Naukowcy od lat przekonują, że eternit jest szkodliwy. Od wielu lat spółdzielnie i prywatni właściciele wymieniają dachy eternitowe. Spowodowane jest to przez rakotwórcze oddziaływanie azbestu. Unia Europejska w 2002 r. wydała dyrektywę nakazującą usunięcie tego materiału z dachu do roku 2023. Uważane dawniej za użyteczne i estetyczne cementowo-włókienne płyty faliste oraz płytki zawierające tą substancję stały się w obecnych czasach sporem zagrożeniem zdrowotnym. Rynek pokryć dachowych jest bardzo różnorodny, więc bez problemu można wymienić szkodliwy eternit.
Przygotowania dachu do usunięcia eternitu
Usunięcie eternitu z dachu wymaga dokładnego zaplanowania procesu wymiany. Trzeba znaleźć firmę, która oceni stan techniczny konstrukcji, przygotowuje niezbędną dokumentację. Liczy się, aby usunięcie azbestu odbyło się w sposób niezagrażający mieszkańcom i bezpieczny dla środowiska. Nieodpowiedni plan działania może doprowadzić do powstania uciążliwości dla mieszkańców, zalania lub zniszczenia odsłoniętego dachu.
Formalności przy wymianie eternitu
Planowane prace dotyczące usunięcia eternitu z dachu należy zgłosić do właściwego organu nadzoru budowlanego na co najmniej 7 dni przed terminem. Zgłoszenie zawiera następujące informacje: adres, data rozpoczęcia oraz zakończenia prac, nazwa i rodzaj produktów, które zawierają azbest, ilość osób mających kontakt z azbestem oraz ocenę stanu technicznego produktów mających w swoim składzie azbest przygotowaną przez specjalistę.
Naczelna zasada remontu dachu
Eternit to nie jedyny problem więźby starych budynków. Może być ona zniszczona i wymagać dodatkowego wzmocnienia. Często zdarza się, że niektóre elementy konstrukcyjne dachu wymagają zabiegów konserwacyjnych, a nawet wymiany. Wszystkie etapy prac na dachu muszą być zaplanowane w taki sposób,. aby nie dopuścić do pozostawienia dachu w otwartej formie. Przed wyborem nowego pokrycia dachowego zaleca się, aby zasięgnąć porady firmy dekarskiej celu sporządzenia oceny wytrzymałości więźby, na którą wpływa na to również kąt nachylenia i kształt dachu.
Co zamiast eternitu?
W przeszłości montaż eternitu odbywał się na pełnym deskowaniu lub do łat i kontrłat. Dlatego najlepiej go zastąpić blachodachówką. To lekkie pokrycie dachowe nie obciąża konstrukcji dachu i dodatkowo umożliwia szybki montaż. Na dachach jedno- lub dwuspadowych doskonale sprawdza się blacha trapezowa lub blachodachówka z arkusza. Do zalet blachodachówki z arkusza należy szybki montaż i szeroka paleta kolorów. Pasuje do domów w różnym stylu. Z kolei na dachach bardziej skomplikowanych, posiadających liczne załamania i lukarny znacznie lepiej sprawdza się blachodachówka w mniejszym formacie. Blachodachówka panelowa jest najpopularniejszym materiałem, dostępnym praktycznie od ręki. Można ją w prosty sposób dopasować do miejsc, które wymagają docięcia.
Dofinansowanie usunięcia azbestu z dachu
Wymiana eternitowych płyt jest niezbędna pod względem bezpieczeństwa mieszkańców wymogów prawnych. Aby ułatwić ludziom przeprowadzenie koniecznych prac związanych z wymianą dachu, powstał „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” na lata 2019-2023. Dofinansowanie wynosi do 20 tysięcy złotych. Koszty wymiany dachu z azbestu nowy można zgłosić w ramach ulgi termomodernizacyjnej i dzięki temu uzyskać odliczenie od podatku dochodowego. Gminy mają obowiązek odbioru, transportu oraz utylizacji materiałów zawierających azbest na składowisku materiałów niebezpiecznych. W ramach programu „Czyste powietrze” nie uzyskamy dofinansowania na wykonanie pokrycia dachowego. W urzędach miejskich i starostwach znajdują się informacje o programach dotyczących wymiany pokrycia dachowego z eternitu na nowe.
Badania naukowe wykazały, że produkty zawierające azbest mogą powodować raka płuc i inne bardzo groźne choroby układu oddechowego. Azbest został zaliczony do o dziesięciu najgroźniejszych materiałów zanieczyszczających Ziemię.