Z roku na rok zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce rośnie. Na tę sytuację wpływ ma wiele czynników, a o niektórych z nich powiemy w tym artykule.
Bo choć trend pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i nieobciążających środowisko jest raczej promowany w Europie czy na świecie, u nas wciąż króluje węgiel. Jednak coraz więcej Polaków zainteresowanych jest możliwością posiadania własnej instalacji wytwarzającej energię przez cały rok. Nic dziwnego – to rozwiązanie stało się naprawdę atrakcyjne.
Oszczędności w domowym budżecie
Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej dla jej właścicieli jest fakt, że możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. W obecnych czasach, gdy sytuacja jest niepewna, ma to niemałe znaczenie. Własna energia to także niezależność od dostawcy prądu, od podwyżek cen za energię, a nawet przerw w dostawach prądu. Przyjmuje się, że za instalację fotowoltaiczną płaci się przez około 7 lat – po tym czasie, generuje ona darmową energię dla nas, która w miesiącach większego nasłonecznienia potrafi w zupełności sprostać zapotrzebowaniu na energię przeciętnego gospodarstwa domowego. Instalacja o mocy do 40kW (czyli najbardziej standardowa) spokojnie takim potrzebom sprosta. Co również ważne, dzięki możliwości zmagazynowana nadmiaru energii w sieci głównej, później, w miesiącach zimowych, możemy taką energię odebrać za niewielką opłatą, a to oznacza znacznie niższe rachunki za prąd przez cały rok.
Źródło: https://x-energy.pl/
Dofinansowania do instalacji
Pomocą w sfinansowaniu instalacji fotowoltaicznej okazały się atrakcyjne dotacje, na przykład Mój Prąd oraz duże ulgi podatkowe. Unia Europejska czynnie zachęca kraje członkowskie do wzmożonego korzystania z odnawialnych źródeł energii i ten nacisk przynosi wiele korzyści dla osób zainteresowanych i posiadających tego typu instalację na swojej posesji. Sfinansowanie instalacji nie jest już tak trudne, jak mogło być jeszcze kilka lat temu. Same instalacje wciąż tanieją, co sprawia, że coraz więcej osób interesuje się ich zakupem. Nowa, zielona energia staje się mądrym ekonomicznie wyborem na przyszłość.
W zgodzie z naturą
Oczywiście, faktor środowiskowy ma w tej sytuacji również niemałe znaczenie. Tańsza i pozyskiwana w sposób zielony energia to równocześnie dobry krok w stronę ochrony środowiska naturalnego, które w obecnej sytuacji obciążone jest wydobywaniem paliw w stopniu wielokrotnie przekraczającym jego możliwości do odnawiania tych zasobów. Wkrótce naszą przyszłością będą właśnie instalacje fotowoltaiczne czy inne sposoby na pozyskiwanie potrzebnej nam energii – dlatego, że to będzie zarówno opłacalne, jak i konieczne.