Prace ziemne związane z instalacjami polegają na kładzeniu rur kanalizacyjnych, rur wodociągowych, kabli. Każda inwestycja, gdzie występuje konieczność naruszenia gruntu, wymaga od wykonującego zachowania najwyższej ostrożności z uwagi na obecność w ziemi kabli i rur ziemnych, również PVC. Mapy geodezyjne z naniesioną infrastrukturą podziemną pokazują miejsca usytuowania różnych instalacji, ale mogą być niezbyt dokładne. Dlatego warto sprawdzić teren za pomocą specjalistycznych narzędzi skanujących przedmiotowy obszar.
Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom
Wszystkie prace wymagające naruszenia gruntu wiążą się z ryzykiem uszkodzenia instalacji,co może prowadzić do niebezpiecznego wypadku i zagrożenia ludzkiego życia. Dlatego prawo unijne nakłada na wykonawcę obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa: pracownikom, osobom trzecim, jak i ich własnościom prywatnym. Powinnością wykonawcy robót jest przeprowadzenie szeregu
czynności, które pozwolą na bezproblemowe prowadzenia prac i eliminację ryzyka uszkodzenia przewodów i rur. Obowiązkiem firmy wykonującej powyższe prace jest lokalizacja już istniejących instalacji podziemnych. Pomocą w wykonaniu tego zadania są lokalizatory kabli, które pokazują, gdzie znajdują instalacje i bezpieczniki.
Wykrywanie przewodów w domach
Lokalizatory kabli przeznaczone do stosowania w budynkach dostępne są w formie prostych, jak i bardzo zaawansowanych urządzeń. Umożliwiają szybkie wykrywanie kabli w ścianach, np.: przewodów elektrycznych, bezpieczników, kabli ziemnych – telefonicznych, sieciowych oraz koncentrycznych. Pozwalają na dokładne określenie głębokości oraz kierunków przebiegu instalacji przewodzących prąd (kable energetyczne, telekomunikacyjne, metalowe rury), jak również rur z tworzyw sztucznych i betonowych przy użyciu dodatkowych sond. W instalacjach nieprzewodzących prądu sygnał może być wygenerowany poprzez sondę nadawczą. Lokalizatory kabli cechują łatwością i wygodą obsługi oraz bezpieczeństwem użytkownika. Wszystkie
lokalizatory kabli posiadają polskie oznaczenia. Warto wspomnieć, że są pozbawione blokady kalibracyjne,.co umożliwia dalsze korzystanie z nich po upływie ważności kalibracji od daty zakupu.
Zasada działania lokalizatorów kabli
Działanie większości lokalizatorów kabli opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Dzięki temu wykrywa się przewody, przez które przepływa prąd. Lokalizatory kabli składają się z: generatora sygnału o wysokiej częstotliwościi jego odbiornika lokalizacyjnego. Do wykrywania kabli, przez które nie płynie prąd wykorzystuje się wpływ metali na pole magnetyczne. Lokalizator wytwarza pole przemienne, jeśli w ścianie ukryty jest przewód, to zmienia się jego częstotliwość drgań. Najprostsze i najtańsze lokalizatory kabli będą w stanie wskazać miejsce w ścianie, gdzie znajdują się przewody. Wykrywają kable pod tynkiem lub w miejscach, gdzie przewody położone są bardzo płytko, do 50 milimetrów głębokości. Producent poleca je głównie do zastosowań w warunkach domowych. Mogą być pomocne przy remoncie. Dzięki nim można bezpiecznie wywiercić otwory bez uszkodzenia instalacji. Powyższe urządzenia są w stanie zlokalizować przewody w ścianach i suchej zabudowie. Bardziej zaawansowane technicznie urządzenia potrafią określić, na jakiej głębokości znajdują się przewody i odnajdują bezpieczniki, puszki ukryte pod tynkiem oraz przerwy i zwarcia w przewodach. Są to uniwersalne lokalizatory kabli przeznaczone do użytku domowego.