Donica to nieodłączny element uprawy roślin. Pełni funkcje praktyczne ,ale także stanowi doskonałą oprawę dla rośliny i uważana może być również za element dekoracyjny. Odpowiednio dobrane donice ogrodowe pozwalają uniknąć problemów podczas uprawy roślin. Z kolei doniczki balkonowe pomagają pielęgnować rośliny i dbać o ich prawidłowe nawodnienie. Na rynku dostępne są różne rodzaje donic, w zależności od funkcji, jaką mają pełnić. Wyróżnić można donice na nóżkach, donice na taras, donice do ogrodu oraz do domu. Dobry sklep z doniczkami zaoferuje je wszystkie i pozwoli wybrać modele idealnie dopasowane do potrzeb Twoich roślin. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat różnych typów doniczek, zapraszamy do lektury. W tekście znajdziesz wiele praktycznych porad, cennych wskazówek oraz odpowiedź na pytanie: jak wybrać idealną donicę?
1. Donice ogrodowe – materiał
2. Donice balkonowe – co warto wiedzieć?
3. Donice do domu – na co zwrócić uwagę?
4. Jak wybrać idealne donice?
5. Sklep z donicami – który jest najlepszy?
Donice ogrodowe – materiał
Jeśli chodzi o donice do ogrodu, wykonywane są z różnych materiałów. Wśród nich można wyróżnić między innymi:
- Donice ceramiczne i osłonki ceramiczne – rośliny doniczkowe świetnie w nich rosną. Ich dużym plusem jest fakt, że wykonane są z materiału naturalnego, wypalanego w temperaturze ponad kilkuset stopni Celsjusza. Osłonka ceramiczna i donica nie przepuszcza wody i powietrza. Tego typu produkty dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych i przeróżnych wzorach. Donice są ciężki, ale dzięki temu bardzo stabilne, dlatego świetnie sprawdzają się w ogrodzie. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, że są dość kruche. Bardzo popularna jest na przykład ceramiczna donica na nóżkach, która daje wiele możliwości, jeśli chodzi o kwestię aranżacji ogrodu. Duży wybór tego typu donic ogrodowych oferuje na przykład sklep internetowy Plant Deco.
- Doniczki gliniane – wykonane są z terakoty, czyli idealnie wypalonej i dobrze oczyszczonej gliny, której nie poddaje się glazurowaniu. Jest to naturalny materiał, który przepuszcza wodę i powietrzę. Donice są ciężkie i stabilne, ale jednocześnie kruche. Niestety nie są odporne na ekstremalne temperatury otoczenia, zwłaszcza ujemne. Świetnie sprawdzają się na ogrodzie, ale latem. Minusem może być ich ograniczona kolorystyka. Dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach.
- Donice do ogrodu wykonane z drewna – prezentują się bardzo elegancko, ale są też dość drogie. Często wybierane są jako donice na taras, ponieważ dzięki zaimpregnowaniu są odporne na warunki atmosferyczne. Pięknie prezentują się w nich iglaki.
Donice balkonowe – co warto wiedzieć?
Które donice balkonowe są najlepsze? Tak naprawdę wszystko zależy indywidualnego gustu. Dla niektórych najpiękniejsze będą doniczki z włoskiej terakoty, z kolei inni stawiają na praktyczne rozwiązania, jak donice balkonowe, których podstawą jest tworzywo sztuczne. Popularne są także skrzynki balkonowe wykonane z drewna.
Donice do domu – na co zwrócić uwagę?
Donice do domu są elementem aranżacji wnętrz, muszę więc pasować do całości wystroju. W domu świetnie sprawdzi się doniczka ceramiczna, zwłaszcza na duże kwiaty. Mniejsze rośliny można sadzić w donicach z tworzywa sztucznego, ale warto dbać o to, żeby były wysokiej jakości. Dobrym kompromisem są doniczki wykonane z plastiku w recyklingu. Wybierając donice do domu, dużą uwagę przykłada się do estetyki i jakości wykonania. Ważne jest także to, czy donica będzie stała na parapecie, czy na ziemi. Ta druga opcja sprawdza się w przypadku dużych, wysokich roślin. Wówczas należy wybierać cięższe i bardziej stabilne doniczki.
Jak wybrać idealne donice?
Na co zwracać szczególną uwagę, wybierając donice?
1. Rozmiar doniczki – powinien być dopasowany do wymiarów rośliny, a także tempa jej wzrostu. Dzięki temu donica posłuży przez długie lata. Chcąc przesadzić roślinę, zwykle sprawdza się zasada, żeby wybierać donicę o rozmiar większą od poprzedniej.
2. Kształt donicy – najpopularniejsze są donice w kształcie kwadratu lub okrągłe, ale na rynku dostępne są także na przykład doniczki w formie głowy. Nieregularny kształt może nie sprawdzić się, jeśli roślina szybko się rozrasta. Istotną kwestią jest także stosunek wysokości do szerokości doniczki.
3. Odpływ na dnie donicy – pozwala na odpływ wody oraz usprawnia cyrkulację powietrza. Odpływ posiada każda donica, jednak warto pamiętać, że nie mają go osłonki, którymi czasami zakrywa się na przykład donice produkcyjne.
4. Waga donicy – zależy od wymiarów, a także materiału, z jakiego wykonano doniczkę. Im cięższa i stabilniejsza donica, tym lepiej sprawdzi się do posadzenia w niej dużej, wysokiej rośliny. Ciężkie doniczki najlepiej sprawdzają się w ogrodzie i na tarasie.
Sklep z donicami – który jest najlepszy?
Kupując donice, warto stawiać na sprawdzone sklepy, w których znajduje się bogaty asortyment i dobre ceny. Wielu amatorów ogrodnictwa poleca Plant Deco, jako przykład sklepu internetowego, w którym znaleźć można piękne, wysokiej jakości donice wykonane z najlepszych materiałów.