Praca w warsztacie często wiąże się z pracą z ciężkimi, niewymiarowymi przedmiotami. Mowa tu o różnego rodzaju maszynach maszynach, załadunkach itp. Przenoszenie takich obiektów bez użycia dodatkowego wsparcia często okazuje się niemożliwe a podczas pracy w warsztacie czy na budowie zależy nam na czasie i oczywiście wydajności, ale przede wszystkim – bezpieczeństwie. Co jest w stanie spełnić wszystkie te wymagania? Między innymi żurawie warsztatowe.
Czym jest żuraw warsztatowy?
Żurawie warsztatowe to urządzenia stworzone z myślą o przenoszeniu dużych, masywnych obiektów z pomocą mechanizmu dźwigni. Urządzenie to zazwyczaj oparte jest na solidnej konstrukcji, często wykonanej ze stali, która posiada silne oparcie o podłoże. Dodatkowo posiadają długie, podłużne ramie, które dzięki swojemu zasięgowi umożliwia przenoszenie obiektów na dość dalekie odległości. Na końcu ramienia znajduje się hak, na którym zawieszamy przedmiot. Tak skonstruowany żuraw sprawdza się doskonale do obiektów, których przenoszenie z użyciem innych sposobów zawiodło. Ponieważ żurawie warsztatowe są bardzo uniwersalne, swoje zastosowanie znalazły zarówno w warsztatach rzemieślniczych, samochodowych, różnego rodzaju zakładach produkcyjnych czy na przykład na budowie.
Zalety i wady stosowania żurawi warsztatowych
Jak w przypadku większości urządzeń warsztatowych, decydując się na konkretny model musimy wziąć pod uwagę zarówno jego mocne jak i słabe strony. Ponieważ typów żurawi warsztatowych jest wiele, to skupimy się przede wszystkim na ogólnych cechach tych urządzeń. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na udźwig. Różne modele żurawi warsztatowych posiadają inny zakres udźwigu. Te najlepsze potrafią unieść obiekty o masie nawet do kilku ton. Jeśli chodzi o wysokość unoszenia – osiąga nawet ona do kilku metrów. Wśród najbardziej cenionych zalet żurawi wymienia się ich kompaktowość. Mogą one być składane w celu zaoszczędzenie miejsca. Warto też zwrócić uwagę na to, że są bardzo proste w obsłudze, zachowując przy tym maksymalną manewrowość. I są przede wszystkim bezpieczne.
Są jednak zadania, do których żurawie się niestety nie nadadzą. Mowa tu na przykład o zadaniach, jakie stawia przed nami praca mechanika samochodowego. W warsztacie mechanicznym często musimy podnosić masywne obiekty (w tym samochody), lecz w tym przypadku na pewno nie z pomocą żurawia – urządzenie to po prostu nie jest dostosowane do tego typu pracy, z kolei auto – do tego typu podnośnika. Istnieją jednak odpowiednie alternatywy.
Podnośniki innego typu
Jeśli interesuje nas bardziej specjalistyczne wyposażenie warsztatu, a konkretniej podnośniki, to istnieją oczywiście odpowiednio dostosowane do potrzeb dzisiejszego fachowca modele. Dostępne są na przykład podnośniki samochodowe bądź motocyklowe, czyli takie, które zostały stworzone z myślą właśnie o tych pojazdach. Na rynku są też dostępne specjalne podnośniki skrzyni biegów, które ułatwiają prace montażowe. Warto też zapoznać się na przykład z modelami zbudowanymi w oparciu o zjawisko ferromagnetyzmu, czyli podnośnikami magnetycznymi.
Praca w warsztacie, na budowie czy zakładzie produkcyjnym na pewno nie byłaby prosta, gdyby nie dzisiejsza technologia. Żurawie warsztatowe są tego dobrym przykładem – chociaż są to urządzenia niezwykle “proste”, to ułatwią w trakcie pracy nie jedno zadanie.