Francja zazwyczaj kojarzy się z przepychem, luksusem, miłością, Loarą, cudownymi zamkami, pokazami mody, szykiem, wytwornością i znakomitym winem. Istnieje jeszcze inny obraz Francji- sielskość, wiejskie pola lawendy i niewielkie domy, biel starszych mebli. Prowansja to bez wątpienia Francja, jakiej nie znamy. Styl prowansalski narodził się wśród malowniczych winnic, lawendowych pól i zielonych wzgórz, na które wychodzą okna nastrojowych, kamiennych domów.
Styl prowansalski sielska atmosfera
Nowoczesne trendy aranżacyjne nie odpowiadają ludziom przywiązanym do skarbów z przeszłości, do tradycyjnych motywów i sielskiego klimatu. Zdecydowanie bardziej wolą aranżację subtelną i romantyczną. Z myślą o nich powstał styl prowansalski, w którym dominuje biel w różnych odcieniach i fiolet. To kwintesencja klimatu południowo-wschodniej części Francji, w którym sielska atmosfera we wnętrzach przeplata się z romantycznymi, stylowymi akcentami. Sielską atmosferę prowansalskiego, słonecznego wnętrza, można stworzyć w swoim domu.
Prowansalska kobieca aranżacja
Styl prowansalski nie może obejść się bez bieli. Jest to cecha większości stylów inspirowanych tradycyjnym wiejskim wnętrzem. Bielenie ścian i podłóg było najpopularniejszym sposobem malowania domostw. Może być to biel złamana, idąca w stronę kości słoniowej, tonów gołębich czy jasnych odcieni budyniowych lub mlecznych mariaży. Prowansalska paleta to również fiolet., przywodzący na myśl lawendowe pola okalające prowansalskie domki. Jasnofioletowe akcenty mogą pojawiać się w charakterze dodatków, takich jak poduszki, zasłony, wazony, kubki, doniczki czy obrusy. Dzięki temu cała konwencja zachowa swój eteryczny, kobiecy rys oraz delikatność formy.
Meble tylko z drewna
Styl prowansalski stawia na naturę. Nie ma tutaj mowy o żadnych meblach z plastiku, czy z domieszką metalu lub szkła. Dominuje szlachetne drewno. Nie jest to jedna bardzo drogi styl, gdyż meble nie muszą być nowe. Mogą być z rozmysłem postarzane, pełne urokliwych sęków i spękań, a ponadto bielony i starannie ozdobiony efektowną przecierką. Kształty mebli pozostają opływowe i lekkie. Mile widziane są pobielane komody, etażerki. Dopuszczone są zdobienia mebli ornamentami o estetyce ludycznej lub klasycznymi, prostymi listewkami.
Charakterystyczne dodatki do aranżacji
Wnętrze prowansalskie lubi ciekawe , odwołujące się do motywów natury dodatki. Jasna porcelana, najlepiej ozdobiona motywem lawendy, a także smukłe lampy stołowe na drewnianych, toczonych nóżkach to chyba najbardziej charakterystyczne ozdoby kojarzone z Prowansją. Oprócz tego we wnętrzach mogą pojawiać się elementy wiklinowe, takie jak kosze, osłonki na doniczki, abażury żyrandoli bądź podkładki pod talerze. Wiklina to naturalny materiał wykorzystywany do produkcji mebli i dodatków. Obecnie wiklina wraca do łask i odzyskuje należne jej miejsce we wnętrzu. Doskonałym pomysłem na oszczędności podczas urządzania wnętrza w stylu prowansalskim będzie zakup potrzebnych przedmiotów na pchlim targu lub w antykwariacie. Warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju starocie, np.: żelaznych lampionów, wiklinowe kosze, ceramikę z motywami roślinnymi.
Roślinne dodatki
Styl prowansalski garściami czerpie z natury, więc w takim wnętrzu nie może zabraknąć roślin. Zieleń powinna nawiązywać do tego, co można znaleźć w domach prostych ludzi z urokliwych wsi. pęki ziół, suszone polne kwiaty oraz lawenda. Dekoracją na stole mogą być suszone owoce na zdobionych półmiskach. Żywe, kwitnące rośliny w doniczkach są w każdym wnętrzu fantastyczną ozdobą parapetu.
Elementy niewskazane we wnętrzach prowansalskich
Urządzając pomieszczenia w stylu prowansalskim powinniśmy wystrzegać się syntetycznych tkanin, betonów oraz nadmiernej ilości metalu. Gdy jednak metal już ma się pojawić, to powinien posiadać oznaki zużycia i zniszczenia, które dodadzą mu szlachetności. Szklane elementy wnętrza powinny być ręcznie robione, np.: wazony z butelki.