Drewniane podłogi niewątpliwie dodają naszym wnętrzom uroku, z czasem jednak ulegają stopniowemu niszczeniu. Warto zatem temu procesowi zapobiec stosując specjalne rodzaje wykończeń. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej wszelkim typom preparatów, które mogą pomóc odnowić naszą podłogę tak by nabrała ona dawnej świeżości i blasku.
Pierwszy sposób to lakierowanie. Lakier na powierzchni naszej drewnianej podłogi utworzy specjalną powłokę, która ochroni ją przed zarysowaniami i wgnieceniami oraz wszelkimi zawilgoceniami. Dodatkowo lakier nada podłodze drewnianej specyficznego połysku. Dodatkowym atutem powierzchni drewnianych lakierowanych jest łatwiejsza możliwość ich higieny – pod warunkiem oczywiście że nie będzie ona zawierała rys lub pęknięć – musi stanowić spójną całość. Lakiery do drewna mogą być wodne i rozpuszczalnikowe – warto jednak uprzednio sprawdzić rodzaj drewna na jaki go stosujemy ponieważ niektóre z gatunków wymagają odpowiedniego podkładu. Tak więc do gatunków liściastych (takich jak np. buk lub dąb) stosować powinniśmy lakiery elastyczne a do nich specjalne podkłady zapobiegające działaniu ich kwasów (sprawiają by podłoga nie ciemniała). Gatunki iglaste wymagają zastosowania lakierów alkidowych lub uretanowych. Warto pamiętać, że drewno iglaste jest bardzo żywiczne i należy takową powierzchnię uprzednio oczyścić (np. benzyną) a dopiero potem lakierować. Do gatunków egzotycznych stosować możemy praktycznie każdy typ lakieru jednak najpierw zastosować powinniśmy neutralizatory olejków eterycznych w nich zawartych oraz specjalne podkłady neutralizujące inhibitory – zapobiegną one przebarwieniom powierzchni naszej podłogi.
Innym sposobem wykończenia podłogi są oleje i woski. Wosk tworząc cienką powłokę tym samym zatyka pory drewna. Ponadto powłoka ta jest trudna do utrzymania w czystości, gdyż jest ona podatna na zaplamienia. Proces woskowania w przeciwieństwie do lakierowania należy co jakiś czas powtarzać. Oprócz tego należy go stosować „na gorąco” oraz po wystygnięciu wypolerować. Olej nie tworzy powłok – wnika natomiast do wnętrza struktury drewna. W opozycji do wosku olej nie zatyka porów drewna. Podobnie zaś do woskowania proces nasączania olejem należy systematycznie powtarzać. Atutem przemawiającym na korzyść podłóg olejowanych jest fakt że nie pozostawiają one na swojej powierzchni żadnych zarysowań.
Porównując wszystkie trzy sposoby wykończenia podłogi drewnianej musimy pamiętać, że mimo zalet i wad każdego z nich i tak musimy o nie odpowiednio dbać i nabłyszczać preparatami typu Sidolux. Wtedy dopiero nabierają one koloru i blasku, którym zachwycać nas będą przez długi czas. Poniżej zamieszczam video z YouTube przedstawiające proces renowacji parkietu:
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=uma4KN-wYjI?wmode=transparent]
Zródła: GrafikaGoogle, YouTube
Pamiętam, dawniej lakierowanie i cyklinowanie podłogi z drewna to była skomplikowana sprawa. Lakier, który długo schnął – nie było za dużo do wyboru. Nazywał się Capon. Nie sposób było przebywać z rodziną w pomieszczeniu, w którym podłoga została nim pomalowana. Współcześnie pewnie stosuje się inne sposoby i materiały do powlekania powierzchni podług.
współcześnie to można oszaleć wchodząc do supermarketu i próbując wybrać odpowiedni produkt 🙂 Chociaż jeśli chodzi o zabezpieczanie drewnianych powierzchni to mam od jakiegoś czasu swój typ: kupujemy najczęściej produkty vidaronu, lakierobejce albo impregnaty, cena jest niewygórowana, a drewno po pomalowaniu wygląda naprawdę dobrze.
Dobry jest z Vidaronu lakier bezpodkładowy. Dobrze się nim maluje, dużym plusem jest szybkie schniecie i łagodny zapach. Nie ma więc problemu z szybkim wywietrzeniem mieszkania.