Właściciele dużych mieszkań mają ogromne pole do popisu, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Mniejsze możliwości mają osoby mieszkające w niewielkich mieszkaniach, które muszą w nich pomieści swój cały dorobek i jeszcze znaleźć miejsce na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Wtedy każdy centymetr przestrzeni ma ogromne znaczenie. Idealnie sprawdzają się meble, których wielkość można regulować w zależności od potrzeb, np.: stół rozkładany. Jest to mebel uniwersalny.
Stół rozkładany- przedmiot do zadań specjalnych
Mniejsze mieszkanie musi być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Powinno być ślicznie urządzone i dawać domownikom poczucie komfortu. Niewielki metraż nie musi być katastrofą, jeżeli wstawi się do pomieszczeń praktyczne i ładne meble. Rozkładany stół to przykład uniwersalnego przedmiotu, który na co dzień jest niewielkim stołem przy którym zasiadają domownicy, a kiedy przychodzą goście zmienia się w duże, wygodne miejsce do postawienia potraw na przyjęciu. To mebel atrakcyjny wizualnie i pomocny przy zadaniach specjalnych. Cechuje się możliwością rozsuwania i wydłużania blatu. Ta jedna dodatkowa cecha sprawia, że przestrzeń robocza stołu znacząco się powiększa i przy stole mogą usiąść goście. Jest to pomocne w przypadku imprez ze znajomymi czy spotkań rodzinnych. Wiele osób wykorzystuje GO w funkcji biurka, więc możliwość rozkładania ma dla nich ogromne znaczenie.
W dni powszednie
Stół obok łóżka stanowi najważniejszy element wyposażenia pomieszczeń użytkowych. To przy nim zbierają się domownicy oraz spotykają zaproszeni goście. Na co dzień jednak stół rozkładany będzie złożony. Można przy nim swobodnie spożywać posiłki, pracować lub spędzać czas z rodziną. Jego wymiary pozwalają na zaadaptowanie go nawet małego pokoju, gdzie przecież liczy się każdy milimetr przestrzeni. Stoły rozkładane maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń i sprawiają, że aranżacja nawet małego pokoju jest efektywna i funkcjonalna. Poleca się je do kawalerek, czy pokoi na wynajem. Chętnie wykorzystują je właściciele pensjonatów, którzy chcą oferować swoim gościom komfortowe warunki pobytu. Znajdują swoje miejsce także w ogrodowych altankach. Ich wielkość powinna być dostosowana do ilości osób, które z niego korzystają.
Rodzaje stołów rozkładanych
Nie ulega wątpliwości, ze omawiany mebel jest bardzo funkcjonalny i wszędzie sprawdzi się jako niezawodny przedmiot, z którego użytkownik na pewno będzie zadowolony.Stoły rozkładane wykonuje się z drewna lub płyt wiórowych. Cechuje je funkcjonalność i ponadczasowy wygląd. Do ich produkcji wykorzystuje się jeszcze metal (szczególnie aluminium) i tworzywa sztuczne. Do wyboru mamy stoły owalne (polecane do większych pomieszczeń), prostokątne oraz kwadratowe. Do jadalni najczęściej wybierane są modele o kształcie prostokątnym. W salonie świetnie wyglądają stoły owalne, kwadratowe oraz prostokątne, Bez wątpienia najbardziej do najbardziej uniwersalnych należą stoły prostokątne ze względu na ergonomiczny kształt i łatwość dopasowania do pomieszczenia. Warto też wspomnieć, że znakomicie sprawdzają się one w kuchni.
Dopasowanie koloru stołu
Osoby, którym zależy na zachowaniu harmonii aranżacyjnej i spójnej kolorystyki, powinny dobierać stół do stylu urządzania wnętrza. Wielość modeli i kolorów sprawia, że bez problemów można je dopasować do każdej aranżacji: od minimalizmu do stylu glamour. Stoły różnią się mechanizmami rozkładania.. Do najpopularniejszych należą stoły wysuwane od środka i modele z dostawkami mocowanymi po jednej lub obu stronach mebla. W razie potrzeby można je dostawić do ściany i powiększyć przestrzeń kuchni, pokoju lub jadalni.
Stół rozkładany świetnie wygląda zarówno w duecie z kompletem wypoczynkowym, jak i różnymi modelami krzeseł. Mają istotną cechę – łatwość do przenoszenia, ponieważ z reguły są lżejsze niż stoły bez funkcji rozsuwania.