymetrze.
Właściwy przewiert
Po wierceniu pilotowym przechodzimy do właściwych prac. Ustawiamy wiertnicę na odpowiednią szerokość i rozwiercamy otwór wydrążony przez wiercenie pilotowe. Przewiert sterowany wykonuje specjalna głowica, wyposażona w żerdzie i płetwę. Wiertnica realizuje wcześniej zaprogramowaną trasę, którą wcześniej wykonaliśmy podczas wiercenia pilotowego. W dalszym ciągu jesteśmy w stanie cały czas monitorować dokonywany przewiert na monitorze. Głowica wiertnicy wyposażona jest w nadajnik. Później otwór jest rozwiercany do odpowiedniej, wymaganej przez projekt średnicy. Do otworu wtłaczana jest tzw. „płuczka bentonitowa”, która pomaga schłodzić głowicę wiertniczą oraz usunąć z niego zwierciny. Za docelowym rozwiertakiem mocowana jest wciągana rura, lub przewody. Przewierty sterowane pozwalają za jednym razem położyć nawet kilkadziesiąt różnych kabli, co sprawia, że jest to idealna technologia podczas budowy sieci przesyłowych np. na budowane osiedle.
Wyższość przewiertów
Dzięki rozwojowi technologii komputerowych w ostatnich latach, przewierty sterowane są coraz dokładniejsze. Obecnie ta metoda budowy sieci przesyłowych sprawdza się w każdym rodzaju gruntu. Technologia przewiertów przyda się także w małym budownictwie, np. podczas budowy przyłączy gazowych lub wodociągowych do istniejącej sieci. Dzięki możliwości przewiertów horyzontalnych, maszyna jest w stanie ominąć prawie każdą przeszkodę. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy budujemy sieć przebiegającą przez drogi, tory kolejowe, kanały, cmentarze itp. Prace z wykonaniem przewiertów są szybsze i mniej pracochłonne, niż te dokonywane przy użyciu metody odkrywkowej.