Butle gazowe znajdują szerokie zastosowanie na potrzeby indywidualne oraz przemysłowe. W wielu gospodarstwach domowych jest to popularny sposób zasilania kuchenki oraz innych urządzeń, a nierzadko również metoda ogrzewania pomieszczeń.
Zakup butli gazowej – zastosowania
Decydując się na zakup butli gazowej do celów prywatnych, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. W pierwszej kolejności należy się zastanowić, w jakim celu będzie ona wykorzystywana: do ogrzewania domu, domu letniskowego czy do gotowania? Określenie konkretnych preferencji ma kluczowe znaczenie w kontekście wyboru dostawcy oraz pojemności butli, niemniej w przypadku indywidualnego użytkowania najlepszą opcją zwykle okazuje się mała butla gazowa.
Zakup butli gazowej – jaka pojemność?
Dostawcy gazu płynnego w butlach oferują różne pojemności butli. W domach jednorodzinnych, domkach letniskowych czy na działkach rekreacyjnych przeważnie wystarczają nieduże butle o pojemności np. 8 kg czy 10 kg. Warto pamiętać, że w butli powinna znajdować się taka ilość gazu, jaką deklaruje dostawca. Godne polecenia są m.in. butle NANO od Amerigas o kompaktowych rozmiarach. Taka butla w porównaniu z tradycyjną butlą stalową jest lżejsza o ok. 40 proc. Mieści ona 8 kg propanu.
Zakup butli gazowej – jaki tryb podłączania?
Tryb podłączania wpływa na komfort użytkowania butli. Dostawcy proponują rozmaite rozwiązania w tym zakresie. Świetnym rozwiązaniem są butle wyposażone w specjalny reduktor Klik-On, dzięki czemu możliwe jest podłączenie butli bez konieczności stosowania odpowiednich narzędzi.
Zakup butli gazowej – wąż gazowy i reduktor
Wąż gazowy i reduktor to elementy mające wpływ na sprawne i bezpieczne działanie butli. W jednym i w drugim przypadku natychmiastowa wymiana niezbędna jest w razie stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń. Na ogół wąż powinien być wymieniany nie rzadziej niż co 3 lata, a reduktor nie rzadziej niż co 10 lat. Warto oczywiście mieć na względzie zalecenia producenta i ściśle się do nich stosować.