0
Opublikowany 29 listopada 2019 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Jakie pokrycie dachowe wybrać dla domu jednorodzinnego?

pokrycie dachowe
pokrycie dachowe

Każdy właściciel domu jednorodzinnego wie, że zakup odpowiedniego pokrycia dachowego jest jedną z najważniejszych inwestycji. Od jakości połaci dachowej w dużym stopniu będzie zależeć komfort życia w danym budynku. Sprawdź, czym kierować się podczas takiego wyboru.

Wybierz pokrycie pasujące do stylistyki domu

Pokrycia dachowe do naszych domów kupujemy zazwyczaj tylko raz. To wystarczający powód, dla którego warto dokładnie przemyśleć tę decyzję i nie kierować się wyłącznie ceną. By wybrać te najlepsze, należy dostosować je do konstrukcji dachu i jakości więźby dachowej. Koniecznie uwzględnijmy także kąt nachylenia dachu. Niemniej ważne są nasze wymagania estetyczne. Ich producenci różnych oferują je w bogatej palecie kolorów. Podczas wybierania tego idealnego kierujmy się tym, by po prostu pasowało do stylistyki budynku i podwórka. Pokrycia dachowe możemy podzielić na ciężkie i lekkie. Do tych pierwszych zaliczymy np. dachówkę ceramiczną; do drugich pokrycia wykonane z blachy np. blachodachówkę lub blachę trapezową.

Jeżeli nie wiemy, który rodzaj pokrycia będzie pasował do naszego domu, skonsultujmy się z dekarzem. Wygodnym rozwiązaniem jest zamówienie gotowego projektu. Będzie on zawierał różne warianty, co z pewnością pomoże w wyborze właściwego rodzaju dachu.

Blachodachówka czy dachówka? – którą z nich wybrać?

Blachodachówki z wyglądu przypominają dachówki ceramiczne, lecz są od nich tańsze. Do zalet tego pokrycia z pewnością trzeba zaliczyć niewielki ciężar, który jest niezależny od ilości opadów wody. Solidne blachodachówki, czyli te z grubym rdzeniem, są nie mniej żywotne od dachówek ceramicznych. Te najlepsze są produkowane z blachy stalowej ocynkowanej, którą zabezpiecza się np. poliestrem. Niektórzy malują także jej spodnią warstwę, co dodatkowo chroni pokrycie przed skraplającą się wodą. Należy pamiętać, że blacha zmienia swoje wymiary pod wpływem temperatury. Z tego powodu niezwykle istotny jest zarówno jej poprawny, staranny montaż, jak i sposób transportu.

W odróżnieniu od blachodachówki dachówka jest znacznie twardsza i zapewnia lepszą izolację akustyczną. Dzięki temu o wiele trudniej ją złamać. Do najsłabszych dachówek należą karpiówki, które są kruche pojedynczo, choć na dachu tworzą wytrzymałe pokrycie. Dachówka wchłania wodę i nabiera ciężaru pod jej wpływem, lecz nie powoduje jej rozszczelnienia. Wśród nich możemy wyróżnić tańsze dachówki betonowe i droższe ceramiczne.

Jakie pokrycia cieszą się największą popularnością?

W ostatnich latach daje się zauważyć, że jednym z najchętniej kupowanych rodzajów pokryć dachowych jest blachodachówka. Wynika to m.in. z niższego niż w przypadku dachówek kosztów ułożenia i świetnych właściwości. Ich zaletą jest również fakt, iż przypominają wyglądem dachówki i są dostępne w różnych kolorach, w tym tradycyjnych odcieniach kolorów brązowego i pomarańczowego/rudego.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz