Systemy dozowania chemii basenowej to cenne uzupełnienie automatyki w różnego rodzaju sztucznych akwenach, także domowych. Pompy dozujące pozwalają bowiem zachować maksymalną kontrolę nad poziomem zużycia różnego rodzaju produktów chemicznych.
Pompa dozująca — do czego służy?
Środki chemiczne są właściwie niezbędne do tego, by móc zapewnić bezpieczne korzystanie z różnego rodzaju basenów. Chcąc przeciwdziałać rozwojowi różnego rodzaju niesprzyjających człowiekowi mikroorganizmów, zmuszeni jesteśmy sięgać po chemię basenową. Trudno wyobrazić sobie sytuację braku płynów tego typu, jednocześnie jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nad ilością podawanej chemii do wody basenowej trzeba czuwać. Chodzi tutaj zarówno o bezpieczeństwo późniejszego korzystania z basenu, jak i oszczędności i optymalizowanie kosztów związanych z użytkowaniem basenu.
Do tego służy pompa dozująca, która odpowiada za przekazywanie odpowiedniej ilości detergentów i chemii basenowej z precyzyjną kontrolą dozowanej objętości.
Czym wyróżniają się pompy dozujące?
Pompy dozujące, zwane niekiedy dawkownikami, to urządzenia, które przeznaczone są do precyzyjnego dozowania określonej objętości cieczy. Wykorzystuje nie je nie tylko w przemyśle basenowym. Zasada ich działania zależna jest od rodzaju mechanizmu. Najpopularniejsze na rynku kategorie to pompy perystaltyczne i membranowe. Obecnie uzupełniane są one komputerami pozwalającymi na precyzyjne podawanie określonych ilości w oznaczonym przedziale czasowym, co w przypadku basenów pozwala na zachowanie maksymalnej efektywności oczyszczania wody i zachowania standardów bezpieczeństwa.
Pompa dozująca perystaltyczna czy membranowa?
Wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje pomp dozujących:
- pompy perystaltyczne, zwane czasami pompami przewodowymi: rozwiązanie to pozwala na przemieszczanie różnego rodzaju płynów, które zamknięte są e w elastycznej rurce w kształcie litery „C” wewnątrz pokrywy.
- pompy membranowe, które stanowią rodzaj pomp wyporowych; najczęściej tłokowych; w takiej pompie wzrost ciśnienia i wypychanie uzyskuje się w wyniku nacisku sprężystych ścian (membran), które zmieniają objętość komory; komora naprzemiennie się zwiększają i zmniejszają, co pozwala na przepychanie cieczy.
Wybór między tymi dwoma rodzajami jest uzależniony od wielu czynników, przede wszystkim zaś budowy basenu. Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj zastosować, koniecznie skonsultuj się ze specjalistami z branży basenowej, którzy podpowiedzą, co będzie najlepszym rozwiązaniem.