Co to znaczy, że każdy gotowy projekt domu wymaga adaptacji? Ogólnie mówiąc chodzi o dostosowanie projektu do działki, na której będzie budowany dom. Pracownie architektoniczne i biura projektów dostarczają je w szczegółowej postaci, ale uwzględniają uśrednione warunki glebowe i klimatyczne, tymczasem każdy inwestor dysponuje nieco innymi warunkami w miejscu, w którym będzie budował dom, stąd konieczność dostosowania go do wybranej działki.
Kto może wykonać adaptację?
Architekta adaptującego najlepiej wybrać lokalnie, z terenu, na którym będzie realizowana inwestycja. Taka osoba będzie znała nie tylko ogólne warunki budowy domów na danym obszarze, ale też z dużym prawdopodobieństwem zna zwyczaje i szczegółowe wymagania miejscowych urzędników, którzy będą rozpatrywać dokumenty złożone jako wniosek po pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy. Powinien on posiadać uprawnienia projektowe i aktualne zaświadczenie o członkostwie w Izbie Architektów lub Inżynierów Budownictwa, ponieważ po adaptacji spoczywa na nim całkowita odpowiedzialność za projekt.
Co obejmuje obowiązkowa adaptacja projektu?
Przede wszystkim chodzi o sprawdzenie, czy konstrukcja zaprojektowanego budynku jest odpowiednia do warunków działki, czyli podłoża, klimatu, dojazdu, położenia względem zastanej infrastruktury, sąsiedztwa i ewentualnych ograniczeń wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy, a jeśli zaistnieje potrzeba – o wprowadzenie potrzebnych zmian w projekcie. Wśród tych czynności jest analiza lokalnych warunków gruntowo wodnych i izolacji zaproponowanej w gotowym projekcie domu i o jej dostosowanie, jeśli zachodzi potrzeba. Następnie analizuje się konstrukcję budynki i przelicza z uwzględnieniem warunków danej parceli, a w razie konieczności wprowadza modyfikacje, tak aby spełniała obowiązujące normy obciążeniowe. Podobnemu dostosowaniu podlegają wszystkie instalacje – głównie elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Kolejną rzeczą jest stworzenie projektu zagospodarowania terenu działki z uwzględnieniem planowanego budynku, podjazdu, śmietnika, ewentualnie szamba, dodatkowych miejsc postojowych, zieleni. Ważnym elementem będzie także wyznaczenie obszaru oddziaływania obiektu budowlanego. Architekt adaptujący często dba o dołączenie do dokumentacji poświadczenia, że inwestor ma prawo do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane i innych wymaganych załączników do wniosku, który zostanie złożony w urzędzie miasta lub gminy.
Czy możliwe są na etapie adaptacji zmiany na życzenie inwestora?
Adaptacja projektu wymagana przepisami to idealny moment na to, aby wprowadzić modyfikacje dostosowujące go do indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników, jak zamknięciu lub otwarcie kuchni, przesuwanie ścian wewnętrznych, adaptacja strychu, zmiana wielkości i położenia okien, inne wykończenia elewacji i tym podobne. Każdy pomysł trzeba jednak omówić z architektem, a niektóre, dotyczące instalacji pewnie warto przedyskutować z innymi fachowcami, ponieważ nie wszystko, co przyjdzie do głowy inwestorowi, naprawdę warto i opłaca się zrobić.
Modyfikacje ingerujące w konstrukcję budynku zwiększają koszty samej adaptacji i mogą przewyższyć nawet cenę zakupu gotowego projektu domu. Do tego rodzaju zmian zaliczamy dodawanie lub usuwanie kondygnacji, zwiększanie lub zmniejszanie powierzchni zabudowy. Wymagają one zgody autora projektu, więc trzeba się upewnić, że ją mamy, Wiele biur projektowych, w tym pracowania architektoniczna Z500, wydaje takie zgody bezpłatnie. Modyfikacje niezmieniające konstrukcji budynku, kwalifikowane jako nieistotne, są dużo tańsze, a mogą znacznie poprawić funkcjonalność domu. Niektóre z nich można wprowadzać nawet na etapie budowy, ale taki tryb jest mniej bezpieczny z punktu widzenia terminu realizacji i jakości, więc raczej nie jest to zalecane przez doświadczonych ekspertów.