Architekci wnętrz są zgodni -stylu kolonialnego nie da się pomylić z żadnym innym. Ogromne brązowe meble z drewna egzotycznego, wzory i kolorowe dodatki z odległych krain tworzą wyjątkową aranżację. W genezie stylu wpisany jest jego praktycyzm oraz połączenie egzotyki i tradycji. Dziś nie ma już kolonizatorów, ale są podróżnicy i turyści, którzy chętnie czerpią z tradycji innych krajów przy urządzaniu wnętrza.
Styl kolonialny- egzotyczny utylitaryzm
Styl kolonialny zrodził się z potrzeby urządzenia domostw na obczyźnie. Kolonizatorzy szybko przekonali się, że transport mebli z Europy na inne kontynenty jest bardzo drogi i nie do końca opłacalny- delikatne meble europejskie nie wytrzymywały trudów transportu. Jeżeli przetrwały przeprowadzkę, to bardzo szybko okazywało się, że nie mają odporności na trudniejsze warunki pogodowe Azji, obu Ameryk, czy Afryki. Po spędzeniu pewnego czasu w wilgotnym klimacie meble ulegały zniszczeniu. Dlatego trzeba było sięgnąć do tradycyjnych, lokalnych wyrobów i wytwarzać meble na obczyźnie. Koloniści zaczęli żyć wśród autochtonów, więc w ich mieszkaniach zaczęły się pojawiać elementy tradycyjnej kultury i przedmioty użytkowe wykonane przez miejscową ludność. Na tym polega styl kolonialny – to inspiracja egzotycznymi kulturami.
Małe muzea
Meble z odległych państw tworzą w domach małe muzea- miejsce do eksponowania różnych pamiątek z najdalszych zakątków świata. Na wnętrza w stylu kolonialnym decydują się osoby, które podziwiają różne kultury i interesują się konkretnym egzotycznym krajem.
Neutralne odcienie brązu i beżu są powszechnie stosowane w stylu kolonialnym. Beże nawiązują do naturalnych tonacji piasku, podczas gdy brązy podkreślają bogactwo drewna i mebli. Te kolory tworzą harmonijną paletę, nadając wnętrzu ciepła. Wnętrza ozdabiają też odcienie zieleni, zwłaszcza te zgaszone i inspirowane roślinnością tropikalną, mogą być wykorzystywane jako dodatki lub elementy dekoracyjne. Zielone akcenty dodają świeżości i przywołują atmosferę przyrody.
Miłośnicy intensywnych barw również odnajdą swoje inspiracje w stylu kolonialnym. Intensywna czerwień może być używana jako akcent, dodając energia i głębi przestrzeni. Czerwony dywan, poduszki czy meble, przyciągną uwagę i nadają charakteru wnętrzu.
Dominacja w przestrzeni
Styl kolonialny cechuje się przepychem i elegancją. Akcenty w kolorze złota lub mosiądzu fantastycznie łączą się z ciemnym drewnem i neutralnymi kolorami, dodając luksusowy element do stylu kolonialnego. Obrazy w stylowych ramach i lustra to kropka nad „i” w urządzaniu mieszkania w stylu kolonialnym. Jasne odcienie kremu równoważą ciężkie meble i inne drewniane elementy oraz świetnie odbijają światło, co sprawia, że pomieszczenie wygląda na jaśniejsze i większe.
Dodatki w stylu kolonialnym
Wyjątkowe, pełne egzotyki tekstylia pełnią istotną funkcję w aranżacji wnętrza w stylu kolonialnym. Świetnie wyglądają miękkie tkaniny o naturalnych fakturach, takie jak len, bawełna czy jedwab. Materiały w stylu indyjskim oraz inne stylowe dodatki orientalne to też zawsze dobry pomysł, aby podkreślić charakter wnętrza i pokazać swoje podróżnicze pasje. Często spotyka się elementy dekoracyjne, takie jak hafty czy frędzle- kupowane najczęściej od lokalnych artystów. Dlatego mają szczególną wartość dla właściciela i są niepowtarzalne. Wygodne kanapy, pufy i poduszki z materiałów o grubych strukturach dodają przytulności i sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przyjazna.
Dodatki stylu kolonialnego i ozdoby wprowadzają klimat z dalekich podróży. Popularność zyskały ręcznie robione rzeźby, maski czy dywany o etnicznych wzorach. Drewniane skrzynie, kufry i mapy świata nawiązu7ją podróżniczej tematyki stylu, a więc doskonale pasują do orientalnego świata. Roślinność- duże rośliny doniczkowych, dodaje wnętrzom odrobiny egzotyki i przywołuje wspomnienia lub marzenia o dalekich podróżach.
Styl kolonialny to piękne tło do eksponowania wyjątkowych pamiątek z podróży.