Pneumatyka jest wykorzystywana na szeroką skalę, co w pełni zrozumiałe. W końcu zapewnia efektywną pracę, ale też koszty są relatywnie niskie. Niewątpliwie sercem każdego układu pneumatycznego jest zawór pneumatyczny. Czas dowiedzieć się więcej.
Czym jest zawór pneumatyczny?
Tak jak już wspominaliśmy, zawór pneumatyczny jest sercem każdego układu pneumatycznego. Pełni niezwykle ważną rolę, gdyż służy do sterowania siłownikami, przepływem mediów zarówno ciekłych, jak i gazowych i wykorzystuje do tego sprężone powietrze. Nie w każdej instalacji jest możliwość sterowania prądem. Szukając bardziej efektywnego rozwiązania, które dodatkowo jest bezpieczne stosuje się sterowanie pneumatyczne. Dzięki niemu można odcinać przepływ medium ale też zmieniać kierunek tego przepływu. Odpowiada za to zawór pneumatyczny, którego budowa jest bardzo prosta. Składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest podstawa, która ma kontakt właśnie z medium. Drugą częścią jest pilot, który odpowiada za sterowanie. Warto wiedzieć, że ciśnienie powoduje przesunięcie tłoczka bądź też podniesienie membrany, czego efektem jest przesterowanie zaworu. Gdy występuje zanik powietrza, to zawór do pneumatyki wraca do swojego położenia pierwotnego bądź pozostaje w danym położeniu aż do kolejnego użycia sprężonego gazu. Różnorodność środowisk pracy jest duża. Z tego też powodu materiał, z jakiego wykonany jest zawór pneumatyczny trzeba dobierać właśnie pod tym kątem.
Zawory pneumatyczne i ich uszczelnienia
Jeżeli w środowisku występuje duża wilgotność, to należy wybierać modele, które są odporne na korodowanie i tutaj bardzo dobrze sprawdzają się zawory pneumatyczne wykonane ze stali nierdzewnej. Można także zdecydować się na modele, które posiadają uszczelnienia vitonowe. Można określić je mianem uniwersalnych, gdyż sprawdzą się nawet w trudnym środowisku pracy i nadają się przy tym nawet do agresywnych mediów. Na szeroką skalę wykorzystuje się też modele wykonane z mosiądzu, które posiadają uszczelnienia z gumy NBR. Trzeba wiedzieć, że tego typu zawory najczęściej wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej, gdyż guma NBR jest odporna na oleje, smary, a także wysoką temperaturę. Zawory pneumatyczne z uszczelnieniem z EPDM mają zastosowanie do cieczy nieagresywnych, ale też sprężonego powietrza. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie tracą swoich właściwości nawet pod wpływem siły nacisku. Na tym etapie warto też poznać pneumatyka zawory, które działają na wspomaganie oraz zawory pneumatyczne bez wspomagania. Zawory ze wspomaganiem wymagają minimalnego ciśnienia napierającego, które służy do zamknięcia bądź otwarcia zaworu, natomiast te drugie nie wymagają żadnego ciśnienia medium do zadziałania. Dzięki temu są niezwykle uniwersalne.
Zawory pneumatyczne rodzaje, które można wykorzystać
Jak już wiecie zawory pneumatyczne są głównym elementem układu pneumatycznego. Tego typu urządzenia odpowiadają za poziom ciśnienia czy też natężenia przepływu, a nawet kontrolują je. Dzięki temu mają szerokie spektrum zastosowania w przemyśle. Wyróżniamy tutaj różnego typu zawory pneumatyczne. Biorąc pod uwagę samą konstrukcję możemy wyróżnić zawory kulowe, grzybkowe, membranowe oraz klapowe. Dostępny jest też zawór jednokierunkowy pneumatyczny. Do popularnych zaworów należy też zawór pneumatyczny mechaniczny. Należy tutaj wziąć pod uwagę także kierunek przepływu. Wykorzystuje się je do kierowania medium do wybranego miejsca instalacji. Zwróćcie tutaj uwagę na samo oznaczenie funkcji, która jest przedstawiona za pomocą dwóch cyfr, np. 3/2 czy 2/2. Pierwsza cyfra określa ilość otworów. Natomiast druga ilość możliwych położeń. Zatem biorąc pod uwagę liczbę dróg, którymi przepływa czynnik roboczy, a także sterowanie położeń czy sposób zasilania możemy wyróżnić naprawdę sporo modeli. Zawory nazywane są też reduktorami, co wynika z tego, że potrafią sterować ciśnieniem. Na szeroką skalę wykorzystuje się też zawory odcinające. Służą one do odcinania i otwierania drogi czynnika roboczego. Pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że medium może być zarówno sprężone powietrze, jak i gaz, para wodna czy olej. Zawory pneumatyczne są niezwykle uniwersalne. Dzięki swojej konstrukcji oraz materiałowi z jakiego są wykonane można dobrać je do różnego środowiska pracy. Wykorzystywane są nawet w ciepłownictwie czy gazownictwie oraz przemyśle spożywczym.