Łazienka lub ubikacja to miejsca, w których czystość powinna mieć podwyższone standardy. Lubimy przebywać w łazience, w której jest czysto i pachnąco. Muszla klozetowa to przedmiot szczególnie narażony na zabrudzenia i szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Nieraz trudno jest ją doczyścić, co psuje wygląd łazienki.
Muszla klozetowa – rodzaje zabrudzenia
Urządzając łazienkę zwykle dbamy o jej spójny wygląd. Zwracamy uwagę na płytki, wannę/prysznic, lustro i umeblowanie. Muszla klozetowa to przedmiot, z którego korzystamy z kilka razy dziennie. Trzeba przyznać, że trudno ją utrzymać w czystości. Każdego dnia powstaje na niej wiele zabrudzeń, typu: kamień, osad, plamy, żółknięcie plastykowych części sprawiają, że ten element wyposażenia często nie wygląda tak estetycznie, jak w momencie zakupu. Nawet ładna deska sedesowa nie poprawi wizualnego wrażenia, jeżeli środek muszli będzie daleki od tego, co rozumiemy pod słowem „czysty”. Na szczęście istnieją domowe triki na doczyszczenie muszli i deski sedesowej.
Chemia, czy środki naturalne
Większość z nas sprzątając łazienkę, sięga po gotowe detergenty. Reklamowane środki do czyszczenia sanitariatów mają mieć olbrzymią skuteczność przy minimalnym wysiłku fizycznym. Jednak w praktyce bywa różnie. Chemia sklepowa ma poważną wadę – nie jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Środki domowe do czyszczenia muszli klozetowej równie dobrze czyszczą zabrudzenia typu: żółte plam i kamień.
Pochodzenie żółtych plam w sedesie
Najczęstszym problemem z muszlą klozetową są brzydkie żółte plamy. Są one skutkiem gromadzących się przez lata zabrudzeń i warstw kamienia. Dobrym sposobem na ich usunięcie jest trik z cytryną lub grejpfrutem. Owoc należy przekroić na pół, posypać jego wnętrze solą, a następnie potrzeć nim zabrudzone miejsca. Po kilku minutach żółte ślady wystarczy zetrzeć wilgotną szmatką.
Soda oczyszczona na pomoc
Soda oczyszczona to tani, doskonały, sprawdzony przez pokolenia środek na doczyszczenie wszystkiego. Jest pomocna także w przypadku zanieczyszczeń na muszli klozetowej. Wystarczy przygotować pasę z sody oczyszczonej, mieszając proszek z wodą do uzyskania gęstej konsystencji. Papkę nakładamy na zabrudzenia i pozostawiamy do 5-10 minut, po czym ścieramy szmatką. Żółte plamy znikają, a muszla klozetowa znów jest czysta.
Czyszczenie pożółkłego plastiku
Biały plastik muszli klozetowej z czasem żółknie. Pożółkłej barwy nie doczyszczają nawet silne detergenty. Skuteczny bywa domowy sposób. Potrzebny jest utleniacz fryzjerski, pędzel, przezroczysta folia spożywcza i lampa UV. Pożółkłe miejsce smarujemy utleniaczem, przykrywamy folią spożywczą. Następnie przez kilkanaście godzin naświetlamy żółty plastik lampą UV. Po takim zabiegu plastik odzyskuje swoją biel. W momencie rozprowadzania utleniacza należy mieć na sobie rękawiczki, aby uniknąć kontaktu utleniacza ze skórą.
Usuwanie kamienia z muszli klozetowej
Nawet regularne czyszczenie muszli klozetowej nie zapobiega pojawianiu się kamienia. Pojawi się on wcześniej, czy później. Domowymi środkami można go skutecznie zwalczać. Sposób z octem jest prosty, choć czasochłonny. Na noc wlewamy do muszli butelkę octu. Do rana ciecz rozpuszcza kamień i muszla klozetowa jest czysta. Kolejnym szybkim sposobem na pozbycie się kamienia z muszli klozetowej jest mieszanka wykonana z 1/3 szklanki sody oczyszczonej i 1/4 szklanki kwasku cytrynowego. Toaleta, wyczyszczona taką miksturą, powinna odzyskać dawny blask i wręcz lśni czystością.
Muszla klozetowa musi być czysta, co nie znaczy, że trzeba do niej używać chemii. Domowe sposoby są równie skuteczne, a co najważniejsze tanie, ogólnie dostępne i nie wydzielają drażniącego, przykrego dla nozdrzy zapachu. Naturalne sposoby na czyszczenie muszli klozetowej rzeczywiście działają, co czasami spotyka się z niedowierzaniem osób, które uporały się z problemem.