Prawidłowo działająca instalacja wodna musi być pozbawiony powietrza. W artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom i skutkom jego obecności w układzie oraz wyjaśnimy, jaki separator powietrza wybrać, aby zapewnić optymalną pracę systemu.
Woda, którą napełniamy instalację zawiera w sobie powietrze w formie rozpuszczonej. Podczas jej podgrzewania zmniejsza się rozpuszczalność gazów, a powietrze zostaje uwolnione pod postacią mikropęcherzyków. Te krążą w układzie wraz z płynącą wodą – gdy czynnik ulega ochłodzeniu, rozpuszczalność wzrasta, a część mikropęcherzyków jest wchłaniania.
Skąd pochodzi powietrze w instalacji wodnej?
Najczęściej powietrze w instalacji jest już obecne przed rozpoczęciem jej pracy. Dzieje się to na skutek m.in. nieprawidłowo rozmieszczonych lub niepoprawnie pracujących odpowietrzników automatycznych, gdy powietrze nie zostało wcześniej usunięte podczas napełniania układu wodą
Obecność powietrza z instalacji może być również związana z przedostawaniem się go do już pracującej instalacji. Podciśnienie, które występuje w instalacji może zasysać powietrze poprzez mikronieszczelności czy też automatyczne odpowietrzniki. Kolejnym czynnikiem jest wnikanie powietrza do instalacji przez elementy, które zostały stworzone z materiałów niestanowiących dla niego bariery – np. rur wykonanych z tworzywa sztucznego bez wkładki aluminiowej lub powłoki antydyfuzyjnej.
Jakie skutki niesie za sobą obecność powietrza w instalacji?
Zapowietrzony układ niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla optymalnej pracy instalacji. Obecność powietrza w systemach daje o sobie znać na wielu płaszczyznach, o których przeczytasz niżej:
- Ograniczenie przepływu wody. Powietrze, które gromadzi się w przewodach instalacji może powodować ich częściowe, a w niektórych sytuacjach nawet całkowite zablokowanie.
- Głośna praca instalacji. Płynąca w układzie woda wraz z mikropęcherzykami powietrza powoduje charakterystyczny dźwięk bulgotania, stukotania czy szumów.
- Przyspieszenie procesu korozji, którego efektem jest krótsza żywotność instalacji.
- Pojawienie się procesu kawitacji, który niesie za sobą ryzyko uszkodzenia wirników pomp obiegowych.
Przewodność cieplna powietrza jest niższa niż wody, dlatego gdy gromadzi się ono np. w wymiennikach lub grzejnikach, znacznie obniża ich sprawność wymiany ciepła. Skutkiem są wyższe koszty eksploatacji instalacji, rachunków za ogrzewanie oraz pogorszenie się komfortu cieplnego. Niżej wyjaśniamy, jak nie dopuścić do zapowietrzania się układu.
Jak pozbyć się powietrza z instalacji wodnej?
Na rynku istnieją elementy odpowiedzialne za usuwanie powierza, które pełnią ochronę dla systemu przed zapowietrzaniem się. Możemy podzielić je na dwie kategorie: odpowietrzniki automatyczne lub ręczne oraz separatory powietrza.
W dzisiejszym artykule skupimy się na separatorach powietrza. Przedstawimy zasadę ich działania oraz charakterystykę na przykładzie urządzeń od marki Caleffi.
Na jakiej zasadzie działają separatory powietrza?
Separatory powietrza usuwają gromadzące się mikropęcherzyki z przepływającego medium w sposób ciągły. Działanie urządzeń opiera się na wykorzystaniu kilku zjawisk fizycznych.
- Czynnik płynący w instalacji wpływa do powiększonej komory separatora powietrza, gdzie prędkość przepływu zostaje obniżona. Zestaw metalowych siatek, w które zostało wyposażone urządzenie wywołuje ruch wirowy, aby uwolnione mikropęcherzyki przyległy do ich powierzchni.
- Cząsteczki powietrza łączą się ze sobą, zwiększając swoją objętość do momentu aż siła wyporu hydrostatycznego będzie większa od siły adhezji.
- Gdy mikropęcherzyki unoszą się do góry separatora, trafiają do komory gromadzenia, aby następnie zostać uwolnione za pomocą automatycznego zaworu odpowietrzającego.
Jaki separator wybrać? Poznaj optymalne rozwiązania w usuwaniu powietrza dla każdej instalacji
Marka Caleffi w swojej ofercie posiada separatory powietrza, przeznaczone do usuwania powierza dla każdego typu instalacji:
- separatory powietrza DISCALSLIM® w wersji polimerowej przeznaczone do małych instalacji, o ograniczonej przestrzeni montażowej;
- separatory powietrza z serii DISCAL® w wersji mosiężnej, rekomendowane dla małych i średnich instalacji;
- separatory powietrza z serii DISCAL® w wersji kołnierzowej, przeznaczone do dużych instalacji.
Separatory powietrza montujemy w miejscu, gdzie znajduje się największe nagromadzenie mikropęcherzyków, czyli na przewodzie zasilającym tuż za źródłem ciepła. Powinniśmy pamiętać, że zastosowanie separatora powietrza w instalacji nie wyklucza zastosowanie także odpowietrzników w instalacji.
Biorąc pod uwagę skutki obecności powietrza w instalacji, ochrona przed zapowietrzaniem systemu jest koniecznością. Wyposażenie instalacji wodnej w separator powietrza jest bardzo ważne w kontekście utrzymania jej wydajności, optymalnej pracy czy niższych kosztów eksploatacyjnych.