Decyzja o budowie własnego domu jest jedną z najpoważniejszych, jakie podejmujemy w życiu. Wszystkie prace poprzedza jednak wybór odpowiedniego projektu, który będzie spełniał wszystkie potrzeby oraz wymagania mieszkańców. To właśnie projekt stanowi główny punkt wyjścia przyszłej inwestycji. Od niego będzie zależało nie tylko wykonanie budynku, ale także jego przyszła eksploatacja. Na co zatem zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Wielkość działki oraz lokalne uwarunkowania – elementy odgórne
Nieważne, czy posiadamy już działkę czy dopiero stoimy przed jej zakupem, musimy sprawdzić, czy tern objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, czyli MPZP. Jeżeli tak, nasz wybór projektu będzie ściśle od niego uzależniony. Bardzo często znajdziemy tam wytyczne dotyczące ilości kondygnacji budynku, jego szerokości elewacji frontowej, wysokości czy nachylenia połaci dachu.
Co ważne, jeżeli nasza działka nie jest objęta MPZP, jako inwestorzy musimy wystąpić o ustalenie warunków zabudowy. Dopiero po uzyskaniu dokumentów możemy szukać projektu dopasowanego do wytycznych.
Wybór gotowego projektu domu należy rozważyć także biorąc pod uwagę wielkość działki. W wielu przypadkach okazuje się, że musimy wybrać domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym, aby uzyskać wymaganą przez MPZP powierzchnię użytkową. Należy pamiętać tu też o wszystkich obowiązujących przepisach, które mówią o budowie domu w określonej odległości od innych obiektów.
Dom wygodny dla całej rodziny, czyli projekt domu szyty na miarę
Wyeliminowaliśmy już pewną grupę projektów, która nie odpowiada wielkości naszej działki oraz MPZP. Co dalej? Budynek mieszkalny musi być w pełni funkcjonalny oraz zapewniać wygodę w użytkowaniu dla każdego mieszkańca. Co musimy wziąć pod uwagę na tym etapie wybierania projektu?
- Liczba pomieszczeń w domu. Ogólna zasada mówi, że liczba pomieszczeń w domu powinna wyglądać następująco: 1 sypialnia dla każdego domownika bądź pary, 1 dodatkowy pokój dla gości, 1 salon oraz 1 łazienka na każde dwie osoby. W gotowych projektach domów jednorodzinnych najczęściej znajdziemy dwie łazienki. Pamiętajmy jednak, że wybierając projekt, musimy wziąć pod uwagę nasze indywidualne wymagania. Jedni będą potrzebowali dwóch pomieszczeń biurowych, a inni dużego warsztatu.
- Wielkość i funkcjonalność domu. Wielkość domu musi być proporcjonalnie dobrana do liczby jego mieszkańców. Każdy powinien mieć w nim własną przestrzeń, a także wystarczającą ilość miejsca na swoje rzeczy. Dobrze, aby każde z dzieci miało osoby pokój. Równie ważna jest funkcjonalność pomieszczeń. Wybierając projekt domu, upewnijmy się, czy przewiduje on rozwiązania, na których zależy nam najbardziej. Może to być np. połączenie tarasu z salonem, określona liczba pomieszczeń gospodarczych czy miejsce na kominek.
- Układ pomieszczeń w domu. Musi odpowiadać on preferencjom oraz trybowi życia domowników. Ważne jest, aby w domu był wyraźny dział na strefę dzienną oraz nocną. Dużo łatwiejsze jest zaaranżowanie tego w domu dwukondygnacyjnym, gdzie parter stanowi strefę dzienną, a piętro – nocną. Nie zapominajmy, że dom parterowy również powinien być tak podzielony. Istotny będzie tu także układ całości – kuchnia połączona z salonem, jadalnią, całkowicie otwarta lub oddzielona przestrzeń dzienna. Wszystko zależy od naszych preferencji!
- Ustawienie domu względem stron świata. Jest to niezwykle ważne podczas późniejszego funkcjonowania. Strefa dzienna, a w szczególności salon, powinna być skierowana na południe. Tylko w ten sposób zapewnimy dostawanie się światła do pomieszczenia praktycznie przez cały dzień. Takie pomieszczenia jak garaż czy kotłownia z powodzeniem mogą być umieszczone od strony północnej.
- Estetyka domu. Końcowym etapem wybierania projektu domu jest jego estetyka – czy zaaranżujemy go w stylu nowoczesnym, klasycznym, a może górskim. Oczywiście, wszystko zgodnie z MPZP.
Koszty budowy
Decydując się na wybór odpowiedniego projektu domu, jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy, oszacujmy koszty. Może się bowiem okazać, że nie zmieścimy się w naszym budżecie. Wpływa na to wiele czynników, m.in. kształt dachu, balkony, tarasy, wykusze czy duże przeszklenia. Jeżeli przekroczymy określony budżet, warto zdecydować się na usunięcie zbędnych elementów, np. balkonów. W końcu każdy domek posiada swój kawałek zieleni!