Inwestorzy, którzy rozważają lub zaczynają budowę budynku, chcieliby jak najszybciej go wykorzystywać. Poszukują nowoczesnych tecbnologii, które pozwalają budować szybciej, a do tego uzyskiwać jeszcze lepsze parametry konstrukcji. Powyższym wymaganiom sprosta strunobeton. Pozwala on osiągnąć najwyższą jakość konstrukcji spełniającej wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Czym jest strunobeton i jego skład
Strunobeton to bardziej wytrzymały i trwalszy rodzaj betonu. Składa się z mieszanki cementowo-piaskowo-kruszywowej i jest zbrojony prętami stalowymi lub siatką drucianą. Jest powszechnie stosowany w budowie mostów, ścian oporowych i innych dużych konstrukcji. Strunobeton przeciwieństwie do powszechnie stosowanego żelbetu wykorzystuje czynną formę zbrojenia. Jego zastosowanie pozwala na zmniejszenie wielkości przekrojów elementów konstrukcyjnych oraz zwiększenie ich rozpiętości. Warto wiedzieć, że płyty stropowe strunobetonowe są używane do wykonania przegród międzykondygnacyjnych o dużych rozpiętościach. Takie konstrukcje nie potrzebują dodatkowych podparć. Nadproża strunobetonowe pozwalają szybciej wznosić ściany.
Podstawowe właściwości strunobetonu
Eksperci budownictwa zwracają uwagę, że strunobeton (sprężony beton) cechuje się dużą wytrzymałością i rozpiętością. Produkuje się z niego gotowe płyty stropowe, z których układa się strop bez podpierania lub pracochłonnego wykonywania deskowania. Płyty stropowe mają dużą powierzchnię (szerokość 120 cm i długość 3-16 m), więc strop powstaje bardzo szybko oraz posiadają otwory kanałowe. Dzięki temu ich ciężar jest mniejszy. Kolejną zaletą strunobetonu jest niepalność – cechuje się on klasą odporności ogniowej REI 60 -120. Jego zaletą jest doskonała izolacja akustyczna. Ogromne znaczenie przy wyborze wymienionego materiału ma fakt, że jego zastosowanie nie wymaga wstrzymania budowy na czas schnięcia betonu. Ściany wyższej kondygnacji można stawiać od razu po ułożeniu stropu. Omawiana technologia ogranicza zużycie mieszanki betonowej.
Zastosowanie strunobetonu
Do produkcji płyt strunobetonowych używa się mieszanki betonowej wysokiej klasy C40/50. strunobetony należą do klasy produktów bezpiecznych i funkcjonalnych. Strunobeton używany jest do wyrobu stropów, nadproży, belek, dźwigarów, przęseł oraz innych elementów konstrukcyjnych. Najczęściej spotyka się go w postaci gotowych prefabrykatów. Krótko mówiąc, ma on zastosowanie zarówno do budownictwa przemysłowego , jak i mieszkalnego. Prezentowana technologia sprawdza się jako prefabrykat przekryć stropowych oraz dachowych. Ponadto stosuje się go do wydzielenia balkonu i stworzenia klatki schodowej. Pisząc o zastosowaniu strunobetonu, trzeba podkreślić, że jego stosowanie usprawnia proces budowy, oszczędzając czas i pieniądze inwestora. Szybsze stawianie budynków, czy elementów infrastruktury jest zgodne z oczekiwaniami społecznymi. Koszty inwestycji w dużej mierze zależą od dodatkowych prac budowlanych, które przypadku strunobetonu są niepotrzebne.
Linie do produkcji strunobetonu Nordimpianti
Linie produkcyjne Nordimpianti dostarczają na rynek ogromny wybór produktów strunobetonowych, jak np. płyty kanałowe, teowniki, nadproża, słupki dla sadownictwa, płyty żebrowane, płyty pełne i wiele innych oraz ekrany akustyczne Innym nowym produktem są lekkie płyty z keramzytu wykorzystywane jako ścianki działowe, a także urządzenia do produkcji płyt kanałowych o grubości 1 metra- jest to sprzęt unikatowy, a Nordimpianti jest jedynym na świecie producentem wspomnianych urządzeń. Firma ciągle udoskonala rozwiązania techniczne.
Najnowocześniejsze technologie w budownictwie gwarantują oszczędność prac budowlanych – strop z płyt strunobetonowych nie wymaga wykonania części prac, które są niezbędne przy układaniu tradycyjnego stropu. Przy standardowych technologiach w budownictwie trzeba było jeszcze wykonać następujące prace na budowie: układanie belek, zbrojenie, szalowanie, tynkowanie. Im mniej czynności do wykonania, tym szybciej przebiega budowa i mniej zapłaci inwestor.