0
Opublikowany 10 maja 2016 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Domowe “czasoumilacze”Dzisiejszy wpis poświęcony jest dla tych z Was, którzy chcą wprowadzić trochę rozrywki do swoich czterech kątów.

Wiele osób zwłaszcza młodych marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Kiedy osiągają już swój cel, cieszą się nim rok, dwa, trzy – generalnie do momentu aż się wkradnie nuda. Co więc zrobić aby tą nudę przełamać? Jak ożywić nasze lokum? W dzisiejszym wpisie postaram się nasunąć Wam kilka propozycji. Wszystkie opierają się na wykorzystaniu piwnicy, lecz niektóre z nich można wykonać na poddaszu. Zaczynajmy!

Pierwszą z propozycji jest domowy basen. Przy takich inwestycjach największym wyzwaniem dla konstruktora będzie budowa niecki. Generalnie jednym z głównych ograniczeń będzie powierzchnia pomieszczenia oraz fundamenty budynku. Decyzje o budowie basenu wewnątrz domu lepiej jednak podejmować na etapie planowania konstrukcji. Należy przy tym pamiętać, że oprócz kształtu i konstrukcji basenu, ważne jest by dobrać do niego odpowiedni system dystrybucji wody, filtrów i pomp. Elementy te mają niezwykle istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie basenu. Co do formy najlepiej postawić na tradycyjny basen skimmerowy. Jest to proste rozwiązanie, dające wrażenie pełnego bezpieczeństwa i wygody dla kapiących – poziom wody w basenie jest kilkanaście centymetrów poniżej linii brzegowej. Kąpiący się widzi ścianę basenu – jest czysto, bezpiecznie i woda nie wylewa się poza granice basenu. Oprócz basenu możemy też oddzielić kawałek pomieszczenia na jacuzzi i saunę, tworząc coś w rodzaju dużego salonu kąpielowego.

Kolejna propozycja to prywatne kino. Zaadaptować je można zarówno w piwnicy, jak i na poddaszu. Piwnica pozwoli na uzyskanie komfortowego zaciemnionego pomieszczenia. W kinie jak wiadomo najważniejszym z elementów są ekran i nagłośnienie. Mamy w tym wypadku szerokie pole do popisu, w zależności od budżetu jakim dysponujemy. Całkiem przyzwoite zestawy kina domowego z dużym ekranem można osiągnąć przy wyłożeniu budżetu oscylującego w okolicach 5-6 tysięcy. Gdy dysponujemy większą gotówką lepiej doinwestować w system nagłośnienia zamiast standardowych systemów 5:1, świetnym rozwiązaniem są nagłośnienia w systemie 7:2 lub 9:2. Zamiast telewizora dużo lepszym rozwiązaniem będzie projektor. Dla pełni komfortu polecam wygłuszenie pomieszczenia, zakup wygodnej kanapy i można relaksować się przy kieliszku dobrego alkoholu.

Następny pomysł to siłownia domowa. Wystarczy do tego niewielkie pomieszczenie do 10 metrów kwadratowych. Podstawą naszej siłowni będzie atlas i drążek do ćwiczeń. Dodatkowo przy większym budżecie zakupić można urządzenia typu bieżnia, ławeczka ze sztangą, orbitrek bądź ergometr. Zaletami takiego zagospodarowania pomieszczenia jest bez wątpienia świetna sylwetka i… oszczędności gotówki – do domowej siłowni niepotrzebny jest karnet – oraz czasu – wygodniej zbiec schodami na dół niż udać się na siłownię oddaloną o kilka ulic dalej. Dzięki takim urządzeniom, w domowym zaciszu, możemy udać się poćwiczyć w dowolnej chwili, bez względu na porę dnia.

Ostatnia propozycja to salon gier. Kupując odpowiedniej wielkości ekran oraz konsole z kontrolerami, możemy zabić czas z przyjaciółmi czy rodziną. Jeśli jednak nie chcemy przesiadywać przed wyświetlaczem i grami wideo, są inne możliwości. Takim rozwiązaniem będzie na przykład stół do bilarda lub ping ponga. Bardzo popularne są również piłkarzyki oraz tarcza z rzutkami. Wyposażając pomieszczenie w dobry sprzęt grający i wydzielając w nim kawałek baru uzyskamy świetne pomieszczenie do integracji ze znajomymi.

Na rynku jest cała masa urządzeń, z których można stworzyć naprawdę fajne pomieszczenie. Mając dostępny nieużywany kąt i trochę wolnej gotówki, szanse na powodzenie przedsięwzięcia są praktycznie ograniczone tylko przez naszą wyobraźnię. Ten sposób inwestycji zapewni miło spędzony czas wspólnie ze znajomymi.

Źródła: Cztery kąty, Grafika Google, Akvafalo.


Jaroslaw Wejda