Opublikowany 30 października 2015 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Retro w nowej odsłonieWspółczesne wzornictwo często czerpie z dobrodziejstw minionych dekad. W ostatnim czasie coraz częściej wspomina lata 60 i 70 proponując uwspółcześnione rekonstrukcje mebli z tamtych czasów. Jeszcze do niedawna retro mogło się kojarzyć z tym co stare, babcine, ale nie dzisiaj. Od kilku sezonów trend na aranżację wnętrz w tym stylu coraz bardziej się umacnia. Meblościanki, fotele, stoliki na obłych nóżkach powróciły okraszone szczyptą awangardy i sentymentu, roztaczając we wnętrzach niepowtarzalny, nieco romantyczny klimat.

 
 

CECHY TYPOWE DLA RETRO

Chcąc urządzić wnętrze w stylu retro warto kupić meble drewniane, fornirowane, wykonane ze sklejki, a nawet plastiku, o pływowych, organicznych formach inspirowanych przyrodą. Komody, meblościanki, stoliki mogą mieć proste lub zaokrąglone kształty. Kanapy i fotele najczęściej tapicerowane tkaninami w geometryczne wzory, powinny być osadzone na obłych, smukłych nóżkach, które nadadzą lekkości, co doskonale sprawdzi się szczególnie w małych wnętrzach.

Paleta kolorystyczna retro oscyluje wokół intensywnych barw, wśród których na czoło wybijają się kolory czerwony, pomarańczowy, żółty czy niebieski. Przeciwwagą dla nich bywają uspokajające szarości i beże. Retro w nowym wydaniu nie stroni jednak od bladych pasteli – pudrowego różu, mięty, błękitu, a także odważnych neonów, które dodają aranżacji energii i optymizmu. Kolory te można zastosować zarówno na ścianach, jak i w postaci mebli czy dodatków.

Motywy i desenie, które w ramach stylu cieszą się największym zainteresowaniem przedstawiają wspomniane już geometryczne formy lub roślinne wzory. Na miejscu będą zatem nieśmiertelne grochy, zdyscyplinowane paski czy kwiatowe ornamenty. Całości dopełnią dodatki – oryginalne lampy, komiksowe plakaty, stylizowane radio czy porcelana.

Motywy i desenie na ścianach

motywy na  ścianach

styl surowy inspiracje

SKĄD CZERPAĆ INSPIRACJE?

Inspiracji można poszukiwać na starych rodzinnych fotografiach, w dawnych magazynach, na plakatach czy dzisiejszej prasie wnętrzarskiej i portalach internetowych poświęconych aranżacji wnętrz i designowi.

GDZIE KUPIĆ MEBLE I DODATKI?

Wraz z modą na retro wzmożonym zainteresowaniem cieszą się pchle targi. Jeżeli babcina meblościanka już dawno trafiła na opał, meble z przeszłości można kupić na targu staroci i poddając je renowacji przywrócić im dawnego ducha. Obecnie również wiele sklepów meblowych oferuje meble stylizowane na te z epoki, a coraz bogatsza oferta umożliwia urządzenie całego mieszkania w stylu retro.

aranżacje retro

źródło zdjęć: domzpomyslem.pl, wjakwnetrze.pl, architektnaszpilkach.pl, inkpink.pl


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja