Farby, płytki, tapety, plakaty, panele ścienne, cegła to znane i lubiane sposoby wykończenia ścian. Przeważnie planując zmianę wyglądu ściany wybieramy coś z powyższego asortymentu. Nowym pomysłem na aranżację ściany jest mech. Zielone ściany zapewniają codzienny kontakt z naturą i fantastycznie ożywiają wnętrze. Mech na ścianie to taki mikrolas w domu.
Mech na ścianie – natura we wnętrzu
Trend ekologiczny ewoluuje i proponuje coraz ciekawsze rozwiązania w aranżacji wnętrz. Rośliny doniczkowe bez wątpienia upiększają wnętrze, mogą nawet oczyszczać powietrze. W ekologicznym urządzaniu domu można pójść jeszcze dalej i zdecydować się na mech na ścianie. Zielona aranżacja ściany wpisuje się w modny nurt wnętrzarski back to the nature, będący wyrazem rosnącego zapotrzebowania na kontakt z naturą oraz stworzenia roślinnej oazy w swoim mieszkaniu. Taką potrzebę odczuwają coraz częściej mieszkańcy betonowego centrum miasta, gdzie drzewko rośnie w donicy, a o pięknych rozłożystych drzewach dających cień, można tylko pomarzyć. Jak powstaje ściana z mchu?
Jak powstaje zielona ściana?
Mech dekoracyjny jest zbierany ręcznie w lasach Północnej Europy i Skandynawii. Zanim pojawi się w sklepach jako dekoracja ściany, zostaje dokładnie oczyszczony i zakonserwowany w roztworze glicerynowym, którym podlewa się mech zamiast wodą. Następnie już jako mech stabilizowany zostaje przyklejony do płyty MDF i PCV, która finalnie trafia na ścianę. Popularność zyskują instalacje na całą ścianę, jak i obrazy z mchu lub mchy w ramce.
Rodzaje mchu na ścianę — jaki mech wybrać?
Mech na ścianę wykonywany z różnych gatunków mchów, które różnią się od siebie wyglądem oraz trwałością. Istnieje jednak kilka rodzajów, które chętnie są wybierane do wnętrz. Jednym z nich jest chrobotek reniferowy, cechujący się długą żywotnością i puszystą strukturą. Nazwa się go mchem skandynawskim lub islandzkim, ponieważ występuje tam w warunkach naturalnych. W naturze chrobotek przyjmuje barwę jasnoszarą. Producenci najczęściej barwią go na zielono. Z kolei mech gąbczasty tworzy na ścianie wspaniałe wybrzuszenia. Porasta lasy całej Europy, co wpływa na jego niską cenę. Bywa łączony z innymi rodzajami mchu. Dzięki temu powstają niezwykłe obrazy. Mech płaski przypomina strukturą ściółkę leśną lub mocno ubity trawnik. Stanowi piękną oprawę dla rozbudowanych kompozycji z mchu. Ten gatunek często eksponuje się w towarzystwie drewna lub kamienia dekoracyjnego. Znakomicie wygląda we wnętrzach nowoczesnych i aranżacjach w stylu skandynawskim.
Ściana z mchu – do wszystkich pomieszczeń
Mech ozdobny cudownie wygląda niemal we wszystkich rodzajach pomieszczeń. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Wtedy mamy pewność, że nasza „leśna ozdoba” będzie wyglądała pięknie wyglądem. Mech na ścianie nie lubi suchego powietrza ani wysokiej temperatury. Tworząc dekorację ścienną, powinno się unikać miejsc położonych bezpośrednio przy kaloryferze lub kominku. Ściana z mchu nie powinna być narażona na silne nasłonecznienie.
Ściana z mchu w sypialni i w kuchni
Zielona ściana z mchu to świetny pomysł na dekorację do sypialni. W ten sposób można zaaranżować ścianę znajdującą się za wezgłowiem łóżka. Dekoracyjny obraz z mchu świetnie sprawdzi się nad kuchennym stołem oraz w łazience (obok szafki łazienkowej nad lustrem). Ściana z mchu pozwala się odprężyć i wyciszyć podczas snu, kąpieli, czy posiłku.
Wykonanie ściany z mchu
Zrobienie takiej zielonej oazy na ścianie nie sprawi nikomu problemów. Pracę rozpoczynamy od przetarcia z kurzu powierzchni ściany i przyklejamy gotowy panel za pomocą kleju montażowego. Do wyboru są pojedyncze panele na wymiar lub montaż modułowy z wykorzystaniem symetrycznych płyt. To drugie rozwiązanie idealnie nadaje się większych przestrzeni.
Ściana z mchu to pomysł wart uwagi. Ożywia i dekoruje wnętrze, a do tego jest prosta w montażu, co sprawia, że zyskuje nowych zwolenników.