Ścieżki ogrodowe ułatwiają poruszanie się po ogrodzie – łączą punkty działki, dzielą przestrzeń na mniejsze sektory i są bez wątpienia ozdobą ogrodu. Odpowiednio wytyczone pozwalają na lepszą organizację zielonej przestrzeni przed domem i wyeksponowanie jej atutów, np.: podkreślić zasadzoną roślin. Ścieżka w ogrodzie może być wykonana kamienia, żwirku, drewna, betonu, otoczaków lub cegły.
Ścieżka w ogrodzie – wytoczenie
Zaplanowanie ścieżki w ogrodzie nie jest sprawą łatwą, ponieważ trzeba brać pod uwagę kilka czynników: przejście do konkretnego punktu w ogrodzie, wydzielenie sektorów, rozmieszczenie drzew, wygodę użytkowników ogrodu. Podpowiedzią mogą być wydeptane przez domowników trasy – oznacza, że taka droga byłaby najodpowiedniejsza. Wytyczając ścieżki w ogrodzie konieczne jest zmniejszenie zieleni. Dlatego w mniejszym ogrodzie lepszym rozwiązaniem są szersze alejki, ale w mniejszej ilości niż dużo wąskich ścieżek. Istotnym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę planując ścieżki w ogrodzie jest wielkość roślin sąsiadujących z chodnikiem. Ścieżki wyglądają naturalnie, jeżeli są kręte, choć nie powinny mieć za dużo zakrętów.
Rośliny przy ścieżce
Ważną zasadą jest to, żeby rośliny przy ścieżce były jak najmniej rozłożyste. Ścieżka w ogrodzie od krzewów i drzew powinna być w chociaż niewielkim oddaleniu – musi być zachowany pasek przestrzeni między brzegiem chodnika, a miejscem, gdzie rosną krzewy/drzewa. Jest to ważne ponieważ korzenie mogą zdeformować ścieżkę i trzeba będzie ją wykonać ponownie.
Dopasowanie ścieżki do stylu budynku
Ścieżki powinno dopasowywać się stylu budynku – materiały na alejki powinny być spójne z tymi, z których zrobiona jest elewacja. Jeśli jest drewniana, to ścieżki powinny być drewniane. Fasada stylizowana na ceglaną, ceglana lub postarzana będzie prezentować się w połączeniu z chodnikiem z cegły klinkierowej lub otoczaków. Przy nowoczesnych domach, dobrze jest wybrać kamień. Ścieżka w ogrodzie powinna być estetyczna i spójna ze stylem budynku.
Praktyczna ścieżka ogrodowa
Ścieżka w ogrodzie musi być praktyczna. Materiał na ścieżkę powinien być trwały i łatwy w czyszczeniu. Miłośnicy ekologicznych rozwiązań decydują się na usypanie ścieżki z kory, która wygląda naturalnie, wymaga ograniczników w postaci otoczaków. Trzeba ją uzupełniać co jakiś czas, ponieważ jest biodegradowalna. Kora jest naturalnym wrogiem chwastów i pozytywnie wpływa na podłoże – reguluje temperaturę gleby oraz ją użyźnia. Nie powinno się jej jednak stosować w miejscach zacienionych, ponieważ może butwieć. Z kolei ścieżka z żwirku jest łatwa w wykonaniu i wygląda naturalnie. Chodnik ze żwirku musi być obramowany.
Chodnik drewniany
Belki z drewna są niedrogim materiałem.Pozwalają na uzyskanie naturalnie wyglądających ścieżkę. Wspaniale komponują się z roślinnością. Po latach przypominają trochę podkłady kolejowe. Ogrodnicy nie polecają tworzenia ścieżki z podkładów kolejowych, ponieważ były pokrywane bardzo toksycznym lakierem. Kolejnym pomysłem na ścieżkę ogrodową z drewna są pieńki drewna – kawałki o kształcie koła. W tataraku można kupić pieńki z drewna sosnowego i akacjowego. Za dopłatą mogą być pocięte na określoną szerokość. Pieńki do tworzenia ścieżki muszą mieć jednakową grubość.
Eleganckie ścieżki z kamienia
Kamień to najbardziej ekskluzywny i elegancki budulec ścieżki w ogrodzie. Płytki dostępne są w regularnych lub bardziej naturalnych kształtach, co daje możliwość komponowania zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji ogrodu. Najpopularniejsze surowce to drogi granit i nieco tańszy piaskowiec. Trzeba zaznaczyć, że piaskowiec nie nadaje się do wilgotnych i zacienionych miejsc, ponieważ pokrywa się zielonym osadem i staje się śliski.
Ścieżka ogrodowa powinna być estetyczna, pięknie wyglądać na tle zieleni, ale przede wszystkim musi być bezpieczna i wygodna dla użytkowników, także tych najmłodszych.