Powietrze w Polsce jest jednym z najgorszych w Europie. Kilka polskich miast jest w pierwszej dwudziestce najbardziej zanieczyszczonych miast starego kontynentu. Oczyszczanie powietrza, nawet w najbliższym otoczeniu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Niestety, włodarze miejscy częściej wydają decyzję o rzeźni drzew dla spełniania interesów deweloperów, niż chronią środowisko naturalne.
Dofinansowanie do ekologicznych form wytwarzania energii jest w wielu miejscowościach fikcją. Kary za palenie w piecach plastikiem, zużytymi ubraniami, miałem węglowym, drewnem lakierowanym są za niskie i nie odstraszają przed szkodliwymi praktykami. Jeżeli chcemy mieć czyste powietrze w domu, to musimy o nie zadbać sami. Jednym ze sposobów oczyszczania powietrza są rośliny doniczkowe.
Fatalna jakość powietrza
Fatalna jakość powietrza w Polsce jest faktem – normy zanieczyszczeń są przekroczone kilkaset razy. Przyczyn zjawiska jest kilkadziesiąt: palenie w piecach paliwem kopalnym, rabunkowe i irracjonalne wycinki drzew, zbyt duży ruch samochodowy, brak inwestycji ekologicznych w zakładach przemysłowych. Powietrze w domu również jest zanieczyszczone. We wdychanym przez nas powietrzu znajdują się: formaldehyd, trichloroetylen, benzen, ksylen, amoniak i wiele innych toksycznych związków. Wymienione związki mogą powodować bóle głowy, senność, bóle gardła, podrażnienie oczu. Na szczęście każdy z nas może coś zrobić, aby oczyścić powietrze w swoim otoczeniu.
Dobrze jest uprawiać rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Niektóre gatunki roślin doniczkowych mogą zwiększać wilgotność powietrza w mieszkaniu, wyłapywać kurz i pochłaniać szkodliwe dla człowieka substancje.
Rośliny oczyszczające powietrze
Każda roślina ma pozytywny wpływ na jakość powietrza. Jednak niektóre gatunki roślin doniczkowych wykazują szczególne właściwości do absorbowania zanieczyszczeń z powietrza. Zalicza się do nich: paprocie doniczkowe , palmy, fikusy, draceny i sansewiery. Badania naukowe potwierdziły, że pospolita i dobrze wszystkim znana gerbera również ma właściwości oczyszczające powietrze. Botanicy polecają następujące rośliny nefrolepis wyniosły, daktylowiec niski, zielistka Sternberga, aglaonema, palma bambusowa, fiskus Benjamina, epipremnum złociste, anturium, rapis wyniosły, gerbera Jamesona, dracena wonna, bluszcz pospolity, sansewiera gwinejska. Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze są łatwe w uprawie, niezwykle dekoracyjne i dostępne w kwiaciarni i hipermarkecie. Jedna paprotka to za mało, aby oczyścić powietrze. Poleca się ustawienie kilku takich roślin na parapcie.
Rośliny oczyszczające powietrze w sypialni
W sypialni z reguły nie poleca się ustawiania zbyt wielu roślin. Wyjątek stanowią rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze z toksyn, nawilżają powietrze, ograniczają rozwój mikrobów i nie mają drażniącego zapachu. Do sypialni polecany jest aloes, który w nocy wytwarza tlen, pochłania dwutlenek węgla i nawilża powietrze. Skrzydłokwiat pochłania takie związki jak: aceton, benzen oraz formaldehyd. Nie lubi zbyt suchego powietrza. Botanicy polecają do sypialni nefrolepis wyniosły. Jest to gatunek paproci. Dorasta co prawda do pokaźnych rozmiarów, ale doskonale nawilża powietrze. Najlepiej prezentuje się w dużych pojemnikach i wiszących koszach. Polecany jest także do pokoju dziecięcego.
W okresie zimowym powietrze w sypialni może oczyszczać grudnik, który w nocy produkuje tlen i dodatkowo nawilża powietrze. Z roślin doniczkowych najskuteczniej oczyszcza powietrze dracena wonna, która ma piękne, okazałe liście.
Rośliny doniczkowe to nie tylko ozdoba pokoju. Mają kluczowe znaczenie dla ludzkiego zdrowia i klimatu w pomieszczeniach. Kwiaty powodują, że wnętrze staje się przytulne i zyskuje na urodzie. Przy nie najlepszej jakości powietrza, warto uprawiać rośliny doniczkowe, szczególnie gatunki, które poprawiają jakość powietrza i nie wymagają specjalnych warunków do wzrostu.