Drony już dawno przestały być ciekawostką. Obecnie są one wykorzystywane w różnorodnych gałęziach gospodarki przyczyniając się do znaczącego obniżenia kosztów pracy oraz do przyspieszenia wykonywanych zadań. Już niedługo te niewielkie bezzałogowe statki powietrzne staną się nierozerwalną częścią krajobrazu.
Wykorzystanie dronów w geodezji i kartografii
Drony wykorzystywane są w różnych gałęziach gospodarki, aczkolwiek ostatnio wrasta zainteresowanie ich wykorzystaniem w geodezji i kartografii. Najlepszym przykładem obrazującym wzrost popularności tego rozwiązania w tymże zakresie są kursy szkoleniowe oraz zmodyfikowane plany nauczania przyszłych geodetów na uczelniach wyższych. Przykładem może być Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Studenci w ramach zajęć uczą się pilotowania drona oraz wykorzystania zgromadzonych informacji do zastosowania w geodezji i kartografii. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku Politechniki Gdańskiej. Z kolei Politechnika Krakowska oraz Uniwersytet Lubelski utworzyły odpłatne kursy obsługi drona. A jak w praktyce wyglądają pomiary geodezyjne dronem – https://geoprofil.co/pomiary-dronem/ Do czego mogą przyczynić się zebrane podczas lotu informacje?
Wykorzystanie dronów
Obrazowanie terenu od zawsze było czynnością, w której specjalizowali się geodeci. Na przestrzeni lat wykorzystywali oni w tym celu skanery 3D, obrazowanie satelitarne, czy też niwelatory cyfrowe. Obecnie można przyjąć, że bezzałogowe statki powietrzne wkrótce staną się podobnym standardem. Najczęściej profesjonalne drony są używane w celu zobrazowania i stworzenia map oraz w celu uzyskania odpowiednich analiz przestrzennych w takich obszarach jak obliczanie mas ziemnych, obrazowanie LiDAR (uzyskanie szczegółowych informacji o terenie i znajdujących się na nim budynków).Ponadto drony najczęściej wykorzystywane są w celu uzyskania pomiarów do ewidencji gruntów i budynków. Pozwala to na znakomite przyśpieszenie prowadzonych prac oraz na zmniejszenie kosztów pracy.