Rdza jest nie tylko estetyczną skazą. Potrafi zniszczyć każdy metal. Jej pojawienie się wymaga natychmiastowej reakcji. Pojawia się, gdy długo nie używa się jakiś przedmiotów lub na rzeczach, które podczas przechowywania narażone są na wilgoć. Korozja stopniowo obejmuje przyrząd i niszczy go do takiego stopnia, że nie nadaje się już do użytku.
Usuwanie rdzy – wyścig z czasem
W garażach, przydomowych warsztatach, piwnicach, strychach jest wilgoć. To idealne warunki do rozwoju rdzy na narzędziach i innych przedmiotach metalowych. Gdy rdza jest duża, narzędzia nie powinny być nawet używane, gdyż mogą nie być zachowane warunki bezpieczeństwa pracy. Pierwszym objawem rdzy jest nalot w kolorze rudawym. To najlepszy moment, aby przystąpić do odrdzewiania, nim rdza obejmie cały przedmiot. Przed przystąpieniem do usuwania rdzy należy włożyć rękawiczki ochronne, ponieważ chemiczne środki do usuwania korozji, mogą poparzyć dłonie. Im większa rdza, tym silniejsze środki trzeba zastosować, aby się jej pozbyć.
Usuwanie niewielkich nalotów rdzy
Jeżeli zauważymy niewielką rdzę w postaci nalotu, to bez większego problemu można ją zeskrobać za pomocą papieru ściernego, drucianej szczotki lub szlifierki. Do delikatnego usunięcia rdzy sprawdzą się dwa pierwsze rozwiązania. Jeśli jednak to nie zadziała, ponieważ rdza okaże się większa, wówczas konieczne jest skorzystanie ze szlifierki. Należy ją jednak uprzednio wyposażyć w odpowiedni osprzęt do szlifowania metalu.
Domowe sposoby na usuwanie rdzy
Usuwanie rdzy niekoniecznie musi się wiązać z używaniem mocnej i szkodliwej dla zdrowia chemii. Można to zrobić wykorzystując produkty, które każdy ma w swojej kuchni. Chociaż nie są to profesjonalne preparaty, to mają trzy zalety: są powszechnie dostępne , bezpieczne dla zdrowia i bardzo skuteczne w walce z rdzawym przeciwnikiem.
Soda oczyszczona – wróg rdzy
Soda oczyszczona – ma bardzo szerokie zastosowanie w sprzątaniu. Potrafi też fantastycznie usuwać rdzę z metalu. Wystarczy umyć przedmiot przeznaczony do czyszczenia i pokryć część metalową sodą oczyszczoną. Z połączenia wody oraz sody powstanie mieszanina, która przyczepi się do rdzy. Taką papkę pozostawia się na kilka godzin (w zależności od tego, jak duża jest rdza). Po upływie tego czasu należy zmyć sodę i zeskrobać nalot używając szczotki drucianej.
Ocet- pomocnik w zwalczaniu rdzy
Ocet – świetnie sprawdza się nie tylko do małych, ale również większych powierzchni zaatakowanych przez rdzę. Bardzo skutecznie usuwa wszelkie rudawe naloty. Jak to zrobić? Wystarczy metalową część narzędzia zanurzyć w occie na całą noc. Jeżeli przedmiot jest sporych rozmiarów, to można owinąć go ściereczką nasączoną uprzednio w occie.
Połączenie soli i cytryny
Mieszanka soli i soku z cytryny będzie dobrym wyborem do usuwania rdzy z metalu. Te dwa produkty należy przed aplikacją połączyć, aby powstała gęsta masa. Następnie mieszankę nakłada się na zardzewiałe części narzędzia i pozostawia na godzinę lub kilka godzin (w zależności od tego, ile jest rdzy na metalu). Później wystarczy przetrzeć szmatką metalowy przedmiot. Usuwanie rdzy tym sposobem ma sporą skuteczność.
Ziemniaki i płyn do naczyń
Niepozorny ziemniak może być dobrym środkiem do usuwania rdzy. Należy przekroić surowego ziemniaka na połowę. Następnie polewamy zardzewiałe miejsce płynem do naczyń i pocieramy przekrojonym ziemniakiem. Rdza powinna zniknąć, a przyrząd znowu będzie wyglądał jak nowy.
Coca -cola na rdzę
Nie jest mitem, że dzięki coca-coli można pozbyć się rdzy. Przedmiot wystarczy przez kilka godzin namoczyć w napoju.
Jak widać domowe sposoby na usuwanie rdzy są tanie i proste w użyciu. Mają też wysoką skuteczność i nie trzeba ich chować przed dziećmi. Przy wyborze metody usuwania rdzy, należy brać pod uwagę to, jak dużą powierzchnię zajęła rdza. Po chemię sklepową sięgamy wtedy, kiedy domowe sposoby zawodzą i trzeba użyć silnego odrdzewiacza. W przypadku wielkich szkód wyrządzonych korozją, usuwanie rdzy może okazać się mało skuteczne i przedmiot i tak trzeba wyrzucić.