Właściwa hydroizolacja ścian i fundamentów jest podstawą ich trwałości oraz odporności na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych. Należytą ochronę pod tym względem zapewniają masy bitumiczne.
Cenione są one jednak nie tylko za odpowiednie parametry techniczne, przekładające się na wysoką skuteczność ochrony, ale również za łatwość aplikacji. Pod tym względem różnią się one chociażby od pap czy też specjalnych membran. Z tego też względu masa bitumiczna jest wykorzystywana bardzo często, nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych.
Co to jest masa bitumiczna?
Na wstępie warto podkreślić, że masy występują na rynku w wielu rodzajach, zróżnicowanych pod względem składu. Mówiąc jednak w sposób ogólny, masa bitumiczna to mieszanka asfaltu (pełni funkcję lepiszcza), kruszyw, a także wypełniaczy, dobieranych pod względem efektu, jaki chce uzyskać producent.
Masy bitumiczne służą przede wszystkim do zewnętrznej ochrony budynków przed wpływem wilgoci. Do opisania ich pełnego zastosowania przejdziemy jednak w dalszej części tekstu.
Rodzaje masy bitumicznej
Jak już zostało wspomniane, masy występują w różnych odmianach, charakteryzujących się użyciem konkretnych wypełniaczy. Dobiera się je w zależności od właściwości, a także sposobu użycia.
- Masy bitumiczno-kauczukowe – występuje w dwóch odmianach – rozrzedzanych rozpuszczalnikiem i wodą. W pierwszym przypadku masy przygotowywane są z asfaltu, sztucznego kauczuku oraz wypełniaczy, natomiast w produktach na bazie wody znajdziemy lateks kauczukowy, emulsję bitumiczną, wypełniacze, a także środki wulkanizujące.
Takie masy wyróżniają się sporą elastycznością, dlatego stosuje się je zarówno w izolacjach pionowych, jak i poziomych. Także wewnątrz budynków.
- Masy asfaltowo-żywiczne – dostępne w postaci półpłynnych środków do hydroizolacji. Stosowane na zewnątrz, między innymi jako warstwy sczepne czy też w pracach konserwacyjnych pokryć dachowych.
- Masy jednoskładnikowe i dwuskładnikowe – pierwszy typ jest wykorzystywany do renowacji pokryć dachowych z materiałami bitumicznymi, a drugi do wykonywania powłok grubowarstwowych.
- Masy asfaltowo-polimerowe – pozwalają na wykonanie izolacji pionowych i poziomych typu lekkiego.
- Masy asfaltowo-aluminiowe – dzięki zawartości pigmentu aluminiowego, po zaschnięciu wyróżniają się srebrnym kolorem. Zapewnia to skuteczne odbijanie promieni słonecznych, dlatego masy tego typu są stosowane podczas renowacji pokryć dachowych, do ograniczenia nagrzewania się ich powierzchni.
Zastosowanie masy bitumicznej
Choć przy opisach konkretnych rodzajów mas wskazaliśmy wybrane sposoby ich użycia, zastosowanie tych produktów może być znacznie szersze. Masy bitumiczne najczęściej wykorzystuje się do izolacji fundamentów. Stanowią bardzo skuteczną ochronę, niezależnie od warunków.
To jednak nie wszystko. Masy pozwalają również na zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian i podłóg w garażach oraz piwnicach, a także całych balkonów i tarasów. Warto wspomnieć, że masy bitumiczne są dostępne najczęściej w postaci środków gotowych do użycia. Zakupić możemy również produkty w workach i w sprayu.
Łatwość aplikacji, uniwersalność użycia oraz dostępność wielu rodzajów sprawia, że masy bitumiczne są niezwykle często stosowane w budownictwie, a także w pracach renowacyjnych. Odpowiedni dobór składników gwarantuje uzyskanie doskonałej ochrony przed wilgocią i wpływem wielu innych czynników szkodliwych. Nie należy zapominać także o sporym zróżnicowaniu środków pod względem cenowym.