Woda w podpiwniczeniu jest dość powszechnym problemem i prawdziwym utrapieniem dla właścicieli nieruchomości. Jak osuszyć piwnicę? Na co zwrócić szczególną uwagę? Co najczęściej przyczynia się do występowania problemu, jakim jest zalana piwnica? Wody gruntowe, których poziom podnosi się na skutek silnych opadów. Co robić w takim przypadku? Podpowiadamy.
Zalewanie piwnicy wodami gruntowymi
Wszechobecna wilgoć wpływa niekorzystnie na kondycję ścian. Stanowi też poważne zagrożenie dla zdrowia. Zalana piwnica może przyczynić się do kruszenia ścian i zniszczenia przechowywanych tam przedmiotów. W dłuższej perspektywie prowadzi do zawilgocenia murów oraz uszkodzenia fundamentów budynku. Do miejscowych podtopień często dochodzi w wyniku intensywnych opadów deszczu i w trakcie wiosennych roztopów. Wówczas za zalewanie piwnicy odpowiada wysoki poziom wód gruntowych. Jak temu zaradzić?
Wskazane jest wykonanie odpowiedniej zaprawy hydroizolacyjnej. Ściany zewnętrzne fundamentów warto zabezpieczyć papą podkładową lub folią tłoczoną. W przypadku niekorzystnego ukształtowania terenu sprawdzi się drenaż opaskowy wokół budynku. Warto również zadbać o podłoże zagęszczone i uformowanie delikatnego spadku, tak by woda szybciej spływała oraz wsiąkała w piasek.
Pozostałe przyczyny zalania piwnicy
Za problem wilgoci i wody w podpiwniczeniu odpowiada często awaria. Uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej prowadzi do incydentalnego zalania piwnicy. W takim przypadku należy wymienić wadliwy fragment. Niekiedy okazuje się, że niezbędny jest gruntowny remont. Do sporadycznego zalania piwnicy może też dojść wskutek cofania się ścieków z kanalizacji zbiorczej. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce podczas intensywnych opadów.
Zalana piwnica – od czego zacząć?
Wiele zależy od źródła problemu. Jak postępować, gdy zalega woda w piwnicy. Co robić, mając na względzie kwestie bezpieczeństwa? Przed rozpoczęciem prac porządkowych należy odłączyć źródło prądu. Warto też sprawdzić, czy na ścianach nie występują tzw. przebicia. Dopiero po tym można przejść do wyniesienia składowanych przedmiotów i porządkowania zalanej przestrzeni. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wykładzina, należy ją usunąć.
W przypadku, gdy wody jest naprawdę dużo, trzeba ją wynieść w wiadrach lub wypompować. Następnie można przejść do osuszania zalanej powierzchni metodami naturalnymi lub sztucznymi. Wskazane jest ogrzewanie pomieszczenia oraz intensywne wietrzenie. Do szybkiego osuszania piwnicy warto wykorzystać specjalistyczne urządzenia. Skuteczne są zwłaszcza osuszacze kondensacyjne i absorpcyjne, termowentylatory, wentylatory osiowe czy promieniowe.
Wniosek o odszkodowanie piwnicy
Rekompensata za zniszczenia przysługuje osobom, które opłacają ubezpieczenie OC. Na ile wyceniana jest zalana piwnica? Odszkodowanie przysługujące osobom ubezpieczonym zależy od wartości wykupionej polisy. Jego wysokość uzależniona jest od wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma wartość wykupionej polisy. Osoby ubiegające się o odszkodowanie mogą starać się o 5-15% sumy ubezpieczenia mienia ruchomego. Warto jednak mieć na uwadze, że trzeba wykupić OC od wszelkich okoliczności. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
Woda w piwnicy – co robić?
Przede wszystkim należy zadbać o własne bezpieczeństwo.Następnie można przejść do osuszania pomieszczenia, wykorzystując do tego metody naturalne lub sztuczne. Jak wspomniano wcześniej, najczęściej występującym problemem jest woda gruntowa w piwnicy. Co robić w przypadku, gdy opisane sposoby okażą się mało skuteczne? Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy korzystają ze specjalistycznych urządzeń. Szczególnym powodzeniem cieszy się oferta osuszania ścian firmy Hydro-Asisstance ze Szczecina. Skorzystanie z usług profesjonalistów przynosi szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim pozwala na zbadanie źródła problemu i uporanie się z nim raz na zawsze.