Przysłowie mówi „nie igraj z ogniem” jest jak najbardziej trafne i zawiera ostrzeżenie o tym, czym może skończyć się nieostrożne obchodzenie się z ogniem, czy stwarzanie przypadkowych zagrożeń w tym zakresie. Zapobieganie tragedii jest dużo prostsze i bardziej efektywne niż usuwanie skutków pożaru – odbudowanie lub remont nieruchomości, czy leczenie poszkodowanych. Zapobiegać pożarom może ochrona przeciwpożarowa. O zapobieganiu pożarom powinno się uczyć dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej, ponieważ taka wiedza ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Systemy przeciwpożarowe są najbardziej skuteczne w połączeniu z wiedzą ludzi o zagrożeniach pożarowych.
Ochrona przeciwpożarowa- obowiązek zarządców budynków
Pożary to jedna z największych tragedii spotykających ludzi. Ognień już po kilku minutach może zająć cały budynek. Nierzadko kosztuje życie człowieka i zawsze przynosi ogromne zniszczenia. Dlatego polskie prawo tak ogromną wagę przywiązuje do ochrony przeciwpożarowej i nakazuje jej zapewnienie pracodawcom, właścicielom i zarządcom budynków oraz placów składowych i wiat. Przepisy dotyczące alarmowania o wykrytym pożarze, osób uprawnionych do jego oraz określenie na kim spoczywa zaopatrzenie obiektów w sprawny sprzęt przeciwpożarowy, zawiera Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w/s ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych.
Zastosowanie poszczególnych urządzeń lub instalacji ppoż. pozwoli uniknąć lub w pewien sposób ograniczyć niebezpieczeństwo wybuchu i rozprzestrzeniania się pożaru. Instalowanie systemów ochrony przeciwpożarowej to najlepsza inwestycja w bezpieczeństwo budynków i pracowników.
Definicja systemu przeciwpożarowego
Ludzie instynktownie boją się pożaru i dlatego domagają się od zarządców zapewnienia ochrony przeciwpożarowej na najwyższym poziomie. Najlepiej w tym zakresie działa skoordynowany system przeciwpożarowy składający się z powiązanych ze sobą elementów, które wspólnie zapobiegają pożarom.W ich działaniu ważny jest każdy detal. Najważniejszymi elementami omawianego systemu są: system sygnalizacji pożaru (SSP, SAP), dźwiękowy system ostrzegawczy, system oddymiania, system detekcji gazów toksycznych i wybuchowych.
Cele ochrony przeciwpożarowej
Ochrona przeciwpożarowa to zespół działań mających na celu ochronę podstawowych dóbr: życia, zdrowia i mienia lub środowiska przed pożarem. Realizacja powyższych założeń odbywa się poprzez zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru/klęski/, zapewnienie sił i środków do ich zwalczania oraz przez prowadzenie działań ratowniczych. Profilaktyka oznacza dbanie o to, by nie rozwinęły się warunki sprzyjające wywołaniu np. pożaru. Jej kolejnym zadaniem jest przygotowaniem odpowiednich warunków ewakuacji i szybkich działań na wypadek wystąpienia niechcianego wydarzenia. Mówiąc profesjonalnie – zapobieganie pożarom to zapewnienie niezbędnych warunków ochrony technicznej nieruchomościom oraz ruchomościom oraz zapewnienie ochrony ludziom i mieniu.
Podstawowe urządzenia wchodzące w skład systemu przeciwpożarowego
Sprawnie działający system przeciwpożarowy składa się z urządzeń stałych lub półstałych. Mogą być uruchamiane ręcznie lub samoczynnie. Służą do zapobiegania powstawaniu, wykrywania, zwalczania pożaru lub usuwania jego skutków. Do systemu przeciwpożarowego zalicza się następujące urządzenia: powszechnie znane gaśnice, dźwiękowy system ostrzegawczy DSO i system sygnalizacji pożarowej SSP , hydranty, pompy w pompowniach przeciwpożarowych. Dobrze skonstruowany system przeciwpożarowy nie może się obejść bez instalacji oświetlenia ewakuacyjnego, instalacje redukcji zawartości tlenu (inertyzujące), urządzeń oddymiających. Istotne dla prawidłowego działania systemu przeciwpożarowego są klapy odcinające i zawory ppoż. oraz urządzenia zabezpieczające przed powstaniem wybuchu i ograniczające jego skutki, a także bramy i drzwi przeciwpożarowe.